زن همجنسگرای اهل بوتان نماینده کشورش در مسابقه انتخاب دختر شایسته جهان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تاشی چودن
تاشی چودن   -   کپی رایت  AFP

کشور کوچک بوتان در حالی برای اولین بار نماینده خود در رقابت برای گزینش دختر شایسته جهان را انتخاب کرد که این زن جوان اولین شخصیت عمومی همجنسگرا در این کشور آسیایی خواهد بود.

انتخاب تاشی چودن، ۲۳ ساله به عنوان نماینده کشورش در عرصه رقابت بر سر عنوان دختر شایسته جهان از این نظر اهمیت دارد که ارتباط بین دو فرد همجنس تا ماه فوریه سال ۲۰۲۱ در بوتان جنبه غیرقانونی داشت. ارتباط دو فرد همجنس تا آن زمان در قوانین بوتان «برخلاف طبیعت» خوانده می‌شد.

تاشی چودن که در سن ۱۴ سالگی پدر و مادرش را از دست داده بر این باور است که انتخابش به عنوان نماینده بوتان برای دگرباشان جنسی در این کشور ۸۰۰ هزار نفری «اهمیت زیادی» دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او می‌گوید که می‌تواند در جریان رقابت با نمایندگان دیگر کشورها بر سر عنوان دختر شایسته جهان «صدای» دگرباشان جنسی در بوتان باشد. 

تاشی چودن می‌افزاید که به دنبال «تحقیق و درون‌نگری» فراوان ماه گذشته گرایش جنسی خود را علنی کرد. وی اذعان می‌کند که اعلام گرایش جنسی‌اش در ابتدا «واکنش تند» اعضای مذهبی و محافظه‌کار خانواده‌اش را به دنبال داشت. 

او با این حال می‌گوید: «آنها تا وقتی که می‌دانند که من حالم در زندگی خوب است، می‌توانم روی پای خودم بیاستم و زن مستقلی باشم دیگر گرایش جنسی‌ام برایشان واقعا مهم نیست.»

لوتی تشرینگ، نخست‌وزیر بوتان شخصا به انتخاب تاشی چودن را به او تبریک گفته و برای وی آرزوی موفقیت کرده است.

کشور بوتان از شمال با چین و از جنوب با هند همسایه است.