کمیته منتخب نمایندگان کنگره آمریکا: دونالد ترامپ در کانون تلاش برای کودتا قرار داشت

نشست کمیته تحقیق پارلمانی مجلس نمایندگان آمریکا در باره حوادث ششم ژانویه ۲۰۲۱
نشست کمیته تحقیق پارلمانی مجلس نمایندگان آمریکا در باره حوادث ششم ژانویه ۲۰۲۱ Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دونالد ترامپ روز پنجشنبه ساعاتی پیش از برپایی نشست این کمیته تحقیق، فرایند در پیش گرفته شده در مجلس نمایندگان را یک «کلاهبرداری سیاسی» خواند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از سوی کمیته‌ای منتخب از نمایندگان کنگره به تلاش برای کودتا از طریق سازماندهی اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ متهم شد.

مجلس نمایندگان آمریکا عصر پنجشنبه سرانجام نتیجه تحقیقات خود را درباره حوادث انتخابات ریاست جمهوری و حمله به ساختمان کنگره منتشر کرد که در آن رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در کانون تلاش‌ها برای کودتا و برهم زدن نتایج انتخابات قرار گرفت.

کمیته تحقیق پارلمانی که رهبری آن را دموکرات‌ها بر عهده داشتند با بهره بردن از اظهارات شاهدان و بررسی تصاویر منتشر نشده از خشونت‌های صورت گرفته توسط حامیان ترامپ در جریان حمله به کاپیتول تلاش کردند تا وجود یک کارزار سازمان‌دهی شده برای راه‌اندازی شورش و برهم زدن صحنه انتخابات را به اثبات برسانند.

حمله به ساختمان کنگره توسط حامیان دونالد ترامپ نقطه اوج این شورش بی‌سابقه بود که در تاریخ معاصر ایالات متحده به ثبت رسید.

حاصل تحقیقات انجام شده از سوی کمیته تحقیق مجلس نمایندگان که بخشی از آن با استناد به مصاحبه‌های افراد نزدیک به حلقه دونالد ترامپ جمع‌آوری شده است طراحی یک توطئه برای کودتا با هدف باقی ماندن رئیس جمهوری پیشین در قدرت را مورد تایید قرار می‌دهد.

بنی تامپسون، نماینده حزب دموکرات در کنگره و رئیس کمیته پارلمانی موسوم به «ششم ژانویه» که مسئولیت انجام این تحقیقات را بر عهده دارد با استناد به تصاویر منتشر شده از حوادث مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ و اظهارات شاهدان، ضمن اشاره به حضور «جمعیتی خشمگین در راهروهای کنگره و نمایندگانی که با ماسک‌های ضد گاز روی زمین می‌خزیدند» بر این موضوع تاکید می‌کند که «تظاهرکنندگان با تشویق و تحریک رئیس جمهوری سابق به مقر پارلمان یورش بردند.»

وی در ادامه یادآور می‌شود که ششم ژانویه، روز حمله به ساختمان کنگره اوج تلاش برای کودتا بود و دونالد ترامپ در کانون این توطئه قرار داشت.

بخشی از جلسات استماع همچنین به شهادت کارولین ادرواردز، پلیس زن و نخستین عضو نیروی پلیس که روز ششم ژانویه در درگیری با آشوبگران مجروح شد، اختصاص داشت.

وی محوطه اطراف کاپیتول را با «منطقه جنگی» مقایسه کرد و گفت آنچه دیده «قتل عام و هرج و مرج بوده» و خود «روی خون مردم» می لغزیده.

این گروه از نمایندگان منتخب متشکل از هفت دموکرات و دو جمهوری‌خواه پس از حدود یکسال استماعِ بیش از یک هزار مورد شهادت افراد مرتبط با حادثه و نیز گوش دادن به سخنان نزدیکان دونالد ترامپ از جمله دو فرزند وی و همچنین بررسی ۱۴۰ هزار سند مکتوب و تصویری تلاش کردند تا نقش رئیس جمهوری سابق را در طراحی و راه‌اندازی این خشونت‌ها و تحرکات اعتراض‌آمیز روشن کنند.

لیز چنی، از معدود نمایندگان جمهوری‌ خواه که حضور در این کمیته تحیقیق را پذیرفته بود، به عنوان معاون این کمیته گفت: «رئیس جمهور ترامپ هوادارانش را به تجمع دعوت کرد و با شکل دادن به این تجمع زمینه ساز حمله به ساختمان کنگره شد.»

وی درادامه با یادآوری اشغال ساختمان کنگره و درگیری معترضان با نیروهای امنیتی تصریح کرد که آنها «بواسطه این سخن دونالد ترامپ تهییج شده بودند که رئیس جمهور واقعی او است و آرا دزدیده شده است.»

کمیته تحقیق پارلمانی مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی حوادث ششم ژانویه قرار است پنج نشست دیگر در راستای ماموریت محوله به خود برگزار کنند.

به نظر می‌آید با توجه به آنچه در نشست عصر روز پنجشنبه توسط اعضای این کمیته مطرح شد نشست‌های دیگر تنها به ارائه شواهد بیشتر برای اثبات نتیجه کلی تحقیقات مبنی بر طراحی خشونت‌ها از سوی دونالد ترامپ و قرار داشتن وی در کانون یک کودتا اختصاص داشته باشد.

آقای ترامپ روز پنجشنبه ساعاتی پیش از برپایی نشست این کمیته، فرایند در پیش گرفته شده در مجلس نمایندگان را «یک کلاهبرداری سیاسی» توصیف کرد.

رئیس جمهوری سابق آمریکا همچنین بار دیگر ضمن ستایش از آنچه در روز ششم ژانویه روی داد حمله به کاپیتول را «بزرگ‌ترین جنبش در تاریخ برای بازگرداندن عظمت به آمریکا» برشمرده است.

کمیته تحقیق پارلمانی ماموریت خود را برای اطمینان از اینکه حوادثی مشابه با «تاریک‌ترین بخش از تاریخ ایالات متحده» هرگز تکرار نشود، مهم و ضروری می‌داند.

بنی تامپسون، رئیس این کمیته در این خصصوص چنین هشدار می‌دهد: «دموکراسی ما هنوز در خطر است. توطئه برای مقابله با اراده مردم تمام نشده است.»

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ترامپ از فرصت مرگ همسر سابقش برای جمع آوری پول استفاده کرد؟

ترامپ قول داد در صورت انتخاب مجدد «مهاجمان کنگره» را آزاد کند

اخلال یک ایرانی‌تبار در سخنرانی بایدن؛ پدر سرباز آمریکایی کشته‌شده در کابل:کریم نیکوئی را به یادآور