Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رویای اروپای بسیاری از پناهجویان آفریقایی در لیبی به کابوس تبدیل شده است

پناهجویان در سواحل لیبی
پناهجویان در سواحل لیبی Copyright Francisco Seco/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Francisco Seco/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری فرانسه در گزارشی با چندتن از پناهجویان آفریقایی گرفتار در لیبی گفتگو کرده است. آنها وضعیت خود را با دوران برده داری یکسان می دانند.

آگهی

خبرگزاری فرانسه با برخی از پناهجویان آفریقایی که در کشور لیبی گرفتار شده اند، گفتگو کرده است. 

این پناهجویان شرایط خود در لیبی را با دوران برده داری قیاس کرده اند. آنها می گویند در حالی که لیبی به هیچ وجه کشور امنی برای اسکان و ماندن پناهجویان نیست اما اتحادیه اروپا مرتبا به «مقامات لیبیایی بودجه» می دهد تا اجازه خروج آنها از لیبی را ندهند. 

یکی از پناهجویانی که سه سال است در لیبی گرفتار شده می گوید «تنها چیزی که در لیبی دیده است استثمار و برده داری از پناهجویان» است. این نیجریه ای ۳۴ ساله سال ۲۰۱۹ با پرداخت ۱۱۰۰ یورو به قاچاقچیان عازم لیبی شد تا از طریق این کشور به اروپا برسد اما می گوید در این سالها در لیبی گرفتار شده است. 

گادوین نام این پناهجوی نیجریه ای است و می گوید در طی این سالها «رویای رسیدن به اروپا به یک کابوس در لیبی تبدیل شده است.»

 گادوین و یکی از دوستان سودانی او بارها سعی کرده اند که از طریق دریا به اروپا برسند اما با سرکوب شدید گارد ساحلی لیبی که با اتحادیه اروپا همکاری می کند متوقف شده اند.

 این پناهجویان پس از هربار بازداشت توسط گارد ساحلی لیبی و پلیس این کشور بدون دادگاهی شدن دست کم یک ماه زندانی می شوند. دولت لیبی که بودجه زیادی از اتحادیه اروپا می گیرد بیش از ۱۳ هزار پناهجو را در شش ماه گذشته در دریای مدیترانه متوقف و به لیبی بازگردانده است. بسیاری از آنها هیچ گاه در لیبی نبوده اند. 

بدلیل هرج و مرج سیاسی، مقامات دولتی در این کشور قدرت کامل اداره کشور را ندارند و بسیاری از پناهجویان پس از بازگشت به لیبی گرفتار شبه گروه های نظامی دیگر شده و مورد استثمار قرار می گیرند. 

پیش تر بارها سازمان عفو بین الملل در این باره هشدار داده است. به گفته سازمان ملل تاکنون دست ۲۰۶تن از پناهجویان در جریان استثمار و سوء استفاده باندهای تبهکار جانشان را در لیبی از دست داده اند. همچنین به گفته سازمان های حقوق بشر از وضعیت بیش از ۷۰۰ پناهجو در این کشور هم خبری در دست نیست. 

سازمان دیدبان حقوق بشر بتازگی در بیانیه ای «آژانس حفاظت از مرزهای اروپا» موسوم به «فرونتکس» را محکوم کرده که «بصورت مجانی به مقامات لیبیایی پهپاد می دهد تا کشتی های گارد ساحلی این کشور سریع تر بتوانند پناهجویان در دریا را متوقف کنند.» 

همچنین موسسه مردم نهاد «آلارم فون» می گوید «کشتی های این سازمان بارها شاهد بوده اند که کشتی های فرونتکس بدون توجه به غرق شدن قایق های پناهجویان، مانع از ورود آنها به آب های اروپایی خصوصا در نزدیکی جزیره مالت، عضوی از اتحادیه اروپا، می شوند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه پناهجوی آفریقایی ۱۱ روز روی سکان یک نفتکش نشستند تا به اسپانیا برسند

عفو بین‌الملل رفتار خشن و تبعیض آمیز مقامات لیتوانی علیه پناهجویان غیراوکراینی را محکوم کرد

شورش علیه اتباع سوری پس از آزار جنسی یک دختر هفت ساله در ترکیه؛ دولت معترضان را به آرامش فراخواند