عفو بین‌الملل رفتار خشن و تبعیض آمیز مقامات لیتوانی علیه پناهجویان غیراوکراینی را محکوم کرد

پناهجویی در مرز بلاروس و لهستان
پناهجویی در مرز بلاروس و لهستان Copyright Oksana Manchuk/BelTA
Copyright Oksana Manchuk/BelTA
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان عفو بین الملل در گزارشی مفصل از بازداشت و رفتارهای ناقض حقوق بشری مقامات لیتوانی علیه پناهجویان غیراوکراینی در این کشور پرده برداشت.

آگهی

سازمان عفو بین الملل در گزارشی که صبح دوشنبه منتشرکرد نسبت به رفتار تبعیض آمیز و خشونت بار دولت لیتوانی، عضو اتحادیه اروپا، با پناهجویان هشدار داد. 

این سازمان حقوق بشری در گزارشی مفصل بازداشت و حصر پناهجویان در مراکز نظامی قدیمی کشور لیتوانی  را تشریح کرده است. این نهاد حقوق بشری در گزارش خود می‌نویسد: «در حالی که پناهجویان جنگی از اوکراین در لیتوانی با آغوش باز پذیرفته می شوند، پناهجویان عراقی و سوری و دیگر کشورهای غیراروپایی به‌طور غیرقانونی زندانی شده و به شدت مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.» 

سازمان عفو بین الملل به جز مقامات لیتوانیایی انگشت اتهامات را به‌سوی اتحادیه اروپا می‌گیرد و می‌گوید که « بی تردید اتحادیه اروپا از رفتارهای خشونت آمیز و تبعیض آمیز عضوی از خود علیه پناهجویان آگاه است.»

در این گزارش آمده است که «پلیس و نظامیان در لیتوانی به‌طور خودسر هزاران نفر را برای ماه ها در بازداشتگاه‌هایی که در تحت کنترل ارتش هستند زندانی کرده‌اند. این پناهجویان در این بازداشتگاه‌ها در معرض شکنجه و سایر بدرفتاری ها قرار دارند.»

طبق این گزارش، «آنها از دسترسی عادلانه به روند پناهندگی محروم می شوند و تا بدین ترتیب مقامات بتوانند روند بازگشت آنها به کشورهای که از آن فرارکرده اند را فراهم کنند.» اغلب پناهجویانی که از لیتوانی سردرآورده اند تنها به‌دلیل رفتار خشونت آمیز دیگر عضو اتحادیه اروپا یعنی لهستان، در مرزهایش با بلاروس بوده است. اکثریت این پناهجویان را شهروندان عراقی، افغان و سوری و ایرانی تشکیل می دهند.

سازمان عفو بین الملل می گوید از ژوییه سال ۲۰۲۱ که برخی از پناهجویان گرفتار در بلاروس سعی کردند به لیتوانی پناه بیاورند، نمایندگان پارلمان این کشور قانونی را به تصویب رساندند که طی آن دولت بتواند به‌صورت «خودکار» مهاجران را بازداشت کرده و به زندان بیندازد. 

این نهاد حقوق بشری تصویب این قانون را «خلاف و ناقض قوانین اتحادیه اروپا» می‌داند. عفو بین الملل می گوید به منظور محروم کردن زندانیان از تدابیر قانونی اتحادیه اروپا در برابر بازداشت خودسرانه، مقامات لیتوانیایی این بازداشت‌ها را با عنوان مراکز «اسکان موقت» و حتی «جایگزینی برای بازداشت» توصیف کردند. در نتیجه، هزاران نفر، از جمله بسیاری که به حمایت بین المللی نیاز دارند، برای مدت طولانی بازداشت شده اند. 

بسیاری نیز ماه ها از هرگونه نظارت مقامات قضایی برای بررسی قانونی بودن بازداشت خود محروم بودند. بسیاری از مهاجران می گویند که «هرگز درخواست پناهندگی آن‌ها بررسی نشده است. هزاران نفر دیگر با خشونت از مرز به بلاروس عقب رانده شده اند، جایی که هیچ شانسی برای حمایت سازمان های مدافع حقوق پناهجویان وجود ندارد. »

عفو بین‌الملل برای این گزارش تحقیقی از دو بازداشتگاه در لیتوانی، که نام مراکز ثبت نام خارجیان را به یدک می کشند بازدید کرد. 

برای تهیه این گزارش، بازرسان این سازمان در دو مرکز کیبارتای و مدینینکای  با دست کم ۳۱ پناهجو مصاحبه کرده اند. تا امروز صدها نفر، اغلب مردان، در مرکز کیبارتای در بازداشت هستند. این مرکز تا سپتامبر سال ۲۰۲۱ یکی از زندان‌های مهم لیتوانی بود. پناهجویان در این مرکز که پنجره‌های آهنی و درهای امنیتی و دیوارهای بزرگ محصور است وضعیت «وخیمی» دارند. آنها تنها دوبار در هفته مجاز به دوش آب گرم هستند و ورود به این مرکز تا امروز کاملا محدود و تحت کنترل بوده است. به گفته سازمان عفو بین الملل ماههاست که ظرفیت این مرکز پرشده است و سلامت بسیاری از پناهجویان که در آن اسکان یافته اند، به خطر افتاده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویای اروپای بسیاری از پناهجویان آفریقایی در لیبی به کابوس تبدیل شده است

جنگ اوکراین؛ روسیه با تشدید حملات در لوهانسک نیروهایش را از جزیره «مار» خارج کرد

اسلواکی توافق مهاجرتی اتحادیه اروپا را اجرایی نمی‌کند