Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ایتالیا در شوک قتل مهاجر آفریقایی بر اثر ضرب و شتم

تصویری که پلیس از حادثه ضرب و شتم و مرگ یک مهاجر نیجریه‌ای منتشر کرده
تصویری که پلیس از حادثه ضرب و شتم و مرگ یک مهاجر نیجریه‌ای منتشر کرده Copyright  Italian Police / Questure Macerata
Copyright  Italian Police / Questure Macerata
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این حادثه که همزمان با ورود ایتالیا به مبارزات انتخابات پارلمانی روی داد در حالی خشم عمومی را برانگیخت که ائتلاف احزاب راست ایتالیا بار دیگر مسئله مهاجرت را در مبارزات انتخاباتی خود برجسته کرده است.

آگهی

پلیس ایتالیا یک شهروند مرد این کشور را در ارتباط با قتل یک فروشنده مهاجر نیجریه‌ای که بر اثر ضرب و شتم او جانش را از دست داد، دستگیر کرد.

 تصاویر ویدیویی ضبط شده از ضرب و شتم این مهاجر آفریقایی توسط مرد ایتالیایی در یکی از خیابان‌های شلوغ و پر رفت و آمد شهر ساحلی «چیویتانوا مارکه» با واکنش‌های زیاد همراه شد.

فیلم‌های ویدیویی این حمله که توسط عابران گرفته شده بود بلافاصله به طور گسترده در وب‌سایت‌های خبری و رسانه‌های اجتماعی ایتالیا منتشر و پخش شد.

این حادثه که همزمان با ورود ایتالیا به مبارزات انتخابات پارلمانی روی داد در حالی خشم عمومی را برانگیخته که ائتلاف احزاب راست ایتالیا مسئله مهاجرت را در مبارزات انتخاباتی خود برجسته کرده است.

انریکو لتا، نخست‌وزیر سابق و رئیس حزب چپ‌گرای دموکرات روز شنبه در توییتی با نام بردن از فروشنده نیجریه‌ای که روز جمعه درگذشت، نوشت: «قتل آلیکا اوگورچوکو هولناک و ناامیدکننده است.»

وی سپس با استفاده از عباراتی چون «وحشیگری بی‌سابقه» و «بی تفاوتی فزاینده و فراگیر» تاکید کرد که هیچ توجیهی نمی توان برای این اقدام قائل شد.

حادثه به قدری منزجر کننده بود که حتی ماتئو سالوینی، رهبر جریان راست نیز که امنیت را محور کارزار انتخاباتی خود قرار داده نسبت به مرگ مهاجر آفریقایی ابراز خشم کرد و گفت: «امنیت رنگ نمی‌شناسد و ... باید بار دیگر به یک حق تبدیل شود.»

به گفته پلیس، آلیکا اوگورچوکو مهاجر ۳۹ ساله نیجریه‌ای روز جمعه گذشته در حالی که مشغول فروش کالا در خیابان اصلی شهر کوچک «چیویتانوا مارکه» واقع دراستان ماچراتا بود هدف حمله فرد مهاجم قرار گرفت.

تصاویر ویدیویی نشان می‌دهد که مهاجم ابتدا عصای فروشنده را از زیر دستش می‌کشد و سپس او را نقش زمین کرده و مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد.

متئو لوکونی، بازپرس پلیس در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «مهاجم به سمت قربانی رفت، ابتدا عصا را کشید و او را نقش زمین کرد سپس با ضربات مهلک کار را تمام کرد و باعث مرگ فروشنده شد.»

وی سپس به یک شبکه خبری تلویزیون ایتالیا گفت که کالبد شکافی مشخص خواهد کرد که مرگ ناشی از ضربات، خفگی یا علت دیگری بوده است.

پلیس از دوربین‌های خیابانی برای ردیابی حرکات ضارب استفاده کرد و مردی ۳۲ ساله به نام فیلیپو کلودیو جوزپه فرلازو را بازداشت کرد. او به اتهام قتل و همچنین سرقت به دلیل گرفتن تلفن همراه قربانی دستگیر و بازداشت شد.

بازپرس پلیس همچنین گفت که مهاجم پس از درخواست مصرانه فروشنده برای دریافت پول خرد از کوره در رفت. پلیس سپس ضمن مشاهده تصاویر ضبط شده از شاهدان ماجرا تحقیق کرد و آنها گفتند که مظنون هیچ اظهارنظری نکرده است.

دانیل آمانزا، مدیر یک انجمن حامی مهاجران در منطقه مارکه می‌گوید که مقتول متاهل و دارای دو فرزند بود؛ وی پس از تصادف با ماشین و از دست دادن شغل کارگری به دلیل جراحات وارده، به فروش کالا در خیابان روی آورده بود.

آمانزا اما روایت متفاوتی را در خصوص قتل آلیکا اوگورچوکو، مهاجر ۳۹ ساله نیجریه‌ای مطرح می‌کند؛ به گفته او مهاجم وقتی که فروشنده به فرد همراه وی گفته است چقدر زیباست، عصبانی و خشمگین شده است.

وی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که «همین تعریف سبب مرگ او شد.» مدیر انجمن ACSIM در ادامه یادوآور شد: «واقعیت غم انگیز این است که افراد زیادی در آن نزدیکی بودند؛ آنها فقط تصویربرداری می‌کردند اما هیچ‌ کس جرات نکرد دو طرف را از هم جدا کند و جلوی فاجعه را بگیرد.»

شهردار «چیویتانوا مارکه» روز شنبه پس از برپایی تظاهرات و تجمع‌‌های اعتراض آمیز متعدد در این شهر کوچک سرانجام با اعضای جامعه نیجریه‌ای تبارها دیدار کرد.

وی سپس در سخنانی تاکید کرد که نه تنها جنایت صورت گرفته بلکه بی تفاوتی عابران و حاضران در جریان وقوع آن را نیز محکوم می‌کند، جنایتی که شهروندان را شوکه کرده و بسیار قابل تقبیح است.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کریدور بشردوستانه انتقال پناهجویان افغان به اروپا؛ ۹ نفر از تهران به ایتالیا پرواز کردند

پایان دولت ائتلافی ماریو دراگی در ایتالیا؛ سنگینی شبح راست‌گرایی بر سرزمین چکمه

ایتالیا؛ پناهجویان اوکراینی در املاک مصادره شده مافیا اسکان داده شدند