Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افتتاح سفارت جمهوری خودخوانده دونتسک در مسکو

 یک آی پد با پرچم جمهوری خودخوانده دونتسک
یک آی پد با پرچم جمهوری خودخوانده دونتسک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Mohsen Behzad Karimi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمهوری خودخوانده دونتسک روز سه‌شنبه رسما و درحالی که تنها از سوی مسکو و چند کشور همسو با روسیه به رسمیت شناخنه شده به عنوان کشوری مستقل در مسکو سفارت خود را افتتاح کرد.

آگهی

جمهوری خودخوانده دونتسک در اوکراین که از مناطق تشنج‌زا و بهانه‌های ژئوپولیتیک مسکو برای آغاز جنگ در این کشور به شمار می‌رفت، روز سه‌شنبه رسما و درحالی که تنها از سوی مسکو و چند کشور همسو با روسیه به رسمیت شناخته شده به عنوان کشوری مستقل در مسکو سفارت خود را افتتاح کرد.

مناطق جدایی طلب  لوهانسک و دونتسک دو جمهوری خود خوانده‌ای هستند که بهانه‌های کرمیلن برای آتش افروزی و جنگ در اوکراین بودند.

نیروهای روس کنترل منطقه لوهانسک را در دست گرفته‌اند اما با وجود این که از ماه مه (خرداد)  این نیروها کنترل شهر بندری ماریاپول را به عهده گرفته‌اند پیشرفت چندانی در کنترل منطقه دونتسک نداشته‌اند. با این همه و در شرایطی که این جمهوری خود خوانده کنترل اراضی ادعایی خود را نیز به طور کامل در اختیار ندارد در یک اقدام سیاسی به باز کردن سفارت در مسکو اقدام کرده است؛ اقدامی که مغایر با  قوانین بین‌الملل و عرف دیپلماتیک به شمار می‌رود و به زعم بسیاری از کارشناسان نمودی از تصمیم راسخ مسکو به ایجاد این دو جمهوری و حصول اطمینان از خطی حائل میان شرق اوکراین و نقاط مرکزی و غربی این کشور با روسیه است.

برخی تحلیلگران امور نظامی معتقدند که استراتژی روسیه در ابعاد کلان تسخیر حداکثری منطقه دونباس تا پیش از مضمحل شدن برتری توپخانه‌ای‌اش در تقابل با تسلیحات و پشتیبانی ارائه شده به اوکراین از سوی غرب است. این استراتژِی تا کنون به تسخیر مناطق حساس استراتژیک نظیر سوردونتسک و لیسیچانسک شده اما ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به تازگی تصریح کرد که تسلیحات دریافتی از غرب موازنه را به سود اوکراین تغییر داده است. انتظار می‌رود در صورت صحت این ادعا حملاتی از سوی ارتش اوکراین برای باز پس‌گیری مناطقی نظیر خرسون ترتیب داده شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگترین حملۀ نیروهای اوکراینی به منطقۀ تحت اشغال دونتسک آغاز شد

جنگ اوکراین؛ روسیه مدعی شد منطقه لوهانسک را به طور کامل تصرف کرده است

سوریه «آماده است» جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک را به‌رسمیت بشناسد