Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

منشی ۹۶ ساله اردوگاه نازی‌های آلمان پیش از آغاز محاکمه‌ فرار کرد

صندلی خالی متهم ۹۶ ساله فراری در دادگاه آلمان
صندلی خالی متهم ۹۶ ساله فراری در دادگاه آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این اردوگاه که در نزدیکی شهر گدانسک در لهستان واقع شده است، در مجموع ۶۵ هزار نفر شامل زندانیان یهودی، پارتیزان‌های لهستانی و اسرای جنگی شوروی به طور سازمان‌یافته کشته شده‌اند.

آگهی

ایرمگارد فورخنر، زن ۹۶ ساله‌ای که قرار بود به دلیل دست داشتن در جنایات نازی‌ها در جنگ جهانی دوم، روز پنجشنبه ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) در آلمان محاکمه شود، فرار کرد.

رئیس دادگاه شهر اتسهوهه در شمال آلمان با اعلام این که این زن اکنون «فراری» است، گفت که حکم بازداشت او صادر شده است. فردریکه میلهافر، سخنگوی این دادگاه گفت: «او امروز صبح تاکسی گرفته و محل زندگی خود (در خانه سالمندان) را ترک کرده است.»

ولف مولکنتین، وکیل متهم که روز پنجشنبه برای دفاع از موکلش در صحن دادگاه حاضر شده بود، از هر گونه اظهارنظری درباره وضعیت این زن سالخورده برای خبرنگاران خودداری کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس دادگاه در ابتدای نشست اعلام کرد که برای آمدن متهم «کمی صبر» می‌کند. اما این انتظار هم فایده‌ای نداشت چون حتی اگر سر و کله متهم هم پیدا می‌شد، باید اول معاینه پزشکی از او به عمل می‌آمد تا مشخص شود آیا قادر به حضور در جلسه هست یا نه.

ایرمگارد فورخنر که در یک سرای سالمندان در نزدیکی هامبورگ زندگی می‌کند از ژوئن ۱۹۴۳ تا آوریل ۱۹۴۵ یعنی از سن ۱۸ تا ۱۹ سالگی به عنوان تایپیست و منشی در دفتر پل ورنر هوپ، فرمانده اردوگاه کار اجباری نازی‌ها کار می‌کرد. او متهم به همدستی در کشتار بیش از ۱۱ هزار نفر است.

به گفته دادستانی، در این اردوگاه که در نزدیکی شهر گدانسک در لهستان واقع شده است، در مجموع ۶۵ هزار نفر شامل زندانیان یهودی، پارتیزان‌های لهستانی و اسرای جنگی شوروی به طور سازمان‌یافته کشته شده‌اند.

هفته آینده نیز قرار است دادگاه یکی از نگهبانان پیشین اردوگاه نازی‌ها به نام «زاکسن‌هاوزن» در نزدیکی برلین، پایتخت آلمان برگزار شود. این فرد اکنون صد سال سن دارد.

آلمان معمولا اشتیاق چندانی برای یافتن و محاکمه جنایتکاران جنگی خود نشان نداده است، تا پیش از این هرگز عوامل پیشین نازی‌ها را نیز در این سن و سال محاکمه نکرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زندانبان پیشین نازی‌ها در ۱۰۱ سالگی به پنج سال زندان محکوم شد

محاکمه نگهبان ۱۰۰ ساله اردوگاه مرگ نازی‌ها آغاز شد

نگهبان پیشین اردوگاه مرگ آلمان نازی در ۹۳ سالگی به زندان تعلیقی محکوم شد