کدام کشورها بیشترین اقامت موقت را به اوکراینی‌ها اعطا کرده‌اند؟

کودک اوکراینی در آغوش امدادگری حاضر در مرز رومانی
کودک اوکراینی در آغوش امدادگری حاضر در مرز رومانی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از دو سوم اوکراینی‌های دریافت کننده اقامت و حمایت موقت از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را زنان و دختران تشکیل داده‌اند.

آگهی

اوکراینی‌های آواره پس از تهاجم نظامی روسیه به کشورشان بیشترین اقامت موقت را طی مارس ۲۰۲۲ از لهستان (۶۷۵ هزار و ۸۵ نفر) دریافت کردند و جمهوری چک (۲۴۴ هزار و ۶۵۰ نفر) و اسلواکی (۵۸ هزار و ۷۵۰ نفر) از این نظر در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. 

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) با انتشار گزارشی اعلام کرد، با وجود این که اکثر آوارگان جنگی دریافت کننده حمایت و اقامت موقت کشورهای اروپایی شهروندان اوکراینی بوده‌اند ولی ۵۷۵ روس و ۳۲۵ بلاروسی نیز طی مارس گذشته به عنوان آوارگان جنگی در لهستان مستقر شده‌اند. 

البته در مقایسه با آوریل ۲۰۲۲، تعداد اوکراینی‌هایی که دریافت کننده حمایت و اقامت موقت در ۹ کشور عضو اتحادیه اروپا افزایش یافته است که بیشترین افزایش در بلغارستان و لیتوانی به ترتیب با ۳۰ هزار و ۹۶۵ و ۲۱ هزار و ۸۰۰ نفر ثبت شده است. در مقابل، تعداد اوکراینی‌های پذیرش شده در هفت کشور عضو اتحادیه اروپا کاهش یافته است که بیشترین کاهش در لهستان (۲۴۹ هزار و ۴۶۵ نفر)، اسلواکی (۴۵ هزار و ۳۱۰ نفر) و پرتغال (۱۵ هزار و ۶۳۵ نفر) گزارش شده است.

بر پایه این گزارش بیش از نیمی از اوکراینی‌های دریافت کننده اقامت موقت از لهستان کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند. پس از لهستان، اسلواکی و جمهوری چک بیشترین نرخ جذب کودکان اوکراینی را داشته‌اند که به ترتیب ۴۱ و ۴۰ درصد مهاجران پذیرش شده در این دو کشور کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند. 

بیش از دو سوم اوکراینی‌های دریافت کننده حمایت موقت از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نیز زنان و دختران و اکثر مردان مهاجر را افراد زیر ۱۸ سال تشکیل داده‌اند.

یورواستات همچنین خاطرنشان کرده که آمار اوکراینی‌های پذیرش شده در کشورهای آلمان، مجارستان، هلند و قبرس طی ماه مارس هنوز اعلام نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شماری از اوکراینی‌های گریخته از جنگ: زندگی بدون 'آنها' ممکن نیست

پهپادهای ایرانی چگونه مسیر انتقال نفت به اروپا را تهدید می‌کنند؟

اتحادیه اروپا شاخه نظامی حماس را تحریم کرد