زندانبان پیشین نازی‌ها در ۱۰۱ سالگی به پنج سال زندان محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
شوتز در دادگاه
شوتز در دادگاه   -  Copyright  Michele Tantussi/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

یک زندانبان پیشین نازی‌های آلمان به‌دلیل همکاری در کشتار زندانیان در سن ۱۰۱ سالگی محاکمه و به ۵ سال حبس محکوم شد. 

وی متهم به مشارکت و همدستی در قتل بیش از ۳۵۰۰ زندانی سیاسی-عقیدتی در اردوگاه  زاکسنهاوزن در شمال برلین بین سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ است. اغلب زندانیان این اردوگاه را یهودیان، کمونیست‌ها و همجنس گرایان تشکیل می دادند. 

رسانه های آلمان می گویند ژوزف شوتز مسن ترین متهم به همکاری با رژیم فاشیستی هیتلری است که محاکمه شده است.

به گفته مورخان یکی از خشونت بارترین انواع شکنجه و قتل‌ها در اردوگاه  زاکسنهاوزن انجام گرفته است. طبق اسناد و مدارک بارها، بسیاری از زندانیانی که قصد فرار از این اردوگاه را داشتند تیرباران شدند. 

وکیل اقای شوتز پیشتر به‌دلیل سن بالای موکلش درخواست کرده بود تا احکام زندان درباره او اجرا نشود. 

ژوزف شوتزدر طول روند دادگاه نه تنها هیچ گاه احساس ندامت و پشیمانی نکرد بلکه تمامی اتهامات علیه خود را رد کرد. وی بارها گفت که دادگاه او نمایشی است و تمام اتهامات را توطئه خواند. 

با این حال دادستان پرونده با اسناد و مدارک ارايه شده به دادگاه نشان داد که آقای شوتز اولین بار پس از پایان جنگ دوم جهانی به واسطه اتهاماتش به یک اردوگاه در اتحاد جماهیر شوروی منتقل و پس از پایان دوران محکومیت، در ایالت براندنبورگ در همسایگی آن مستقر شده است.  وی ابتدا به کشاورزی مشغول و پس از آن حرفه کلیدسازی را انتخاب کرده است. در بخشی از اتهاماتی که به او وارد شد، آمده است که مستقیما در اعدام برخی از زندانیان که گفته می شود سربازان اسیر از اتحاد جماهیر شوروی بوده اند نقش داشته است.