رسانه تایلندی: پلیس تحرکات ایرانی‌ها را از بیم جاسوسی زیر نظر دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تدابیر امنیتی در تایلند (عکس از آرشیو)
تدابیر امنیتی در تایلند (عکس از آرشیو)   -  Copyright  AP Photo

یکی از رسانه‌های تایلند گزارش داد که پلیس این کشور در دستورالعملی محرمانه به ماموران خود نسبت به فعالیت «جاسوسان ایرانی» در تایلند هشدار داده است.

روزنامه «بانکوک پست» به نقل از منبعی در پلیس نوشته است که این دستورالعمل به دنبال بازداشت یک «جاسوس ایرانی» در اندونزی صادر شده است. این منبع افزوده است که پلیس تایلند رفت و آمد اتباع ایرانی و برخی از تایلندی‌های مسلمان را که مظنون به جاسوسی هستند زیر نظر دارد. 

بنا به همین گزارش رئیس پلیس تایلند از ماموران امنیتی در سراسر کشور خواسته است تا نسبت به فعالیت جاسوسان هوشیار باشند و به جمع‌آوری اطلاعات بپردازند. 

به گزارش «بانکوک پست» در دستورالعمل صادر شده از سوی پلیس تایلند به پرونده مردی به نام «قاسم صابری گیلچالان» اشاره شده است که مقامات اندونزی سال گذشته از ورود او با گذرنامه جعلی بلغارستان آگاه شدند. این مرد روز ۲۷ مه سال گذشته در فرودگاه جاکارتا در حالی که قصد سفر به قطر را داشت بازداشت شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طبق همین گزارش پلیس اندونزی در نهایت دریافت که این مرد ایرانی بیش از ۱۰ بار با مدارک جعلی وارد این کشور شده بود. دادگاهی در اندونزی وی را به دو سال زندان محکوم کرده است. 

بررسی تلفن همراه این مرد ایرانی نشان داده که او با شماری از مسلمانان تایلندی در تماس بوده است. به گزارش «بانکوک پست» مقامات اندونزی به این نتیجه رسیده‌اند که «قاسم صابری گیلچالان» جاسوس ایران بود. 

بنا به همین گزارش «قاسم صابری گیلچالان» به همراه یکی از دیپلمات‌های پیشین ایران چند بار به تایلند سفر کرده بود. آنها در این کشور با برخی از شیعیان تایلند دیدار کرده بودند. 

تایلند پائیز امسال میزبان اجلاس سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) خواهد بود.