Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

با اصرار رهبران احزاب قدرتمند ایتالیا، ماتارلا با رئیس جمهور ماندن خود موافقت کرد

انتخاب ریاست جمهوری در پارلمان ایتالیا
انتخاب ریاست جمهوری در پارلمان ایتالیا Copyright Remo Casilli/AP
Copyright Remo Casilli/AP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی‌که روند انتخاب رئیس جمهوری ایتالیا از سوی نمایندگان پارلمان پس از ۶ دور رای‌گیری به بن‌بست رسیده بود، رهبران احزاب قدرتمند از سرجو ماتارلا خواستند در مقام ریاست جمهوری باقی بماند.

آگهی

در حالی‌که روند انتخاب رئیس جمهوری ایتالیا از سوی نمایندگان پارلمان پس از ۶ دور رای‌گیری به بن‌بست رسیده بود، رهبران احزاب قدرتمند از سرجو ماتارلا خواستند در مقام ریاست جمهوری باقی بماند.

ماتارلا، رئیس جمهوری ۸۰ ساله ایتالیا که دوره مسئولیتش قاعدتا هفته آینده به پایان می رسید با اصرار رهبران سیاسی امروز شنبه با ادامه دادن مسئولیت سیاسی خود موافقت کرد. وی پیش تر از تمایل خود برای واگذار کردن مسئولیت خبر داده بود.

خالی ماندن پست ریاست جمهوری می توانست ثبات سیاسی ایتالیا را تهدید کند و آقای ماتارلا با این توجیه و با توجه به بن بست در پارلمان برای یک دوره دیگر در این مقام ابقا شد.

یک مقام دیپلماتیک به خبرگزاری رویترز گفت ماریو دراگی، نخست وزیر دولت ائتلافی ایتالیا روز شنبه از سرجو ماتارلا خواست در این مقام باقی بماند. همزمان ماتئو سالوینی، رئیس حزب راست‌گرای افراطی لیگا از آقای ماتارلا خواست برای پایان دادن فوری به سردرگمی سیاسی در کشور «ایثار کند و همچنان رئیس جمهور بماند.»

این دومین بار در طول تاریخ جمهوری ایتالیا است که پارلمان از انتخاب رئیس جمهوری ناتوان مانده و از بالاترین مقام رسمی کشور درخواست می‌شود تا برای یک دوره هفت ساله دیگر در سمت خود باقی بماند. پیش از این در سال ۲۰۱۳ رهبران سیاسی از جورجو ناپولیتانو، رئیس جمهوری وقت چنین درخواستی کردند.

ریاست جمهوری در ایتالیا یک مقام تشریفاتی است. با این حال در کشوری که عمر دولت‌های ائتلافی کوتاه است، رئیس جمهور نقش بسیار مهمی در رایزنی با احزاب برای معرفی یک فرد به‌عنوان رئیس شورای وزیران (نخست وزیر) به پارلمان دارد. خالی بودن جایگاه رئیس جمهور، در صورت سقوط دولت ائتلافی می‌تواند ایتالیا را وارد چرخه بحران سیاسی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایتالیا؛ دولت دراگی به دنبال تهدید به خروج جنبش ۵ ستاره ممکن است سقوط کند

درگیری در مجلس ایتالیا بر سر لایحه جنجالی دولت؛ یک نماینده راهی بیمارستان شد

ریاست ایتالیا بر گروه ۷؛ آیا ایتالیایی‌ها می‌توانند دوگانه غرب-بقیه را از بین ببرند؟