Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

از امید رنگ‌باخته به صلح تا بهبود شرایط اقتصادی؛ انتظار فلسطینی‌ها از سفر بایدن چیست؟

نورپردازی پرچم اسرائیل و آمریکا بر روی دیوار بخش تاریخی بیت‌المقدس
نورپردازی پرچم اسرائیل و آمریکا بر روی دیوار بخش تاریخی بیت‌المقدس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است چهارشنبه شب وارد اسرائیل شود. او روز پنجشنبه را در بیت‌المقدس خواهد گذراند اما روز جمعه برای دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به بیت‌اللحم خواهد رفت.

آگهی

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در حالی روز چهارشنبه سفر خاورمیانه‌ای خود را آغاز خواهد کرد که انتظارها از تاثیر این سفر بر آغاز دوباره روند صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها به حداقل رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مسئولان تشکیلات خودگردان فلسطینی این بار در مقایسه با سفرهای روسای جمهوری پیشین ایالات متحده دیگر امیدی به تغییر در وضعیت مناسبات با اسرائیل ندارند. تنها امید آنها دریافت کمک اقتصادی از واشنگتن است. 

رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است چهارشنبه شب وارد اسرائیل شود. او روز پنجشنبه را در بیت‌المقدس خواهد گذراند اما روز جمعه برای دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به بیت‌اللحم خواهد رفت. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقامات اسرائیل از زمان آغاز موج حملاتی که از چهار ماه پیش آغاز شد بر لزوم «کاستن» از شدت درگیری‌ها تاکید می‌کنند. یائیر لاپید، نخست‌وزیر جدید اسرائیل چند روز پیش در دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه از آمادگی خود برای دیدار با محمود عباس سخن گفت.

او در عین حال مشارکت کشورش در دور جدیدی از گفتگوهای صلح با فلسطینی‌ها را فعلا منتفی دانست. دولت اسرائیل امیدوار است تا با تاکید بر لزوم بهبود وضعیت اقتصادی فلسطینی‌ها به هدف خود که «کاستن» از شدت درگیری‌ها است دست یابد. 

دولت آمریکا نیز گفتگوها با مقامات فلسطینی را که در دوران زمامداری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا متوقف شده بود از سر گرفته است. دولت دونالد ترامپ همچنین کمک‌های مالی به فلسطینی‌ها را متوقف کرده بود. این در حالی است که دولت جو بایدن این کمک‌ها را بار دیگر آغاز کرده است.

برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی است که جو بایدن ممکن است در جریان سفرش به خاورمیانه برنامه جدیدی برای کمک مالی به فلسطینی‌ها و گفتگو با مسئولان تشکیلات خودگردان فلسطینی را اعلام کند. 

دسترسی فلسطینی‌ها به نسل چهارم تلفن همراه در کرانه باختری رود اردن می‌تواند یکی از راه‌های کمک به معیشت و اقتصاد فلسطینی‌ها باشد. حدود سه میلیون فلسطینی ساکن کرانه باختری رود اردن هم‌اکنون تنها به اینترنت تلفن همراه نسل سوم با پهنای باند کم دسترسی دارند. 

اسرائیل طی یک سال گذشته شمار جوازهای اعطاءشده به فلسطینی‌ها برای کار در این کشور را به ۱۵۰ هزار مورد افزایش داد. از این تعداد ۱۴ هزار جواز کار به ساکنان نوار غزه اعطاء شده است. دو میلیون و ۳۰۰ هزار فلسطینی ساکن نوار غزه که تحت کنترل گروه حماس قرار دارد تحت محاصره اقتصادی اسرائیل و در شرایط دشوار اقتصادی زندگی می‌کنند. 

سفر جو بایدن به خاورمیانه اولین سفر یکی از روسای جمهوری آمریکا به منطقه طی پنج سال گذشته محسوب می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنها خانه فلسطینی روستایی اشغال شده در محاصره دوربین و حصار‌های ۸ متری اسرائیل

اسرائیل بازرسان سازمان ملل را به «یهودی‌ستیزی» متهم کرد

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد