Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مردی که شینزو آبه را کشت کیست و انگیزه او از قتل نخست وزیر سابق ژاپن چه بود؟

لحظه خلع سلاح «تتسویا یاماگامی» ۴۱ ساله، مظنون به قتل شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن
لحظه خلع سلاح «تتسویا یاماگامی» ۴۱ ساله، مظنون به قتل شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن Copyright AP/AP
Copyright AP/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قاتل شینزو آبه ، نخست وزیر این کشور را با سلاح‌ دست ساز به قتل رساند

آگهی

پلیس ژاپن تحقیقات جنایی را در مورد قتل شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن آغاز کرده است، اما همچنان اطلاعات محدودی در مورد مظنون به قتل وجود دارد.

شینزو آبه ساعت ۱۱ و نیم روز جمعه ۸ ژوئیه (۱۷ تیر) در شهر «نارا» هدف شلیک گلوله قرار گرفت. حدود پنج ساعت پس از اصابت گلوله، مرگ آبه ۶۷ ساله توسط پزشکان بیمارستانی در شهر نارا اعلام شد.

AP/AP
شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن نقش بر زمین/شهر ناراAP/AP

 شینزو آبه در شهر نارا و در مقابل جمعیتی کوچک در حال ایراد یک سخنرانی انتخاباتی بود که از پشت هدف گلوله قرار گرفت. 

مظنون کیست؟

پلیس شهر نارا روز جمعه و در جریان یک کنفرانس خبری گفت که «تتسویا یاماگامی» ۴۱ ساله به شلیک به آبه اعتراف کرده است. به گفته پلیس، یاماگامی به عنوان مظنون در یک پرونده قتل تحت بازجویی است و ۹۰ بازپرس برای این پرونده تعیین شده است.

یاماگامی که بیکار است به بازرسان گفت که نسبت به گروه مذهبی که فکر می‌کرد آبه با آنها مرتبط است نفرت دارد. پلیس نام این گروه را اعلام نکرده است. 

اما به نوشته روزنامه یومیوری و رسانه‌های ژاپنی گزارش او به پلیس گفته است که مادرش کمک‌های مالی بسیار زیادی به این گروه مذهبی کرده است و بر اثر این کمک‌ها ورشکست شده است. یاماگامی باور داشت که آقای آبه به توسعه و گسترش این گروه مذهبی کمک کرده است.  

 او به پلیس گفت که از «گرفتار شدن» مادرش در گروهی مذهبی به خشم آمده بود. 

یاماگامی در آپارتمانی کوچک در طبقه هشتم یک ساختمان زندگی می کرده است. طبقه همکف این ساختمان مملو از بارها و کافه‌هایی است که مشتریان در آنها می نوشند و برای گپ با مهمانداران زن و همراهی آنان به آنها پول می پردازند.

آسانسور ساختمان تنها در سه طبقه توقف می‌کند.  یاماگامی باید پیاده شده و از پله‌ها به سمت آپارتمانش می‌رفته است. یکی از همسایگان او، زنی ۶۹ ساله است که طبقه هفتم زندگی می‌کند، او سه روز قبل از ترور آبه «یاماگی» را دید.

 زن به رویترز گفت: «سلام کردم، اما او انگار که من را ندیده باشد، فقط به زمین نگاه می کرد و ماسک هم نداشت. به نظر عصبی می رسید. به نظر می رسید چیزی او را آزار می دهد.»

او ماهانه ۳۵ هزار ین  - ۲۶۰ دلار - اجاره می‌داد.

یک زن ویتنامی که در طبقه پایین یاماگامی زندگی و خود را مای معرفی می‌کند، می‌گوید که او آدم گوشه‌گیری به نظر می‌رسید. «یکی دوبار دیدمش تو آسانسور بهش تعظیم کردم ولی چیزی نگفت.» 

قاتل با چه نوع تفنگی شلیک کرد؟

پلیس گفت که مظنون در تیراندازی از یک اسلحه دست ساز استفاده کرده است و تصاویر از صحنه قتل سلاحی افتاده بر زمین را نشان می‌دهد با دو لوله فلزی که در نواری سیاه رنگ پیچیده شده است. مقامات بعداً چند سلاح دست ساز شبیه تپانچه را از آپارتمان مظنون ضبط کردند.

ان اچ کی، شبکه خبری رسمی ژاپن به نقل از پلیس گزارش داد که یاماگامی انواع مختلفی از تفنگ‌ها را با لوله های آهنی ساخته بود که در نوار چسب پیچیده شده بودند. 

به گزارش ان اچ کی، پلیس معتقد است مظنون از قوی‌ترین سلاحی که به قصد ترور ساخته بوده، استفاده کرده است.

واکنش نیروهای امنیتی چگونه بوده است؟

در زمان تیراندازی، آبه در حمایت از نامزدهای حزب حاکم لیبرال دموکرات در آستانه انتخابات مجلس علیا در ۱۰ ژوئیه، سخنرانی می کرد. آبه علیرغم استعفا از سمت نخست وزیری ژاپن در سال ۲۰۲۰ به دلایل سلامتی و پزشکی، همچنان یکی از چهره های تاثیرگذار در این کشور باقی ماند و برای موفقیت حزب لیبرال دموکرات تلاش می‌کرد.

酒井由人/AP
لحظه‌ای که ماموران امنیتی قاتل شینزو آبه را خلع سلاح می کنند酒井由人/AP

به گزارش ان اچ کی، پلیس ژاپن اعلام کرد ترتیبات امنیتی اتخاذ شده قبل از تیراندازی روز جمعه را بررسی خواهد کرد. امنیت این سخنرانی توسط پلیس شهر «نارا» انجام می شد.

رسانه‌های ژاپنی گفته‌اند که ده‌ها مامور و پرسنل امنیتی پلیس متروپولیتن توکیو در حال انجام وظیفه بودند و بنا بر گزارش‌ها آبه را از همه سو در طول سخنرانی او زیر نظر داشتند. اما همزمان پلیس ژاپن اذعان کرده که در تامین امنیت آبه کوتاهی و قصور صورت گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشم ژاپنی‌ها از برگزاری مراسم پرهزینۀ «خاکسپاری ملی» شینزو آبه؛ دلیل مخالفت مردم چیست؟

نیمی از نمایندگان حزب حاکم در پارلمان ژاپن با فرقه مون‌ها در ارتباطند

معمای ۷۰ ساله استرالیا حل شد؛ مقتولی که عبارت فارسی «تمام شد» در جیب داشت شناسایی شد