Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارزار مخالفان حجاب اجباری هم‌زمان با روز «حجاب و عفاف»؛ آیا جامعه دوپاره شده است؟

تشدید سختگیری‌ها درباره پوشش شهروندان ایران به‌خصوص حجاب زنان
تشدید سختگیری‌ها درباره پوشش شهروندان ایران به‌خصوص حجاب زنان Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نظام جمهوری اسلامی ایران در حالی روز ۲۱ تیر را روز «حجاب و عفاف» نامگذاری کرده است که کارزارهای مخالفت با حجاب اجباری در این کشور تشدید شده است.

آگهی

نظام جمهوری اسلامی ایران در حالی روز ۲۱ تیر را روز «حجاب و عفاف» نامگذاری کرده است که کارزارهای مخالفت با حجاب اجباری در این کشور تشدید شده است.

گروهی از مخالفان حجاب اجباری با راه‌اندازی کارزارهایی در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «حجاب بی‌حجاب»، از زنان خواستند روز سه‌شنبه (۲۱ تیر) از هر راهی که شده با حجاب اجباری مخالفت کنند. از همین رو برخی از آن‌ها از زنان خواستند برای نشان دادن اعتراض‌هایشان، حجاب خود را در این روز بردارند.

اعتراض‌های مخالفان حجاب اجباری در حالی است که مقام‌های مسئول در ایران در سالگرد واقعه گوهرشاد مشهد در پی اقدام رضا شاه در «ممنوعیت حجاب»، از تریبون‌های رسمی از زنان دعوت کرده بودند تا در گردهمایی‌های «تبلیغ حجاب» شرکت کنند.

پیشتر حسن حسن‌زاده، فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ از برگزاری «اجتماع بزرگ بانوان» در روز سه‌شنبه ۲۱ تیر (۱۲ ژوئیه) با عنوان «نمایش حجاب و عفاف» در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی خبر داده بود.

تصمیم نهادهای حکومتی ایران برای برگزاری همایش‌هایی در زمینه ترویج حجاب در حالی است که فشارها و سختگیری‌ها درباره سبک پوشش در این کشور به راه افتادن موج جدیدی از اعتراض به حجاب اجباری دامن زده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای: دست‌هایی گره خورده با دست‌های اجنبی و با اهدافی خاص

هم‌زمان با گسترش اعتراض‌ها به حجاب اجباری در ایران، غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه این کشور در دفاع از حجاب از «دشمنان قسم‌خورده نظام جمهوری اسلامی و مردم متدین» به عنوانی افرادی که «به دنبال ترویج ابتذال و بی‌عفتی و بی‌حیایی در جامعه هستند» نام برد و از نهادهای اطلاعاتی خواست که «عوامل و دست‌های پشت‌پرده و جریانات سازمان‌یافته ترویج بی‌حیایی و بی‌عفتی در جامعه» را شناسایی و با آن‌ها برخورد کنند.

انسان به وضوح مشاهده می‌کند و قرائن و شواهد نیز حاکی از آن است که دست‌هایی گره خورده با دست‌های اجنبی و با اهدافی خاص، برخی موضوعات را در راستای بی‌عفتی در جامعه ما دنبال می‌کنند.
غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران

او روز دوشنبه ۲۰ تیرماه در نشست شورای عالی قوه قضاییه گفت: «انسان به وضوح مشاهده می‌کند و قرائن و شواهد نیز حاکی از آن است که دست‌هایی گره خورده با دست‌های اجنبی و با اهدافی خاص، برخی موضوعات را در راستای بی‌عفتی در جامعه ما دنبال می‌کنند.»

رئیس قوه قضائیه ایران در ادامه از دادستان‌ها، ضابطین و سیستم اطلاعاتی خواست تا با همراهی «قاطبه مردم متدیّن و عفیف» در برابر افراد متجاهر به گناه و جرم در انظار عمومی اقدامات قانونی لازم را ترتیب دهند و همچنین نسبت به «امر مهم کشف جریانات سازمان‌یافته‌ که از جانب سرویس‌های بیگانه در جهت ترویج بی‌عفتی در جامعه» هدایت می‌شوند، کوشا باشند.

بر اساس قانون مجازات اسلامی در ایران، زنانی که «بدون حجاب شرعی» در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا جریمه نقدی محکوم خواهند شد.

انتقاد از همه دولت‌های جمهوری اسلامی ایران

هم‌زمان با تشدید فشارها و سختگیری‌ها درباره پوشش شهروندان ایران به‌خصوص حجاب زنان، ده‌ها فعال مدنی در بیانیه‌ای نام‌گذاری روزی با عنوان «حجاب و عفاف» را نشانه «شکست آشکار تجربه حجاب اجباری» دانستند.

آن‌ها در بیانه خود که روز دوشنبه ۲۰ تیر منتشر شده، اعلام کردند که نامگذاری روزی به عنوان «حجاب و عفاف» بعد از «چهل و اندی» سال، «بهانه‌ای برای نشانه‌گذاری جدید سرکوب بیشتر مردم و به‌طور خاص زنان ایرانی است.»

امضاکنندگان این بیانیه همچنین «جرم‌انگاری» این موضوع را «نشانه خالی بودن دست حکومت ایران در برابر مبارزه زنان علیه این تحمیل» دانستند.

این گروه از فعالان مدنی در بیانیه خود با اشاره به تصویب قانون «گسترش حجاب و عفاف» در سال ۱۳۷۶، اعلام کردند: «تکلیف دهه دهشتناک سیاه ۶۰ که معلوم است، اما همه دولت‌های پس از دهه ۷۰ جمهوری اسلامی نه تنها گامی به نفع حقوق جنسیتی برابر در ایران برنداشته‌اند، که با نوشتن، تصویب و اجرای این قانون و لایحه متحجر، در این تباهی و ستم سیستماتیک نقش ایفا کرده‌اند.»

از همین رو آن‌ها در بیانیه خود «مبارزه مستمر زنان با حجاب اجباری» را «تو دهنی» به اجبار و پاسخ به «تمام سیاستمدارانی» دانستند که چنین سرنوشتی را در قانون برای آن‌ها رقم زده‌اند.

رضا پهلوی، نوه رضا شاه هم در حساب کاربری خود در توئیتر از مبارزه ۴۳ ساله زنان ایران برای «بازپس‌گیری حقوق بدیهی و اولیه‌شان، به‌ویژه آزادی پوشش» حمایت کرد. او در ادامه از مردان ایران خواست دوشادوش زنان در صف اول این مبارزه باشند.

آگهی

در روزهای گذشته موج برخورد مأموران گشت ارشاد با افراد «بدحجاب و بدپوشش» در شهرهای مختلف ایران سرخط خبرهای اجتماعی در این کشور بوده است.

پیشتر خبرگزاری ایسنا در گزارشی از آغاز به کار قرارگاهی به نام «۲۱ تیر» خبر داده بود که بنا دارد با ابلاغ شاخص‌های عفاف و حجاب به دستگاه‌ها و نظارت بر حسن اجرای آن‌ها تا بیست و یکم تیر ماه که روز عفاف و حجاب است، «بهبود وضعیت حجاب و عفاف در دستگاه‌ها» را پیگیری کند.

بر اساس متن مکتوبی که «قرارگاه ۲۱ تیر» منتشر کرده است، حجاب برای خانم‌ها شامل ویژگی‌هایی در چادر و مقنعه، مانتو، شلوار، جوراب، کفش و رنگ لباس است و برای آقایان هم آن‌ها نباید از کروات، پاپیون و سایر نمادهای غربی، تی‌شرت، پیراهن تنگ و کوتاه، لباس‌های بدن‌نما و وصله‌دار، طلا و زیورآلات و شلوارهای زیپ‌دار استفاده کنند.

تشدید برخورد با شهروندان ایرانی به دلیل نوع پوششان در حالی است که در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی (۱۳۹۷ شمسی) با عنوان «عوامل موثر بر اجرایی شدن سیاست‌های حجاب و راهکارهای پیش‌رو»، از گشت ارشاد به عنوان «تجربه ناموفق» و «اثرگذاری کم» یاد شده بود.

آگهی
مهدی نصیری، مدیر مسئول سابق کیهان و پژوهشگر مسائل دینی و فعال سیاسی

مهدی نصیری، مدیر مسئول سابق کیهان و پژوهشگر مسائل دینی و فعال سیاسی در حساب کاربری خود در توئیتر در انتقاد از افزایش حضور ماموران گشت ارشاد در شهرهای مختلف ایران و برخورد با شهروندان ایرانی، نوشت: «این که با بی‌حجابی در انتخابات و راهپیمایی‌ و تشییع جنازه حاج قاسم برخورد نمی‌کنید و بدان می‌بالید اما در جریان روزمره زندگی دست به آزار و اذیت زنان می‌زنید، نشان از آن دارد که شریعت شما شریعت قدرت است و دین را برای قدرت می‌خواهید و با سکولاریسم در خدمت قدرت مشکلی ندارید.»

ساز ناساز سرکوب زنان

زهرا رهنورد، از رهبران جنبش سبز و همسر میرحسین موسوی، آخرین نخست‌وزیر ایران در دهه شصت هم در پیامی از حصر خانگی در انتقاد از برخوردهای «حاکمیت» با زنان به دلیل نوع پوششان، اعلام کرد: «و باز هم در این ایام، ساز ناساز سرکوب زنان را با حجاب اجباری در دستور کار ایادی خود قرار داده؛ آیا شگفت‌انگیز نیست که بانک مرکزی به جای اینکه سقوط ارزش پول ملی و دلایل خاکسترنشینی ملت را شرح دهد به توصیه‌ حجاب پرداخته و نهادهای دیگر هم به جای وظایف خود، هر یک به نوعی اجبار در حجاب را در بوق و کرنا کرده‌اند؟»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

برخی از منتقدان عمل‌کرد گشت ارشاد با تأکید براینکه اجبار چه برای برداشتن حجاب و چه برای گذاشتن آن، جواب نمی‌دهد، به نتایج «زیانبار» دیگری نیز اشاره می‌کنند. مهدی نصیری در این خصوص در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «سردبیر رجانیوز هم به منکر بزرگ دوپارگی جامعه ناشی از گشت ارشاد، تفطن و توجه پیدا کرده، چرا هنوز اون بالایی ها متوجه نشده اند؟!»

آگهی

علیرضا سلیمانی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته بود: «حجاب فضیلت است اما فضایل بزرگتری هم هست مثل انقلاب اسلامی؛ بی‌حجابی منکر است اما منکرات بزرگتری هم هست مثل دوپارگی جامعه.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راجر واترز: در قرن ۱۱ زندگی نمی‌کنیم؛ انتخاب لباس و اعتراض حق مردم ایران است

فعالیت ۱۰۸ تیم «ارزیابان عفاف و حجاب» در مشهد؛ آیا سختگیری‌ها در ادارات دولتی ایران تشدید می‌شود؟

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»