Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مین‌گذاری اطراف روستاهای مخالف کودتا در میانمار؛ عفو بین‌الملل: «جنایت جنگی» است

کلیسای آسیب‌دیده در روستایی در میانمار
کلیسای آسیب‌دیده در روستایی در میانمار Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای نظامی میانمار با مین‌گذاری گسترده در اطراف روستاهای محل حضور مخالفان کودتا در این کشور، مرتکب «جنایت جنگی» شده‌اند.

آگهی

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای نظامی میانمار با مین‌گذاری گسترده در اطراف روستاهای محل حضور مخالفان کودتا در این کشور، مرتکب «جنایت جنگی» شده‌اند.

این سازمان روز چهارشنبه ۲۰ ژوئیه با اشاره به «شواهد و اطلاعات دقیقی» که به دست آورده، اعلام کرد که ارتش میانمار دست‌کم در ۲۰ روستای این کشور از مین استفاده کرده است. بر اساس اعلام عفو بین‌الملل، نظامیان میانمار با مین‌گذاری در ورودی مکان‌های عمومی و همچنین در مسیرهای مزارع برنج باعث کشته و زخمی شدن غیرنظامیان میانماری شده است.

میانمار پیمان منع استفاده، نگهداری، ساخت، و جابجایی مین ضد نفر، و نابودی اینگونه مین‌ها موسوم به «پیماان اتاوا» را امضا نکرده است.  

ژنرال مین آنگ هلینگ، فرمانده ارتش در فوریه ۲۰۲۱ آنگ سان سوچی، رهبر غیرنظامی این کشور را سرنگون کرد و خود به جای او اداره میانمار را در دست گرفت.  او در مراسم روز ارتش که در ماه مارس ۲۰۲۲ برگزار شد، وعده داد که حکومت او همه مخالفان خود را نابود خواهد کرد.

با وجود سرکوب بی‌رحمانه و شدید مخالفان کودتا در میانمار، هنوز بخش‌های زیادی از مناطق این کشور کاملاً تحت کنترل ارتش نیستند و شبه‌نظامیانی که از حمایت‌های اقلیت‌های قومی میانمار برخوردار هستند علیه حکومت نظامیان این کشور دست به اقدامات چریکی می‌زنند.

پیشتر سازمان ملل متحد در نخستین گزارش جامع خود پس از کودتای نظامیان در میانمار اعلام کرده بود که ارتش این کشور درگیر سیستم «نقض حقوق بشر» شده که بیشتر آن‌ها به احتمال با «جنایت جنگی» و «جنایت علیه بشریت» برابر است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ارتش میانمار در پی سرکوب‌های خونین در این کشور در سال‌های گذشته بارها به ارتکاب «جنایت جنگی» و کشتار غیرنظامیان متهم شده است.

به گفته برخی از تحلیلگران سیاسی، نظامیان میانمار از اختلاف‌های موجود در جهان برای پیش‌برد اهداف خود استفاده می‌کنند. بنا به گزارش برخی از نهادهای حقوق بشری بین‌المللی، حکومت نظامی میانمار از حمایت‌های چین و روسیه برخوردار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مین‌گذاری در تپه‌های اطراف زندان اوین؛ از فرضیه تا واقعیت

دادگاهی در میانمار یک روزنامه نگار آمریکایی را به ۱۱ سال زندان محکوم کرد

گزارش سالانه عفو بین‌الملل: ۷۵ درصد اعدام‌های سال گذشته جهان در ایران انجام شد