Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

آلمان به ۲۴۹ نفر که با قانون ممنوعیت همجنسگرایی تحت تعقیب قرار گرفته بودند غرامت پرداخت کرد

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آلمان به ۲۴۹ نفر که با اجرای قانون ممنوعیت همجنسگرایی در این کشور، تحت تعقیب یا بازجویی قرار گرفته بودند، غرامت پرداخت کرد.

آگهی

آلمان به ۲۴۹ نفر که با اجرای قانون ممنوعیت همجنسگرایی در این کشور، تحت تعقیب یا بازجویی قرار گرفته بودند، غرامت پرداخت کرد.

قانون ممنوعیت همجنسگرایی در آلمان که دردوره نازی‌ها به شکل سختگیرانه تری اجرا می‌شد، پس از جنگ جهانی دوم نیز همچنان پابرجا بود.

دادگستری فدرال آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که به ۲۴۹ نفر از ۳۱۷ نفری که تا پایان ماه اوت درخواست غرامت کرده بودند، پاسخ مثبت داده است. بر اساس اعلام دادگستری آلمان، تاکنون حدود ۸۶۰ هزار یورو (کمی بیش از ۱ میلیون دلار) به افرادی که درخواست غرامتشان تأیید شده، پرداخت شده است.

دادگستری آلمان همچنین خبر داد که ۱۴ درخواست ارائه شده هنوز در حال رسیدگی است اما درخواست ۱۸ نفر رد و ۳۶ درخواست نیز پس گرفته شده است. آخرین مهلت ارائه درخواست برای دریافت غرامت به دلیل اجرای قانون ممنوعیت همجنسگرایی در آلمان ۲۱ ژوئیه سال آینده است.

ماده ۱۷۵ قانون جزایی آلمان که به مجازات همجنسگرایی در این کشور اشاره داشت، در سال ۱۹۶۹ توسط دولت فدرال آلمان برچیده شد.

از همین رو قانونگذاران آلمانی در سال ۲۰۱۷ لغو هزاران محکومیت را که بر اساس ماده قانونی ۱۷۵ به قوت خود باقی بود، تصویب کردند. به این ترتیب آن‌ها راه را برای پرداخت ۳ هزار یورو به ازای هر محکومیت و هزار و ۵۰۰ یورو برای هر سال زندان محکومان باز کردند.

دولت آلمان همچنین در سال ۲۰۱۹ مقرر کرد به افرادی که تحت بازجویی قرار گرفتند اما محکوم نشدند نیز غرامت پرداخت شود. بنابراین مقرر شد ۵۰۰ یورو برای هر تحقیق آغاز شده، هزار و ۵۰۰ یورو برای هر سال زندان پیش از محاکمه و هزار و ۵۰۰ یورو برای سایر خسارت‌های حرفه‌ای، مالی یا بهداشتی پرداخت شود.

پارلمان آلمان در سال ۲۰۰۰ از اینکه ماده ۱۷۵ همچنان پس از جنگ جهانی دوم حفظ شده بود، ابراز تأسف کرد. نمایندگان مجلس آلمان همچنین در سال ۲۰۰۲ محکومیت مردان همجنسگرا در زمان نازی‌ها را لغو کردند اما رأی به لغو محکومیت‌های پس از جنگ جهانی دوم ندادند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نظام قضایی فدرال آلمان همچنین حکم کرده است که به مردان همجنسگرایی که در آلمان شرقی نیز تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند، غرامت پرداخت شود.

آلمان شرقی که مجازات سبک تری را برای همجنسگرایان در نظر گرفته بود در سال ۱۹۶۸ از همجنس گرایی جرم زدایی کرد.

در هر حال بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده، در مجموع حدود ۶۸ هزار و ۳۰۰ نفر تحت اجرای قانون ممنوعیت همجنسگرایی در هر دو بخش غربی و شرقی آلمان محکوم شده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انکار هولوکاست در محل کشتار صدها نفر به دست نازی‌ها در فرانسه

نگهبان پیشین اردوگاه مرگ آلمان نازی در ۹۳ سالگی به زندان تعلیقی محکوم شد

اهتزاز پرچم رنگین‌کمان در برلین در روز مبارزه با همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گراهراسی و ترنس‌هراسی