Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

موج هفتم کرونا در ایران؛ «آمار بستری‌ها و مراجعان سرپایی افزایش ناگهانی داشته است»

ایران وارد موج هفتم کرونا شد
ایران وارد موج هفتم کرونا شد Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حامد مقدم‌منش، متخصص داخلی گفت که در چند روز گذشته با افزایش ناگهانی مراجعان و بستری‌ها روبرو شده‌اند و تخت‌های سایر بخش‌های بیمارستان به‌سرعت جای خود را به بیماران کرونایی می‌دهند.

آگهی

در حالی وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که کشور وارد موج هفتم شیوع کرونا شده است که پیش از این پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تصریح کرد که مراجعه مبتلایان سرپایی کرونا به این بیمارستان چهار برابر شده است.

وی در تشریح این آمار گفت: «سه هفته قبل میزان مراجعات به اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری، روزانه ۱۰ تا ۲۰ نفر بود که ۵۰ درصد آنها نیز کرونا نداشتند. اما، در روزهای اخیر ورودی اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری با افزایش ۶ برابری مراجعان سرپایی همراه بوده است.»

از سوی دیگر بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ایران گفت: «با توجه به آمار، فکر می‌کنم کشور ما هم وارد موج هفتم کرونا شده است.»

وی افزود: «بارها اعلام کرده‌ام، این‌که فکر کنیم کرونا تمام شده، بسیار اشتباه است. کرونا، ویروسی است که تا سال‌ها باقی خواهد ماند.»

این مقام ایرانی از مردم خواست تا دُز یادآور واکسن کرونا را بزنند: «آنچه در موج ششم توانست به ما کمک کند و حاشیه امنی را برایمان ایجاد کند، همکاری مردم در واکسیناسیون بود که باید از مردم تشکر کنم. اکنون هم که هنوز با شدت بالایی دچار درگیری نشدیم، از مردم خواهش می‌کنم که حتما واکسن را به عنوان دز یادآور تزریق کنند.»

افرادی که شش ماه از واکسن قبلی‌شان گذشته باشد، حتما باید واکسن یادآور تزریق کنند که منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. کسی که به اُمیکرون مبتلا شود، اگر واکسن تزریق کرده باشد، قطعا شدت بیماری‌اش کم خواهد بود
بهرام عین‌اللهی
وزیر بهداشت ایران

وی افزود: «افرادی که شش ماه از واکسن قبلی‌شان گذشته باشد، حتما باید واکسن یادآور تزریق کنند که منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. کسی که به اُومیکرون مبتلا شود، اگر واکسن تزریق کرده باشد، قطعا شدت بیماری‌اش کم خواهد بود و ما شاهد حوادث بد نخواهیم بود؛ به‌ویژه افراد بالای ۶۵ سال یا افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و ... حتما واکسن دز یادآور را تزریق کنند.»

طبق گزارش وزارت بهداشت، تاکنون تنها ۲۸ میلیون نفر در ایران سه دُز واکسن را تزریق کرده‌اند. بنا بر این آمار، ۶۴ میلیون و ۶۸۵ هزار نفر دُز اول و ۵۸ میلیون و ۴۳ هزار نفر دُز دوم را تزریق کرده‌‌اند.

گرچه وضعیت بیمارستان‌ها خبر از افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایران می‌دهد اما آمار رسمی روزانه وزارت بهداشت که بر اساس تست‌های پی سی آر ارزیابی می‌شود همچنان کم است. به طوریکه طبق آمار روز گذشته ۵ هزار و ۲۳۴  ابتلای جدید ثبت شده و این نهاد فوت ۸ نفر را نیز گزارش کرده است. 

متخصصان درباره موج هفتم چه می‌گویند؟

حامد مقدم‌منش، متخصص داخلی به خبرآنلاین گفت که در چند روز گذشته با افزایش ناگهانی مراجعان و بستری‌ها روبرو شده‌اند و تخت‌های سایر بخش‌های بیمارستان به‌سرعت جای خود را به بیماران کرونایی می‌دهند.

وی افزود: «BA4 و BA5 بیشتر با علایم مشابه آنفلوآنزا و سرماخوردگی به شکل آب‌ریزش بینی، بدن درد، تب، ضعف و بی‌حالی و گلو درد و سرفه و بعضا مشکلات گوارشی به صورت اسهال و استفراغ تظاهر پیدا می‌کند و درگیری ریوی به نسبت کمتری دارد.»

وی تاکید کرد: «زیرسویه BA۵ واکسن‌گریزتر است، به‌ویژه در برابر واکسن‌هایی که از پلتفرم ویروس کشته شده استفاده کردند، مانند سینوفارم یا واکسن تولید داخل برکت.»

از سوی دیگر مسعود یونسیان عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: «ما در روزهای آینده مراسم‌ تجمعی مانند ایام محرم و راهپیمایی اربعین داریم، این درحالی‌ است که در عراق موارد ابتلا به صورت انفجاری درحال افزایش است، در چنین شرایطی اگر امروز اقدامات مناسب در خصوص تزریق واکسن انجام ندهیم شرایط سخت می‌شود، بنابراین الان یکی از موثرترین استراتژی‌ها تکمیل واکسیناسیون با یک پلتفرمی متفاوت از واکسن‌های گذشته است، و چون اکثر افراد در کشور ما واکسن سینو فارم و برکت تزریق کرده‌اند این افراد باید به سراغ پلتفرم جدید بروند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

علت سفر باقری کنی به مسکو بعد از شکست مذاکرات دوحه: «نبود محدودیت‌های کرونایی»

آغاز موج هفتم کرونا در فرانسه؛ آمار مبتلایان جدید ۵۴ درصد افزایش یافته است

دانشمندان: قرص شرکت مِرک شاید به پیدایش سویه‌های جدید کرونا کمک کرده باشد