انکار هولوکاست در محل کشتار صدها نفر به دست نازی‌ها در فرانسه

روستای «ارادور» در سال ۱۹۵۳ میلادی
روستای «ارادور» در سال ۱۹۵۳ میلادی   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

سربازان آلمان نازی در روز ۱۰ ژوئن سال ۱۹۴۴ میلادی ۶۴۲ نفر از ساکنان روستای «ارادور» را کشتند.

شعارنویسی در انکار هولوکاست بر روی دیوار یکی از روستاهای مرکز فرانسه موجی از خشم و اعتراض را در میان سیاستمداران این کشور برانگیخت.

ساکنان روستای «ارادور» در نزدیکی شهر «لیموژ» روز جمعه شاهد نقش بستن شعاری در انکار هولوکاست بر روی دیوار مرکز یادبود قربانیان کشتار نازی ها در این روستا بودند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در واکنش به این رویداد وعده داد که با عاملان آن برخورد خواهد شد. نجات یافتگان از کشتار نازی ها در روستای «ارادور» در شعاری که بر روی دیوار مرکز یادبود قربانیان نوشته شده بود به «درغگویی» متهم شده بودند. مقامات محلی بلافاصله تصمیم گرفتند تا با نصب پارچه ای بر روی این دیوار شعار نوشته شده را بپوشانند.

آنچه من را تکان می‌دهد این است که نمی‌توانیم درک کنیم که کودکان و زنان با درد و رنجی مخوف از بین رفتند.
روبر هبراس
بازمانده ۹۵ ساله از کشتار نازی‌ها در روستای «ارادور»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سربازان آلمان نازی در روز ۱۰ ژوئن سال ۱۹۴۴ میلادی ۶۴۲ نفر از ساکنان روستای «ارادور» را کشتند. هرچند پیش از این ویدئوهایی در انکار کشتار نازی ها در روستای «ارادور» منتشر شده بود اما این اولین بار است که شعاری در انکار این حادثه بر روی یکی از دیوارهای این روستا نقش می بندد.

روبر هبراس، یکی از نجات یافتگان از کشتار نازی ها در «ارادور» که اکنون ۹۵ سال دارد در واکنش به حادثه روز جمعه گفت: «آنچه من را تکان می دهد این است که نمی توانیم درک کنیم که کودکان و زنان با درد و رنجی مخوف از بین رفتند.»

AP Photo
بازدید امانوئل ماکرون از روستای «ارادور» در سال ۲۰۱۷AP Photo

رهبران جناح های مختلف سیاسی فرانسه از جمله مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «اتحاد ملی» شعارنویسی اخیر «ارادور» را محکوم کرده اند.

سالانه حدود ۳۰۰ هزار نفر از مرکز یادبود قربانیان کشتار نازی ها در «ارادور» بازدید می کنند.

مطالب مرتبط