روسیه و نروژ اختلافات در «کرانه سرما» را کنار گذاشتند

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده  با استفاده از  AP
تصویری از جاده برفی در مجمع الجزایر سوالبارد نروژ مربوط به سال ۲۰۱۲
تصویری از جاده برفی در مجمع الجزایر سوالبارد نروژ مربوط به سال ۲۰۱۲   -  Copyright  AP Photo

مقامات روسی و نروژی می‌گویند که اختلاف بر سر ارسال محموله به معدن زغال‌‌سنگ در سوالبار (سوالبارد) را حل و فصل کرده‌اند. مجمع الجزایر سوالبار یا «کرانه سرما» واقع در منطقه شمالگان اقیانوس منجمد شمالی، شمالی‌ترین منطقه تحت حاکمیت نروژ است. اداره معدن بارنسبورگ روسیه در امور اکتشافی معادن این منطقه فعال است.

مسکو نروژ را متهم کرده بود که مانع رسیدن محموله‌های مواد غذایی به معدنچیان روس شاغل در این منطقه از طریق سرزمین اصلی نروژ شده است؛ مسئله‌ای که در بحبوحه جنگ روسیه در اوکراین و تحریم‌های بین‌المللی و اروپایی علیه کرملین، به یک‌هفته تنش بین مسکو و اسلو منجر شد.

اکنون سرگئی گوشکین، کنسول روسیه در سوالبارد از موافقت طرف نروژی برای انتقال محموله مورد مناقشه و تحویل آن به معدنچیان روس خبر می‌دهد. او در تلویزیون روسیه گفت: «تمام این روزها تماس نزدیکی بین وزارت خارجه روسیه و نروژ وجود داشت و در نهایت موضوع حل شد. انتظار می‌رود این محموله روز جمعه با کشتی به شهرک بارنتسبورگ برسد.»

همزمان یک سخنگوی دولت نروژ به خبرگزاری فرانسه گفته که راه حل بدست آمده «یک گام به عقب» نیست و پس از «گفتگوهای خوب» با روسیه حاصل شده است.

این درحالیست که روسیه پیش‌تر نروژ را به محاصره قطب شمال متهم و تهدید به انتقام کرده بود.

طبق برخی گزارش‌ها مقامات محلی نروژ ماه گذشته از ورود ۲۰ تن کالای روسی در مرز زمینی بین دو کشور جلوگیری کردند.

تنها چند ساعت بعد، بسیاری از وب‌سایت های دولتی و خصوصی در نروژ هک شدند. این حمله سایبری که موجب اختلال موقتی فضای مجازی در نروژ شد به یک «گروه تبهکارهوادار روسیه» نسبت داده شد.

این حمله سایبری تنها چند روز پس از آن صورت گرفت که حمله مشابهی به وب‌سایت‌ها در لیتوانی صورت گرفته بود. لیتوانی هم بر سر ترانزیت کالا از طریق خاک اتحادیه اروپا به منطقه کالینینگراد روسیه با کرملین اختلاف پیدا کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید