نخستین سفر خارجی پوتین پس از آغاز جنگ اوکراین؛ رئیس کرملین به کدام کشور می‌رود؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ولادیمیر پوتین
ولادیمیر پوتین   -  Copyright  AP Photo

تلویزیون دولتی روسیه روز یکشنبه بیست و ششم ژوئن اعلام کرد که ولادیمیر پوتین در هفته پیش رو از دو کشور بازدید خواهد کرد و بلافاصله میزبان رهبر یک کشورآسیایی در مسکو خواهد بود. با توجه به این که آقای پوتین از زمان آغاز تهاجم نظامی کشورش به خاک اوکراین از روسیه خارج نشده، این اولین سفر رسمی اعلام شده رئیس کرملین به خارج از کشور پس از صدور فرمان حمله به همسایه غربی روسیه خواهد بود.

تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین که مسکو آنرا «عملیات ویژه» می‌خواند از روز بیست و چهارم فوریه تاکنون که هزاران کشته و میلیون‌ها آواره به جا گذاشته است.

ولادیمیر پوتین در آخرین سفر خارجی اعلام شده خود به خارج از کشور اول فوریه گذشته، بیست و سه روز پیش از آغاز تهاجم نظامی کشورش به اوکراین عازم پکن شده بود. او در این سفر به همراه شی جین پینگ، همتای چینی خود در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی پکن شرکت کرد. رهبران دو کشور سپس در پایان گفتگو‌های خود از توافق بر سر یک «پیمان دوستی بدون محدودیت» خبر دادند.

رویترز روز یکشنبه در گزارشی به نقل از خبرنگار شبکه تلویزیونی دولتی «روسیا۱» در کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین به زودی از تاجیکستان و ترکمنستان از جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی سابق دیدن خواهد کرد و سپس در بازگشت به مسکو به ملاقات جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی می‌رود.

پوتین در دوشنبه با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان و متحد نزدیک روسیه که با سابقه ترین حاکم یک کشور جدا شده از شوروی سابق است، دیدار خواهد کرد. رئیس جمهوری روسیه در عشق آباد طی نشستی با سران کشورهای حاشیه دریای خزر از جمله رهبران آذربایجان، قزاقستان، ایران و ترکمنستان دیدار و گفتگو خواهد کرد.

سخنگوی کرملین به تازگی و پس از سفر اخیرسرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به تهران، بدون مشخص کردن تاریخی دقیق از قطعی بودن سفر قریب‌الوقوع ولادیمیر پوتین به ایران خبر داده بود.

دمیتری پسکوف جمعه گذشته در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال سفر ولادیمیر پوتین به تهران گفته بود: «رئيس جمهوری قطعا به زودی به آنجا خواهد رفت اما هنوز تاریخ دقیق آن مشخص نشده است.»

این در حالیست که یک روز قبل از آن، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف ابراز امیدواری کرده بود که نشست سران کشورهای ایران، ترکیه و روسیه به زودی در تهران برگزار شود.

آخرین حضور ولادیمیر پوتین در تهران به شهریور ۱۳۹۷ باز می‌گردد؛ زمانی که وی برای حضور در نشست سه‌جانبه رهبران ایران، ترکیه و روسیه عازم تهران آمده بود.

روسیه در پی این تجاوز نظامی با شدید‌ترین تحریم‌های غرب مواجه شده است؛ موضوعی که به گفته ولادیمیر پوتین و دیگر مقامات کرملین توجیهی روشن و آشکار برای تقویت روابط تجاری با دیگر قدرت‌ها از جمله چین، هند و ایران به شمار می‌رود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید