وزیر پاکستانی خطاب به مردم : پول نداریم کمتر چای بخورید

یکی از وزرای دولت پاکستان از مردم خواست تا به علت بحران اقتصادی کمتر چای بخورند.
یکی از وزرای دولت پاکستان از مردم خواست تا به علت بحران اقتصادی کمتر چای بخورند. Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک وزیر دولت پاکستان با اشاره به بحران اقتصادی از مردم خواست تا کمتر چای بنوشند.

آگهی

یکی از وزرای دولت جدید پاکستان از مردم خواست تا برای کمک به صرفه جویی در واردات کمتر چای بنوشند.

سخنان احسن اقبال وزیر برنامه‌ریزی پاکستان با موجی از انتقادها رو به رو شد. پاکستان یکی از بزرگترین واردکنندگان چای در جهان است، این نوشیدنی محبوبیت بسیاری در میان ثروتمندان و فقرا در این کشور ۲۲۰ میلیون نفری دارد و دولت سالانه حدود ۶۰۰ میلیون دلار از ذخایر ارزی بانک مرکزی را برای واردات چای هزینه می کند.

گفته می‌شود که هر پاکستانی به طور متوسط ​​حداقل سه فنجان چای در روز می‌نوشد.

شهباز شریف نخست وزیر کنونی که در آوریل و پس از برکناری عمران خان به قدرت رسید، متعهد شده است که اقتصاد بیمار کشور را بهبود بخشد و در تلاش برای احیای بسته کمک مالی ۶ میلیارد دلاری، شرایط تعیین شده توسط صندوق بین المللی پول را برآورده کند. 

با این حال درخواست احسن اقبال بسیاری‌ها را شگفت زده کرد.

اقبال روز سه‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «از مردم می‌خواهم که نوشیدن چای خود را به یک یا دو فنجان در روز کاهش دهند، زیرا ما برای چای وارداتی نیز پول قرض می‌کنیم.»

برخی در شبکه های اجتماعی آشکارا به اقبال توصیه کرده اند که استعفا دهد.

دل‌شیر که یک غرفه فروش چای کنار جاده‌ای در حومه اسلام آباد دارد گفت: «دیروز احسن اقبال از ما خواست که چای کمتری مصرف کنیم و فردا ممکن است بگویند کمتر بخوریم.»

دولت تاکنون قیمت سوخت، گاز طبیعی و برق را تا ۴۵ درصد افزایش داده است که باعث افزایش قیمت مواد غذایی شده است. هفته گذشته کابینه شریف اولین بودجه خود را برای تصویب به مجلس ارائه کرد و مالیات بیشتری از ثروتمندان وضع کرد و متعهد شد که یارانه انرژی و سوخت را طبق درخواست صندوق بین المللی پول حذف کند.

دولت شریف در نیمه شب سومین افزایش ۲۴ روپیه ای قیمت بنزین در سه هفته گذشته را اعلام کرد و آن را به حدود ۲۳۴ روپیه در هر لیتر رساند. هنگامی که خان در ماه آوریل برکنار شد، بنزین حدود ۱۵۰ روپیه در هر لیتر در پاکستان بود.

در شوک بسیاری از پاکستانی ها، دولت شریف در نیمه شب سومین افزایش ۲۴ روپیه ای قیمت بنزین در سه هفته گذشته را اعلام کرد و آن را به حدود ۲۳۴ روپیه در هر لیتر رساند. هنگامی که خان در ماه آوریل برکنار شد، بنزین حدود ۱۵۰ روپیه در هر لیتر در پاکستان بود.

خان می‌گوید شریف بر اساس توطئه ایالات متحده به قدرت رسید، اتهامی که واشنگتن آن را رد می‌کند. شریف و ارتش این کشور نیز ادعای خان را رد کرده اند و گفته اند که هیچ مدرکی دال بر توطئه ایالات متحده در برکناری خان در دسترس نیست.

قطع ساعتی برق در سراسر پاکستان نیز دولت ائتلافی شریف را منفور کرده است.

در طول سه و نیم سال حکومت خان، دولت خان نیز با انتقاداتی مواجه شد، از جمله زمانی که یک قانونگذار از حزب او، ریاض فتیانا، از مردم خواست که شکر کمتری مصرف کنند و یا فقط یک نان را در هر وعده غذایی بخورند. 

ارزش روپیه پول پاکستان، در معاملات روز چهارشنبه در برابر دلار آمریکا به پایین ترین حد خود رسید. طبق گزارش بانک مرکزی، روپیه در برابر دلار آمریکا به ۲۰۶ روپیه کاهش یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی پاکستان؛ عمران خان با رای عدم اعتماد پارلمان برکنار شد

«شفا دهنده» پاکستانی برای پسردار شدن زن باردار میخ بر سرش کوبید

لوکوموتیوران پاکستانی که برای خرید ماست، قطار را متوقف کرده بود از کار تعلیق شد