بحران اقتصادی در پاکستان؛ برنامه شهباز شریف برای مدیریت میراث عمران خان چیست؟

روپیه پاکستان
روپیه پاکستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهباز شریف، نخست وزیر تازه پاکستان در نخستین سخنرانی خود به مردم این کشور وعده داد که با نوسازی پاکستان، این کشور را به «بهشت سرمایه‌گذاری» بدل خواهد کرد و در عین حال، حداقل دستمزد را بالا خواهد برد.

آگهی

شهباز شریف، نخست وزیر تازه پاکستان در نخستین سخنرانی خود به مردم این کشور وعده داد که با نوسازی پاکستان، این کشور را به «بهشت سرمایه‌گذاری» بدل خواهد کرد و در عین حال، حداقل دستمزد را بالا خواهد برد.

او وارث اقتصادی است که طی دوره نخست وزیری چهار ساله عمران خان با افزایش کم‌سابقه سطح عمومی قیمت‌ها، تضعیف روپیه، کاهش رشد اقتصادی، بالا رفتن کسری حساب جاری دولت و افت صادرات مواجه بوده است.

نرخ تورم سالانه از ۵.۱ درصد در سال ۲۰۱۸ و همزمان با روی کار آمدن عمران خان به عنوان نخست وزیر پاکستان به ۱۲.۷ درصد در ماه مارس ۲۰۲۲ رسیده که بالاترین سطح نرخ تورم در یک دهه گذشته به شمار می‌رود.

همچنین نرخ برابری روپیه پاکستان در مقابل هر دلار آمریکا از ۱۰۸.۷۳ در آغاز سال ۲۰۱۸ به ۱۸۶.۲۸ در جریان معاملات روزهای آغازین آوریل ۲۰۲۲ رسیده که نشان از تضعیف ۷۱ درصدی دارد.

نرخ رشد اقتصادی پاکستان نیز از ۵.۸ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۱.۱ درصد در سال ۲۰۱۹ و منفی ۰.۹ درصد در سال ۲۰۲۰ سقوط کرده است. کسری حساب جاری دولت هم در پایان سال ۲۰۲۱ به بیش از ۵.۵ میلیارد دلار رسیده؛ در حالی که این رقم در آغاز سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۴.۵ میلیارد دلار بوده است. صادرات پاکستان نیز از ۲۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

آقای شریف امیدوار است که بتواند همزمان با جبران کاهش قدرت خرید عمومی، سطح درآمد دولت را از محل اخذ عوارض از محل رشد صادرات افزایش دهد و سرمایه‌گذاری خارجی را تشویق کند.

او که طی سه دوره ریاست بر دولت محلی ایالت پنجاب(پرجمعیت‌ترین ایالت پاکستان) روابط خوبی با تجار و سرمایه‌گذاران غربی و چینی برقرار کرده، امیدوار است که در کنار تقویت روابط تجاری و اقتصادی با آمریکا و اروپا بتواند زمینه رشد صادرات پاکستان به چین را نیز فراهم کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نخست وزیر جدید پاکستان همچنین امیدوار است که بتواند با دریافت کمک‌های مالی بیشتر از صندوق بین‌المللی پول، اصلاحات اقتصادی در این کشور را با سرعت بیشتری به پیش ببرد.

در واقع، پاکستان با توسعه روابط خود با ایالات متحده و چین در پی یافتن راهی برای غلبه بر معضل امنیتی خود و حفظ تعادل قدرت با رقیب منطقه‌ای خود یعنی هند است؛ رویکردی که در دوره نخست وزیری عمران خان تضعیف شد و او با کاهش سطح روابط با ایالات متحده به تقویت مناسبات سیاسی و اقتصادی با روسیه و چین پرداخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات سیاسی در پاکستان چه پیامی برای کشورهای منطقه دارد؟

با رای پارلمان، شهباز شریف به عنوان نخست وزیر پاکستان برگزیده شد

دو حزب پاکستان برای تشکیل دولت ائتلافی با نخست‌ وزیری شهباز شریف توافق کردند