گردشگری سلامت به صنعت پررونق قطر تبدیل می‌شود

گردشگری سلامت به صنعت پررونق قطر تبدیل می‌شود
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سلامتی این روزها از اهمیت بیشتری برخوردار و تبدیل به کسب و کاری بزرگ در قطر شده است به‌طوریکه در این کشور می‌توان از اقامت در استراحتگاه‌های سلامت لوکس تا زندگی و کار در مزرعه سازگار با محیط زیست را تجربه کرد.

آگهی

سلامتی این روزها از اهمیت بیشتری برخوردار و تبدیل به کسب و کاری بزرگ در قطر شده است به‌طوریکه در این کشور می‌توان از اقامت در استراحتگاه‌های سلامت لوکس تا زندگی و کار در مزرعه سازگار با محیط زیست را  تجربه کرد. برنامه قطر ۳۶۵ به بررسی این موضوع می‌پردازد.

زلال؛ خلوتی کل‌نگر

در شمال کشور، ۲۸۰ هزار مترمربع فضا به طرح کل‌نگر سلامتی اختصاص داده شده که ترکیبی از طب سنتی عربی و روش‌های درمانی اصلاح سبک زندگی است. مدیرعامل استراحتگاه سلامتی «زلال» می‌گوید: «می‌خواهیم مهمانانمان با خود و خانواده‌شان ارتباط برقرار کنند. اگر اکنون در سلامتی خود سرمایه‌گذاری کنید، هنگام پیری نتیجه آن را می‌بینید.»

Globetrender
استراحتگاه سلامت زلالGlobetrender

اقامت دراستراحتگاه سلامتی با جلسه‌ای در اتاق مشاوره، جایی که برنامه مختص هر مهمان تدوین می‌شود، آغاز می‌شود. از یوگا گرفته تا حمام‌های سنتی تا ماساژ یا آرامش یافتن در اتاق‌های نمک هیمالیایی، «زلال» مهمانان را به تجربه بهبود سلامت از طریق درمان و فعالیت‌های مختلف دعوت می‌کند. این استراحتگاه با هدف کلی ارائه ابزاری به مردم برای تغییر سبک زندگی و تجربه حقیقی سلامت در طولانی مدت، برای خانواده‌ها و فرزندانشان بسته‌های ویژه خدمات فراهم می‌کند.

جواهر الفردان: تغییر دورنمای سلامت

جواهر الفردان، کارآفرین حوزه سلامت و مدیر بسیاری از محبوب‌ترین مکان‌های قطر، از کافه‌های وگان تا استودیوهای یوگا و باشگاه‌های ورزشی است. در استودیوی یوگای نیت، الفردان جلسات یوگا، ورزش و مدیتیشن و بسیاری از درمان‌های جایگزین را ارائه می‌کند. همچنین یک سالن دوچرخه ثابت سرپوشیده را هم راه اندازی کرده و معتقد است این فضا یک تجربه کامل پاکسازی روان است. او درباره این که پاندمی کرونا چگونه باعث تغییر نگرش ما به موضوع سلامت شده است، می‌گوید: « هشت سال پیش روانشناس بالینی بودم، هنگامی که با بیماران کار می‌کردم، دریافتم سبک زندگی آنها برایشان شیوه زندگی آگاهانه پدید نمی‌آورد. با اصلاح آنچه مردم می خورند، آنگونه که زندگی می‌کنند و فعالیت‌هایی که روزانه انجام می‌دهند، می‌توانید از وقوع بسیاری مسائل که امروزه با آن‌ها روبه‌رو هستیم جلوگیری کنید.» او درباره تاثیر کرونا بر کسب و کارها می‌گوید: «دوران بسیار سختی برای بیشتر کسب و کارها بود. اما فکر می‌کنم ما را وادار کرد که اولویت‌های خود را مجددا ارزیابی و اهمیت سلامت را بازتعریف کنیم. پیش از پاندمی درکی از اهمیت کاهش سرعت زندگی و تامل وجود نداشت.» آخرین پند او گوش کردن به نوای بدن است.

Euronews
جواهر الفردان و میراندا آتیEuronews

مزرعه آرامش بخش

مزرعه آگاهی سازگار با محیط زیست حنات سلما، در خارج از شهر دوحه و در منطقه الشحانیه، بازدیدکنندگان را به اهمیت دادن به رویکرد کلی خود در زندگی، از آنچه مصرف می‌کنند تا شیوه تمرین، مراقبه و تولید محصولات، تشویق می‌کند. نور ویرجینی هامونت، مدیر بخش سلامت این مزرعه، رویکرد مزرعه را تشریح می‌کند: « ما می‌خواهیم به مهمانانمان آرامش بیشتر، تجربه سکوت و سفری ویژه ارائه کنیم. برای آن‌ها کلاس‌های یوگای سنتی، تایچی، کی‌دونگ، مراقبه و حمام صدا و هرچیزی که به اتصال مجدد ذهن و جسم بینجامد فراهم کرده‌ایم.»

مهمانان همچنین می‌توانند با گذراندن شب در چادرها یا جمع شدن گرد آتش و معاشرت با دیگران، به اصل زندگی بدوی بازگردند. آن‌هایی که بر جنبه فیزیکی خود تمرکز دارند، می‌توانند عضلات خود را در باشگاه بدنسازی فضای باز تمرین دهند. در چادر ماساژ مزرعه، چهار روغن اورگانیک رایحه‌درمانی تهیه شده از گیاهان و دانه‌های محلی، موجود است تا مهمانان با محیط پیرامون خود ارتباط احساس کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کارگاه‌های آموزشی برای ارتقای تمرکز ذهنی با تاثیر بخصوص بر سلامت احساسی طراحی شده‌اند اما در اینجا روند بهبود سلامت از درون خود فرد آغاز می‌شود. ایوان دوبکف، مدیر غذا و نوشیدنی این مجموعه می‌گوید: «موضوع فقط جنبه فیزیکی این غذاها نیست بلکه چگونگی مصرف آن‌ها هم مهم است. نه تنها از رنگ آن‌ها لذت می‌برید بلکه به شما لذت خالص ذهنی هم می‌دهد. و این فقط موضوع غذا و نحوه پخت و پز نیست بلکه رابطه ایست که با مردم می سازید تا آن‌ها را اینجا خوشحال نگه دارید.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

نوآوری های کشاورزی قطر؛ از کشاورزی عمودی تا تولید عسل