Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

علت سفر باقری کنی به مسکو بعد از شکست مذاکرات دوحه: «نبود محدودیت‌های کرونایی»

علی باقری معاون وزیر خارجه ایران در کنار وزیر خارجه روسیه
علی باقری معاون وزیر خارجه ایران در کنار وزیر خارجه روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفر باقری کنی به روسیه بلافاصله پس از شکست مذاکرات دوحه انجام شد و خبر انجام این سفر از پیش اعلام نشده نیز توسط میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین منتشر گردید.

آگهی

علی باقری کنی، معاون‌ سیاسی وزارت خارجه و مسئول تیم مذاکره‌ کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای، «نبود محدودیت‌های کرونایی در روسیه» را علت سفرش به این کشور اعلام کرد.

سفر باقری کنی به روسیه بلافاصله پس از شکست مذاکرات دوحه انجام شد و خبر انجام این سفر از پیش اعلام نشده نیز توسط میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین منتشر گردید. به همین دلیل چرایی و نحوه انتشار خبر این سفر، با انتقادات گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی رو به رو شد.

ایلنا، خبرگزاری کار ایران، صبح امروز دوشنبه ۴ ژوئیه مصاحبه‌ای کوتاه از باقری کنی منتشر کرد که در جریان آن از او پرسیده بود هدف شما از سفر به روسیه بعد از پایان مذاکرات دوحه چه بود؟ 

مسئول تیم مذاکره کننده ایران نیز با اشاره به اینکه «ما در طول دوران مذاکرات، با همه طرف‌های مذاکره از جمله چین و روسیه رایزنی و مشورت کردیم» گفت: «چین به دلیل وضعیت کرونا شرایط مناسبی برای سفر ندارد به این جهت ما با چینی‌ها از طریق سفارت ‌آنها در تهران و سفارت ما در پکن و از طریق تلفن رایزنی‌های مستمری داریم و به علت آنکه روس‌ها محدودیت کرونایی ندارند بعضی وقت‌ها یا آنها می‌آ‌یند یا ما می‌رویم‌.» 

مذاکرات وین از سه ماه پیش به بن‌بست رسیده است. در آخرین روزهای ژوئن، مذاکرات دو روزه غیرمستقیمی میان تیم مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی با میانجی‌گری نماینده اتحادیه اروپا در پایتخت قطر برگزار شد که این دور از تلاش‌ها نیز به شکست انجامید.

کشورهای غربی از زمان آغاز جنگ اوکراین، روسیه را متهم می‌کنند که در مسیر دست‌یابی به توافق هسته‌ای با ایران سنگ اندازی می‌کند.

اساساً به نظر من نگاه تنش‌زدایی نگاهی منفعلانه است که نهایتاً به تحلیل هویت ملی منتهی خواهد شد و هیچ چیزی از ما باقی نخواهد ماند.
علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایرانی

چند روز پیش روزنامه جمهوری اسلامی، به انتقاد از تیم مذاکره کننده هسته‌ای پرداخته و خواستار انتخاب چهره‌هایی شده بود که اساسا به برجام و توافق اعتقاد داشته باشند. 

این روزنامه با اشاره به اینکه «دولت قبلی اعلام کرده بود که می‌تواند کار را تمام کند ولی اجازه نیافت و ادامه کار به بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ موکول شد و به دست گروه جدید مذاکره‌کننده افتاد» نوشته است: «کسانی که به اصل برجام اعتقاد ندارند و یا نمی‌خواهند به این واقعیت تن بدهند که احیاء برجام و رفع تحریم‌ها می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم را حل کند، نمی‌توانند مذاکرات برجامی را به نتیجه برسانند.»

علی باقری در زمان دولت حسن روحانی با حضور در برنامه «بدون توقف» که از شبکه سوم تلویزیون دولتی ایران پخش می‌شود، به انتقاد از سیاست «تنش‌زدایی» پرداخته و گفته بود: «وقتی می‌گویم من فقط می‌خواهم تنش را از بین ببرم، باید امتیاز بدهم. به عقیده من تنش‌زدایی برای دوست است ما در برابر دشمن باید سیاست تهدیدزدایی داشته باشیم، اساساً به نظر من نگاه تنش‌زدایی نگاهی منفعلانه است که نهایتاً به تحلیل هویت ملی منتهی خواهد شد و هیچ چیزی از ما باقی نخواهد ماند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موج هفتم کرونا در ایران؛ «آمار بستری‌ها و مراجعان سرپایی افزایش ناگهانی داشته است»

اسرائیل از آمریکا خواست مذاکرات هسته‌ای با ایران فوراً پایان یابد

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد