بایدن وارد تل‌آویو شد؛ لاپید: رئيس جمهوری آمریکا یک صهیونیست بزرگ و یکی از بهترین دوستان اسرائيل است

جو بایدن وارد فرودگاه بن‌گوریون تل‌آویو شد
جو بایدن وارد فرودگاه بن‌گوریون تل‌آویو شد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن قرار است در این سفر با رهبران اسرائيل و همچنین با محمود عباس، رئيس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار و گفتگو کند.

آگهی

جو بایدن، رئيس جمهوری ایالات متحده برای دیدار با مقام‌های اسرائيلی روز چهارشنبه ۱۳ ژوئيه وارد فرودگاه بن‌گوریون تل‌آویو شد. 

آقای بایدن قرار است در این تور خاورمیانه‌ای خود ضمن ملاقات با رهبران اسرائيل به عربستان سعودی هم سفر کند. یائیر لاپید که به تازگی و پس از کناره‌گیری نفتالی بنت به عنوان نخست وزیر اسرائيل کار خود را آغاز کرده، سفر بایدن به تل‌آویو را تاریخی خواند. او تاکید کرد که ایالات متحده و اسرائيل باید یک ائتلاف جهانی قوی علیه برنامه هسته‌ای ایران ایجاد کنند. 

نخست وزیر اسرائيل همچنین اضافه کرد که حضور بایدن در اسرائيل نشانی از پیوند ناگسستنی میان دو کشور به شمار می‌رود. 

بایدن، تنها رهبر جهان که با تمام رهبران اسرائيل طی ۵۰ سال گذشته دیدار کرده است، نخستین بار در سال ۱۹۷۳ در مقام سناتور از اسرائیل دیدار کرده بود. او در سخنرانی خود در این سال رابطه ایالات متحده با اسرائيل را بسیار عمیق توصیف کرده بود. 

جو بایدن که برای دهمین بار به اسرائيل سفر می‌کند همزمان و ضمن تاکید بر حمایت خود از راه حل دو کشوری، این الگو را بهترین ایده برای حل و فصل اختلافات میان اسرائيل و فلسطینی‌ها برشمرد. 

لاپید هم در سخنرانی خود هنگام ورود بایدن او را یک صهیونیست بزرگ و یکی از بهترین دوست‌هایی که اسرائيل تاکنون داشته برشمرد و افزود: «روابط شما با اسرائيل همواره شخصی بوده است.» 

بایدن قرار است در طی دو روز اقامت خود در بیت‌المقدس (اورشلیم) با مقام‌های اسرائيلی دیدار کند. رئيس جمهوری آمریکا پس از آن به کرانه باختری سفر می‌کند تا با محمود عباس، رئيس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز ملاقات کند. 

او سپس با یک پرواز مستقیم از اسرئیل به جده می‌رود تا برای شرکت در نشست سران متحدان آمریکا در خلیج فارس حضور یابد. این نخستین بار خواهد بود که یک رئيس جمهوری آمریکا در پروازی مستقیما از اسرائيل به عربستان سفر می‌کند، اقدامی نمادین که می‌تواند تا اندازه‌ای به تلاش‌ها برای عادی سازی روابط میان ریاض و تل‌آویو هم مربوط باشد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقام‌های آمریکایی می‌گویند نخستین سفر بایدن به خاورمیانه می‌تواند زمینه ساز برداشتن گام‌های بیشتری برای عادی سازی روابط میان اسرائيل و عربستان سعودی به شمار آید. این در حالیست که در سالهای اخیر گزارش‌های غیررسمی متعددی از همکاری و گفتگوهای سیاسی و امنیتی میان اسرائيل و عربستان منتشر شده است. با این حال ریاض همچنان از برقراری روابط رسمی با اسرائيل اجتناب کرده است.

در همین حال یک مقام اسرائيلی به خبرگزاری رویترز گفته است که تل‌آویو و ریاض در حال برداشتن گام‌هایی برای رسیدن به هدف نهایی خود هستند. او در ادامه افزود: «این واقعیت  که بایدن مستقیماً از اسرائیل به عربستان سعودی پرواز می‌کند پیام مهمی دارد و در برگیرند بسیاری از تحولات و روندهایی است که در ماه‌های گذشته رخ داده است.» 

از سوی دیگر در بحبوحه بن بست روابط اسرائیل با فلسطینی‌ها، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، بار دیگر بر تمایل واشنگتن برای بازگشایی کنسولگری اورشلیم که توسط دولت سابق دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بسته شده بود، تاکید کرد. این کنسولگری به فلسطینی‌ها که خواهان بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتخت کشور خود هستند، خدمت می‌کرد.

مشخص نیست جو بایدن تا چه اندازه می‌تواند روابط تنش‌آمیزتر شده میان اسرائيل و فلسطین را که با مدیریت دونالد ترامپ دچار چنین سرنوشتی شده مدیریت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتانیاهو مامور تشکیل کابینه می‌شود؛ اسرائیل در آستانه روی کار آمدن دست راستی‌ترین دولت تاریخش

بایدن: در سفر به عربستان قرار نیست با بن سلمان دیدار رسمی دوجانبه داشته باشم

آخرین گمانه‌زنی‌های رسانه‌های اسرائيل از «نوع و چگونگی» پاسخ به حمله ایران؛ شاید وقتی دیگر