ایتالیا؛ پناهجویان اوکراینی در املاک مصادره شده مافیا اسکان داده شدند

خانواده پناهجوی اوکراینی که در ملک مصادره شده مافیا در ایتالیا اسکان داده شدند
خانواده پناهجوی اوکراینی که در ملک مصادره شده مافیا در ایتالیا اسکان داده شدند Copyright Euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات ایتالیایی تنها در سال گذشته میلادی نزدیک به دو میلیارد یورو از دارایی‌های متعلق به سازمان‌های مافیایی را ضبط و توقیف کردند.

آگهی

مسئولان یک شهر کوچک در ایتالیا از املاک مصادره شده مافیا به عنوان محل اسکان پناهجویانی استفاده می‌کنند از جنگ و خونریزی در اوکراین گریخته‌اند.

رسکالدینا از کومون‌های استان میلان که نزدیک به پانزده هزار نفر جمعیت دارد در نخستین دوره مسئولیت ژیل آندره لِلو، به عنوان شهردار جدید این منطقه چنین ابتکاری را برای اسکان پناهجویان اوکراینی به خرج داده است.

جیورجیا اورلاندی، خبرنگار یورونیوز در ابتدای گزارش خود از رسکالدینا به همراه شهردار به یکی از این خانه‌ها رفته که تتیانا و خانواده‌اش پس از جان سالم به در بردن از وقایع هولناک شهر زادگاهاش، بوچا و سپس فرار از اوکراین در آن ساکن شده است.

ملکی که خانواده تتیانا در آن ساکن شده‌اند زمانی متعلق به «اِندرانگِتا»، از جمله مخوف‌ترین و قدرتمند‌ترین تشکیلات مافیایی در ایتالیا بوده است.

گالینا، مادر تتیانا به خبرنگار یورونیوز می‌گوید: «ابتدا که به اینجا آمده بودیم به دلیل تجربه هولناک مواجه شدن با بمباران‌ها و دیدن صحنه‌های کشتار شمار زیادی از مردم احساس خوبی نداشتم اما اکنون حالم خیلی بهتر شده است.»

این خانواده پنج نفره درست لحظاتی پیش از اشغال کامل شهر به دست نیروهای نظامی روسیه از بوچا گریخته و به خارج از اوکراین عزیمت کرده بودند.

آنها تمایل چندانی برای درمیان گذاشتن مشاهدات خود از آنچه در زمان پیش از اشغال کامل شهر روی داده، ندارند و ترجیج می‌دهند این تجربیات تلخ و دردناک را دوباره یادآوری نکنند.

تتیانا می‌گوید که محل جدید او و خانواده‌اش در این گوشه از ایتالیا وی را به خانه قدیمی‌اشان در اوکراین می‌اندازد.

او سپس با حسرت می‌گوید: «خیلی دوست داریم فقط برای یک هفته هم که شده به آنجا برگردیم تا بتوانیم ضمن دیدن دوباره خانه و محل زندگی‌امان یک عزیزان و نزدیکانمان را دوباره درآغوش بگیریم و مدارک و همچنین وسایل شخصی خودمان را جمع کنیم و بازگردیم.»

ساکنان شهر نقش مهمی در همکاری برای اجرایی شدن این ابتکار به خرج دادند که تشویق و سپاسگذاری مسئولان و شهردار را نیز به همراه داشت.

ژیل آندره لِلو، شهردار رسکالدینا در این خصوص می‌گوید: «به نحوه همکاری و استقبال ساکنان از این طرح بسیار افتخار می‌کنم. به وجود آمدن شرایطی اضطراری نظیر این مستلزم واکنش فوری بود و شهر تمام تلاش خود را کرد.»

ایتالیا برای نخستین بار تعدادی از ۴۰ هزار ملک مصادره شده متعلق به اعضای گروه‌های مافیایی را در دسترس مسئولان شهری قرار داده تا از آن برای اسکان پناهجویان اوکراینی استفاده کنند.

به گفته برونو کوردا، مدیر یک آژانس اداره کننده املاک و دارایی‌های مصادره شده، ابتکار یاد شده پیامی نمادین است که از سوی مسئولان ایتالیایی برای سازمان‌های مافیایی ارسال شده است.

آقای کوردا سپس یادآور می‌شود: «این واقعیتی است که نشان می‌دهد اموال و دارایی‌های مصادر شده به جامعه‌ای بازگردانده شده که معمولا بهای فعالیت‌های مجرمانه را پرداخت کرده و قربانی آن بوده است.»

وی در ادامه همچنین از این ابتکار به عنوان راهی برای به چالش کشیدن مافیا یاد می‌کند و می‌گوید «با این کار می‌توان به آنها نشان داد که اموال و دارایی‌های مصادر شده برای اهداف اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

مقامات ایتالیایی تنها در سال گذشته میلادی نزدیک به دو میلیارد یورو از دارایی‌های متعلق به سازمان‌های مافیایی را ضبط و توقیف کردند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایتالیا در شوک قتل مهاجر آفریقایی بر اثر ضرب و شتم

« دست‌کم ۱۰ هزار کارگر مهاجر در ایتالیا هیچگونه حق و حقوقی ندارند»

سه دانشجو با استفاده از هوش مصنوعی از طومار باستانی «هرکولانیوم» رمزگشایی کردند