Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پایان «ائتلاف وحدت ملی» ایتالیا؛ سه حزب کلیدی پشت ماریو دراگی را خالی کردند

ماریو دراگی
ماریو دراگی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه حزب ائتلاف دولت ماریو دراگی اعلام کردند که در جلسه رای اعتماد درخواست شده از سوی نخست وزیر ایتالیا در سنا شرکت نمی‌کنند که عملا به معنی پایان دولت وحدت ملی است

آگهی

سه حزب ائتلاف دولت ماریو دراگی اعلام کردند که در جلسه رای اعتماد درخواست شده از سوی نخست وزیر ایتالیا در سنا شرکت نمی‌کنند که عملا به معنی پایان دولت وحدت ملی است.

بنابراین ماریو دراگی خود را از حمایت سه عضو دولت ائتلافی محروم می‌بیند. این سه حزب عبارتند از «فورزا ایتالیا»، حزب راست‌گرا به رهبری سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر سابق، «لگا» حزب راست افراطی به رهبری ماتئو سالوینی و «جنبش پنج ستاره» که یک حزب سیاسی عوام‌گرا است.

این موضوع احتمالا منجر به استعفای ماریو دراگی شود که بارها تاکید کرده است تنها در صورتی در سمت خود باقی می‌ماند که احزاب از دولتش حمایت کنند.

ماریو دراگی امروز چهارشنبه ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) در جلسه سنا ناامیدی خود را از برخی احزاب ابراز کرد این در حالی است که سه حزب ائتلاف آقای دراگی پیش از این نارضایتی خود را از عدم توجه به نظرات آن‌ها بیان کرده بودند.

آنا ماریا برنینی، رئیس گروه «فورزا» گفت: « با تلخی اما با وجدانی آسوده در رای‌گیری شرکت نمی‌کنیم.»

از هم پاشیدن «ائتلاف وحدت ملی» احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام در ایتالیا در اواخر سپتامبر را افزایش داده است.

رئیس‌جمهوری ایتالیا یک سال و پنج ماه پیش با معرفی ماریو دراگی به عنوان نخست‌وزیر زمینه تشکیل دولت وحدت ملی از احزاب چپ تا احزاب راست افراطی را پس از بحران شیوع ویروس کرونا فراهم کرده بود.

دراگی از سنا خواستار برگزاری رای اعتماد برای اعلام حمایت دوباره احزاب ائتلافش شده بود. نخست وزیر ایتالیا هفته گذشته پس از اینکه حمایت جنبش پنج ستاره را از دست داد استعفای خود را به رئیس جمهوری اعلام کرد اما سرجو ماتارلا این استعفا را رد کرد.

دراگی امروز پس از ساعت‌ها بحث به سناتورها گفت که «در این مرحله می‌توانم استعفای خود را اعلام و سالن را ترک کنم.»

وی با این حال به حمایت شهروندان از خودش اشاره و آن را «بدون سابقه» توصیف کرد و بنابراین خواستار رای‌گیری برای حمایت احزاب از دولتش شد.

اما نمایندگان سه حزب ائتلاف وی، یکی پس از دیگری در جلسه سنا بلند شدند و گفتند نمایندگان متعلق به احزاب آن‌ها در رای‌گیری شرکت نخواهند کرد.

استفانو کاندیانی، سناتور حزب «لگا» گفت که یا دراگی بدون این سه حزب دولت دیگری تشکیل می‌دهد یا در یک انتخابات زودهنگام انتخاب را به دست رای‌دهندگان واگذار می‌کند. 

واکنش کمیسر ایتالیایی اتحادیه اروپا

پائولو جنتیلونی، کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا پس از اتفاق امروز رفتار احزاب ائتلاف وحدت ملی را «غیر مسئولانه» توصیف کرد.

وی در توییتی تاکید کرد احزابی که روز چهارشنبه از دادن رای اعتماد به رئیس سابق بانک مرکزی اروپا خودداری کردند، رفتاری «غیرمسئولانه» داشتند.

این کمیسر ایتالیایی تصریح کرد: «ما از ماه‌های سخت [آینده] می‌ترسیم اما کشور بزرگی هستیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به انتخابات زودهنگام ایتالیا؛ احتمال پیروزی چه ائتلافی بیشتر است؟

ایتالیا؛ دولت دراگی به دنبال تهدید به خروج جنبش ۵ ستاره ممکن است سقوط کند

اعتراضات اقلیمی: معترضان بدن نیمه عریان خود را در مقابل مجلس سنای ایتالیا گل‌آلود کردند