نگهبان پیشین اردوگاه مرگ آلمان نازی در ۹۳ سالگی به زندان تعلیقی محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جلسه دادگاه مرد ۹۳ ساله آلمانی به اتهام همکاری با آلمان نازی
جلسه دادگاه مرد ۹۳ ساله آلمانی به اتهام همکاری با آلمان نازی   -   کپی رایت  Fabian Bimmer/AP

دادگاهی در آلمان یک مرد ۹۳ ساله را به جرم کمک به کشتار ۵ هزار و ۲۳۲ زندانی در اردوگاه کار اجباری نازی‌ها در جنگ جهانی دوم محکوم کرد. 

وی در یکی از آخرین پرونده‌های مربوط به جنایت‌های دوران آلمان نازی، به دو سال زندان تعلیقی محکوم شد.

دادگاه هامبورگ، روز پنجشنبه ۲۳ ژوئیه (۲ مرداد) گفت که برونو دی Bruno D که در اردوگاه کار اجباری اشتوتهوف در نزدیکی گدانسک لهستان نگهبان آلمان نازی‌ بوده است در قتل‌های بین اوت ۱۹۴۴ تا آوریل ۱۹۴۵ دخالت داشته است.

او حضور خود در این اردوگاه را تایید کرده است اما اظهار داشت که این موضوع جرم نیست.

Fabian Bimmer/AP
دادگاه برونو دی.Fabian Bimmer/AP

طبق اسناد موجود حدود ۶۵ هزار نفر از جمله بسیاری از یهودیان در اردوگاه اشتوتهوف یا به قتل رسیده‌اند یا جان باخته‌اند. دادستان‌ها می‌گویند که قربانیان یا با گلوله از پشت سر هدف قرار گرفتند و کشته شدند یا با گاز کشنده سیلکون بی جان باخته‌اند.

این فرد که هم اکنون ۹۳ ساله است، در آن زمان ۱۷ یا ۱۸ سال سن داشت بنابراین در دادگاه مخصوص جوانان محاکمه شد. دادستان خواستار حکم سه سال حبس برای وی بود.

رسانه‌های آلمانی گزارش دادند که برونو دی. در دفاع آخر خود در دادگاه که اوایل این هفته انجام شد از قربانیان رنج کشیده عذرخواهی کرد اما زیر بار مسئولیت قتل آن‌ها نرفت.

وی گفت: «می‌خواهم از تمام افرادی که در این جهنم جنون جان باخته‌اند، از بستگان و بازماندگانشان عذرخواهی کنم.»

دادستان‌ها در آلمان همچنان در تلاش هستند تا افرادی که در جنایت نازی‌ها در جنگ جهانی دوم نقش داشتند به دادگاه بکشانند اما افراد باقی مانده تحت پیگرد قانونی به حدی سالخورده هستند که محاکمه آن‌ها بعید به نظر می‌رسد.