راجر واترز: در قرن ۱۱ زندگی نمی‌کنیم؛ انتخاب لباس و اعتراض حق مردم ایران است

راجر واترز خواننده، آهنگساز و عضو سابق گروه اسطوره‌ای پینک فلوید از معترضان به مرگ مهسا امینی حمایت کرد
راجر واترز خواننده، آهنگساز و عضو سابق گروه اسطوره‌ای پینک فلوید از معترضان به مرگ مهسا امینی حمایت کرد Copyright Rob Grabowski/2022 Invision
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وی با گرامیداشت یاد مهسا امینی و ندا آقاسلطان عنوان کرد: «مهسا امینی، ما تو را فراموش نخواهیم کرد. ندا آقاسلطان را هم فراموش نکردیم و مهسا را هم فراموش نخواهیم کرد.»

آگهی

راجر واترز خواننده، آهنگساز و عضو سابق گروه اسطوره‌ای پینک فلوید با انتشار ویدیویی در صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی بار دیگر از اعتراضات ایران که به دنبال درگذشت مهسا امینی در بازداشتگاه ارشاد آغاز شد، حمایت کرد.

در این ویدیو او با اشاره به تصاویری که از کامپیوتر شخصی خود پخش می‌کند می‌گوید: «در این ویدیو کوتاه مردم پوستر‌هایی را آتش می‌زنند و زنان و مردان جوان موهایشان را در اعتراض به اتفاقات ایران کوتاه می‌کنند. در ایران تظاهرات گسترده‌ای در جریان است و من چند روز پیش که در سن‌فرانسیسکو بودم به آن واکنش نشان دادم. ویدیوی کوتاهی را در اعتراض به آیت‌الله‌ها در باره کشتن این زن منتشر کردم.»

او که در کنسرت شنبه شب خود در سن‌فرانسیسکو نیز از اعتراضات در ایران حمایت کرده بود، گفت: «دیشب که در سن‌فرانسیسکو کنسرت داشتیم، درست جلوی من در آن طرف صحنه، زن جوانی ایستاده و این کاغذ را به دست گرفته بود. ما همه می‌دانیم این زن جوان که نامش روی کاغذ است کیست. این زن جوانی است که حدود ده روز پیش تا سر حد مرگ توسط گشت ارشاد در تهران کتک خورد. مهسا امینی. او تبدیل به یک نماد شد. مرگ او دلیلی شد برای تظاهراتی که همین حالا در جریان است. من از این تظاهرات حمایت کردم و همه هم باید از آن حمایت کنند.»

وی افزود: «در ایران سیستم سیاسی عجیبی وجود دارد. البته نمی‌خواهم راجع‌ به کل کشور صحبت کنم چون همه را که نمی‌شود با یک چشم دید. اما این ایده که یک رهبر مذهبی همه تصمیمات را بگیرد، امروزه دیگر خیلی تاریخ مصرف گذشته است.»

راجر واترز ادامه داد: «خیلی خوشحالم که آن خانم جوان این کاغذ را به کنسرت من آورد. آن‌جا در ردیف اول گروهی پنج شش نفره از جوانان ایرانی بودند. بله، ما از شما و از جوانانی که در تهران مشغول اعتراض هستند حمایت می‌کنیم.»

او با انتقاد از حکومت ایران گفت: «حکومت باید به صدای مردم معترض گوش دهد. شما دیگر نمی‌توانید به کسی بگویید که چگونه لباس بپوشد. اکنون قرن بیست و یکم است. ما در قرن یازدهم یا دوازدهم زندگی نمی‌کنیم. مردم باید اجازه اعتراض و آزادی داشته باشند.»

وی با گرامیداشت یاد مهسا امینی و ندا آقاسلطان عنوان کرد: «مهسا امینی، ما تو را فراموش نخواهیم کرد. ندا آقاسلطان را هم فراموش نکردیم و مهسا را هم فراموش نخواهیم کرد.»

آقای واترز در این ویدئوی خود می گوید که خانم امینی بر اثر «کتک گشت ارشاد تهران تا سر حد مرگ» درگذشته است، ادعایی که مقامات ایران آن را رد می‌کنند و می‌گویند هیچ‌گونه برخورد فیزیکی با مهسا امینی صورت نگرفته است و مرگ وی نتیجه سابقه بیماری بوده است. خانواده خانم امینی هم این ادعای مقامات حکومتی ایران را رد می‌کنند و آن را بی‌اساس می‌دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دختران جوان با فریاد «زن، زندگی، آزادی» در صف اول اعتراض‌ها؛ آیا مدیریت حجاب وارد دوره جدیدی می‌شود؟

کارزار مخالفان حجاب اجباری هم‌زمان با روز «حجاب و عفاف»؛ آیا جامعه دوپاره شده است؟

رئیس کمیته حقیقت‌یاب: نام مرتکبان جنایت علیه بشریت در سرکوب اعتراضات ایران مشخص اما محرمانه است