Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیده‌بان حقوق بشر حشد شعبی را به خشونت علیه دگرباشان جنسی عراق متهم کرد

گزارش دیده‌بان حقوق بشر از خشونت علیه دگرباشان جنسی در عراق
گزارش دیده‌بان حقوق بشر از خشونت علیه دگرباشان جنسی در عراق Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سپاه بدر، کتائب حزب‌الله، عصائب اهل حق و سرايا السلام (جیش المهدی سابق) از جمله زیرشاخه‌های حشد شعبی هستند که در گزارش دیده‌بان حقوق بشر به آنها اشاره شده است.

آگهی

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید گروه‌های مسلح در عراق دست به آدم‌ربایی، تجاوز جنسی، شکنجه و قتل علیه دگرباشان جنسی در این کشور می‌زنند.

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین دولت عراق را به قصور در برخورد با عاملان این اقدامات علیه دگرباشان جنسی متهم کرد. در گزارش دیده‌بان حقوق بشر به جزئیات روایت‌هایی از ضرب و جرح یک زن تراجنسیتی، قتل یک مرد همجنسگرا و حمله با چاقو به یک زن همجنسگرا اشاره شده است.

دیده‌بان حقوق بشر این گزارش را با همکاری یک سازمان مدافع حقوق دگرباشان جنسی در عراق تهیه کرده است. در این گزارش آمده است که پلیس عراق اغلب با عاملان نقض حقوق دگرباشان جنسی «همدست» است و دگرباشان جنسی را به دلیل «ظاهر نامناسب» بازداشت می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرده است که دگرباشان جنسی در عراق در برابر این فشارها اغلب مجبور می‌شوند برای زنده ماندن هویت خود را انکار کنند. این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین مدعی شده است که اکثر گروه‌های مسلحی که دست به اذیت و آزار دگرباشان جنسی عراق می‌زنند زیرمجموعه حشد شعبی هستند.

حشد شعبی (بسیج مردمی عراق) مجموعه‌ای از گرو‌ه‌های شبه‌نظامی است که برخی از اصلی‌ترین گروه‌های آن مورد حمایت ایران قرار دارند. سپاه بدر، کتائب حزب‌الله، عصائب اهل حق و سرايا السلام (جیش المهدی سابق) از جمله زیرشاخه‌های حشد شعبی هستند که در گزارش دیده‌بان حقوق بشر به آنها اشاره شده است.

سخنگوی وزارت کشور عراق نقش‌آفرینی نیروهای امنیتی این کشور در سرکوب و اذیت و آزار دگرباشان جنسی را رد کرده است. یک فرمانده میان رتبه حشد شعبی نیز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که شبه‌نظامیان «بسیج مردمی عراق» در نقض حقوق دگرباشان جنسی نقشی نداشته‌اند و این افراد احتمالا از سوی خانواده‌هایشان مورد اذیت و آزار قرار گرفته‌اند.

گروه داعش در عراق و سوریه برای اعدام دگرباشان جنسی آنها را از سقف ساختمان‌ها به پائین پرتاب می‌کرد.

در قوانین اکثر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا حقوق دگرباشان جنسی نادیده گرفته شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زن همجنسگرای اهل بوتان نماینده کشورش در مسابقه انتخاب دختر شایسته جهان شد

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد