سومین محموله نفتی ایران وارد سوریه شد

نفتکش ایرانی
نفتکش ایرانی Copyright فارس
Copyright فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبکه المیادین پیش‌تر از ورود دو نفتکش حامل نفت خام ایران برای سوریه خبر داده و میزان آن را دو میلیون بشکه اعلام کرده بود.

آگهی

خبرگزاری‌ فرانسه روز دوشنبه چهارم ژوئیه/ ۱۳ تیرماه از ورود کشتی‌های حامل محموله‌های تازه نفتی ایران به یکی از بنادر سوریه خبر داد.

در این گزارش به نقل از خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران ایران، آمده است که نفتکش حامل محموله نفتی ایران شنبه شب گذشته در بندر بانیاس واقع در شمال غرب سوریه پلهو گرفته است.

فرانس‌پرس در ادامه با استناد به گزارش تسنیم اعلام کرد که این سومین نفتکش ایرانی است که طی هفته‌های اخیر وارد سوریه می‌شود.

سوریه در گزارش خبرگزاری فرانسه کشوری ویران شده بر اثر بیش از هشت سال جنگ و مناقشه داخلی معرفی شده که تنها ده‌ها میلیارد یورو هزینه برای بخش هیدروکربن به همراه داشته است.

از سوی دیگر شبکه المیادین نیز پیش‌تر از ورود دو نفتکش حامل نفت خام ایران برای سوریه خبر داده و میزان آن را دو میلیون بشکه اعلام کرده بود.

المیادین به نقل از منابع آگاه همچنین اعلام کرده بود که محموله‌های نفتی پس از تخلیه برای تبدیل شدن به فراورده‌های نفتی مورد استفاده در سوریه ‌ تحویل پالایشگاه بانیاس می‌شوند.

فرانس پرس اما نوع محموله نفتی تخلیه شده در بندر بانیاس توسط سومین نفتکش ایرانی را نفت کوره یا مازوت عنوان کرده و یادآور شده است که این محموله‌ها به دنبال گشایش یک خط اعتباری جدید میان دمشق و تهران تحویل سوریه شده است.

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور اسناد مربوط به افتتاح «مرحله تازه‌ای» از خط اعتباری میان دمشق و تهران را امضا کرده که شامل تامین انرژی و سایر منابع مورد نیاز سوریه برای جبران کمبود‌های موجود در این کشور می‌شود.

سومین نفتکش ایرانی شنبه شب همزمان با سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به سوریه وارد بندر بانیاس شده بود.

وزیر امور خارجه ایران روز شنبه در این با بشار اسد رئیس جمهوری سورسیه و فیصل مقداد همتای سوری خود دیدار و گفتگو کرده بود.

گفتنی است که پارلمان سوریه ژوئیه سال ۲۰۱۵ پس از دو خط اعتباری سال ۲۰۱۳ که به تامین نیازهای نفتی دمشق اختصاص داشت توافق با ایران بر سر گشایش یک خط اعتباری جدید به ارزش یک میلیارد دلار را به تصویب رسانده بود.

سوریه در حالی پذیرای سومین کشتی حامل محموله‌های نفتی ایران طی هفته گذشته بوده که هر دو کشور تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارند. 

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

علی خامنه‌ای در واکنش به توقیف نفتکش‌های یونانی: پس گرفتن مال دزدی، دزدی نیست

ادعای گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»: نفتکش شرکت مستقر در لس‌آنجلس در فروش نفت ایران نقش داشته است

ابرنفتکش ایران با بیش از ۲ میلیون بشکه میعانات گازی در ونزوئلا پهلو گرفت