Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ایتالیا؛ دولت دراگی به دنبال تهدید به خروج جنبش ۵ ستاره ممکن است سقوط کند

ماریو دراگی و سرجیو ماتارلا، نخست وزیر و رئيس جمهوری ایتالیا
ماریو دراگی و سرجیو ماتارلا، نخست وزیر و رئيس جمهوری ایتالیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جنبش پوپولیستی ۵ ستاره ایتالیا تهدید کرده که از دولت ائتلافی ماریو دراگی خارج خواهد شد؛ اتفاقی که در صورت وقوع می‌تواند به فروپاشی کابینه و برگزاری انتخابات زودهنگام در ایتالیا منجر شود.

آگهی

بعد از تهدید جنبش ۵ ستاره ایتالیا مبنی بر خروج از دولت، حالا دولت ائتلافی ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا در خطر سقوط کابینه و برگزاری انتخابات زودهنگام قرار گرفته است. 

چهره‌های ارشد جنبش ۵ ستاره به رهبری جوزپه کونته، نخست‌وزیر سابق روز چهارشنبه برای تصمیم‌گیری درباره ماندن در ائتلاف و ارائه یک سری درخواست‌های سیاسی گرد هم آمدند. قرار است جلسه رای اعتماد به دولت دراگی فردا، پنجشنبه صورت گیرد. 

پس از نشست اعضای این جریان سیاسی پوپولیستی، یک منبع ارشد این گروه به خبرگزاری رویترز گفته که کونته می‌خواهد با گفتگو با دراگی راهی برای مصالحه با نخست وزیر پیدا کند. 

ایتالیا قرار است در نیمه نخست سال ۲۰۲۳ انتخابات سراسری برگزار کند اما تنش‌های فزاینده در میان احزاب مختلف حاضر در دولت کنونی موجب شده تا ائتلافی که ماریو دراگی در ۱۸ ماه گذشته آن‌را رهبری کرده بیش از همیشه در خطر سقوط قرار گیرد. 

متئو سالوینی، رئيس حزب دست‌راستی و تندرو لگا، در یک نشست خبری در رم تاکید کرد که در صورتی که جنبش ۵ ستاره از ائتلاف با دولت خارج شود، این جریان سیاسی هم به همکاری خود با دراگی پایان خواهد داد. آقای سالوینی همچنین تاکید کرده که برگزاری انتخابات زودهنگام بهترین راه حل است. او در ادامه افزود: «اگر یک حزب از دولت ائتلافی تنها از یک فرمان دولتی حمایت نکند، کافی است تا به این نتیجه برسیم باید به سمت برگزاری انتخابات برویم.» 

از سوی دیگر انریکو لتا، رهبر حزب چپ میانه دموکراتیک هم تاکید کرده در صورتی که جنبش ۵ ستاره از دولت خارج شود، تمایلی به تشکیل دولت جدید ندارد و در صورت شکست ائتلاف کنونی، برگزاری انتخابات زودهنگام محتمل‌ترین سناریوی پیش رو خواهد بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ماریو دراگی روز سه‌شنبه گفته بود که بسیاری از اولویت‌های سیاسی جنبش ۵ ستاره با اولویت‌های دولت همپوشانی دارد با این حال او نسبت به درخواست‌های مستمر احزاب حاضر در ائتلاف هشدار داده بود. نخست وزیر ایتالیا روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در این رابطه گفت: «دولت با اولتیماتوم کار نمی‌کند واین اقدامات تنها باعث می‌شود علت وجودی دولت از بین برود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان «ائتلاف وحدت ملی» ایتالیا؛ سه حزب کلیدی پشت ماریو دراگی را خالی کردند

با اصرار رهبران احزاب قدرتمند ایتالیا، ماتارلا با رئیس جمهور ماندن خود موافقت کرد

ژنرال بدنام ایتالیایی از سوی سالوینی نامزد اصلی برای انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا معرفی شد