کشمکش‌ها بر سر کشتی حامل نفت ایران؛ اینبار یونان حکم «ممنوعیت خروج» را صادر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نفتکش لانا حامل نفت ایران و تحت پرچم ایران، در محاصره کشتی‌های دیگر در سواحل یونان
نفتکش لانا حامل نفت ایران و تحت پرچم ایران، در محاصره کشتی‌های دیگر در سواحل یونان   -  کپی رایت  AP Photo

دادگاه یونان امروز سه شنبه حکم «ممنوعیت خروج» کشتی روسی لانا حامل نفت ایران را صادر کرد. این کشتی چند هفته پیش به درخواست دادگاهی در آمریکا توقیف شده بود ولی سپس دادگاه دیگری در یونان حکم توقیف آن را لغو کرد. با این وجود این بار حکم «عدم خروج» برای این کشتی صادر شده است.

خبرگزاری فرانسه با انتشار این خبر نوشته است که رای دادگاه پس از آن صادر شد که یک شرکت یدک کش یونانی نتوانست پول خود را به خاطر خدماتی که ارائه کرد، مطالبه کند. به همین خاطر دادگاه حکم توقیف احتیاطی نفتکش را صادر کرد تا شرکت یدک کش یونانی بتواند علیه مدیر روسی این شرکت کشتیرانی شکایت کند.

برخی از خبرگزاری‌های داخلی ایران امروز از رفع توقیف «مقتدرانه» بار کشتی خبر داده بودند آنها به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی نوشته بودند: « با اقدام سریع و مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران، در نهایت حکم بازگرداندن بار به صاحب آن صادر و دولت یونان دستور مربوطه را صادر کرد و اکنون شاهد رفع توقیف کشتی و بازگرداندن بار به صاحب آن هستیم.»

مقامات یونان در روز ۱۹ آوریل یک کشتی نفتکش روس به نام پگاس را که اخیرا نام خود را به لانا تغییر داده بود، به استناد تحریم‌های اروپایی مرتبط با جنگ اوکراین توقیف کردند. این کشتی حامل حدود ۱۵۰ هزار لیتر نفت ایران بود.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه پس از درخواست دادگاهی در آمریکا نفت این کشتی به یک کشتی اجاره‌ای آمریکا منتقل شد.

سپاه پاسداران در تاریخ ۲۷ مه از توقیف دو نفتکش با پرچم یونان در خلیج فارس خبر دادند و سپس رهبر ایران در یک سخنرانی این اقدام را تلافی جویانه معرفی کرد. مقامات یونان امیدوار بودند با آزادی این کشتی، دو کشتی یونانی نیز آزاد شوند.