Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سیاستمدار هندی در مورد قرآن و پیامبر اسلام چه گفت که به مسلمانان برخورد؟

پوستری از نوپور شرما زیر پای مسلمانان خشمگین
پوستری از نوپور شرما زیر پای مسلمانان خشمگین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه آمریکا نیز در گزارش اخیر خود درباره آزادی مذهبی در جهان، یادآور شده بود که برخی مقام‌های هند تعرض‌های فزاینده به مردم و اماکن مذهبی در این کشور را نادیده می‌گیرند یا حتی از آنها حمایت می‌کنند. با این حال، ایالات متحده نام هند را در فهرست سیاه خود قرار نداد.

آگهی

اظهارات دو مقام حزب حاکم هند در خصوص دین اسلام و برانگیختن خشم مسلمانان و کشورهای اسلامی، دولت نارندرا مودی، نخست وزیر را با تهدید به مخاطره افتادن روابط سیاسی و اقتصادی کشورش با کشورهای اسلامی حاشیه خلیج فارس به عنوان شرکای تجاری مهم و منبع اصلی تامین انرژی رو به رو کرد.

نوپور شرما، سخنگوی وقت حزب حاکم «بهاراتیا جاناتا» (BJP) اخیرا طی یک مناظره تلویزیونی در مواجهه با آن چه تمسخر و اهانت به خدایان و الهه‌های هندو به ویژه «الهه شیوا» از سوی شرکت کننده مسلمان ارزیابی کرد، گفت که آیا او نیز باید به تمسخر روایت قرآن در مورد اسب پرنده و مسطح بودن زمین بپردازد؟ سپس خانم شرما در ادامه سخنان خود به شبهه موجود در برخی روایت‌ها در مورد ازدواج پیامبر اسلام با دختری خُردسال(عایشه) اشاره کرد.

سپس ناوین جیندال، رئیس بخش رسانه‌ای واحد دهلی این حزب ملی‌گرا نیز پیامی توییتری با محتوای تحقیرآمیز درباره ارزش‌های مذهبی منتشر کرد.

در مواجهه با خشم مسلمانان نسبت به این اظهارات و ارسال پیام‌های تهدیدآمیز، خانم شرما در یک پیام توییتری نوشت که اظهاراتش در واکنش به توهین به الهه هندوها «شیوا» بوده ولی اگر بیانات او به هر نحوی، موجب ناراحتی و خدشه‌دار شدن احساسات دینی فردی شده، بی قید و شرط سخنان خود را پس می‌گیرد.

آقای جیندال نیز از نوشته خود ابراز پشیمانی کرد و از مردم عذرخواهی کرد ولی حزب حاکم بهارتیا جنتا با برکناری سخنگوی خود، عضویت خانم شرما را معلق کرد و آقای جیندال را نیز اخراج کرد. این حزب در بیانیه‌ای رسمی نیز تاکید کرد که «به همه ادیان» احترام می‌گذارد. 

البته وزارت خارجه آمریکا نیز در گزارش اخیر خود درباره آزادی مذهبی در جهان، یادآور شده بود که برخی مقام‌های هندوستان تعرض‌های فزاینده به مردم و اماکن مذهبی در این کشور را نادیده می‌گیرند یا حتی از آنها حمایت می‌کنند. با این حال، ایالات متحده نام هند را در فهرست سیاه خود قرار نداد.

کشورهای اسلامی از عربستان سعودی و ایران گرفته تا کویت، قطر و پاکستان روز یکشنبه با صدور بیانیه‌های مختلف یا احضار سفرای هند، سخنان سخنگوی سابق حزب بهارتیا جنتا را محکوم و به آن اعتراض کرده‌اند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

برخی کارشناسان بر این باورند که اظهارات خانم شارما و آقای جیندال بازتاب دو قطبی عمیق مذهبی است که هند طی سال‌های اخیر دچار آن شده است. با این حال، آنها تاکید دارند که اگر مقام‌های ارشد این کشور از اظهارنظر عمومی در خصوص آن چه از سوی کشورهای اسلامی «توهین به مقدسات» ارزیابی شده، بپرهیزند، روابط اقتصادی و سیاسی گرم این کشور با جهان عرب و ایران به خطر خواهد افتاد. 

ارزش تجارت هند با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) در سال میلادی گذشته، ۸۷ میلیارد دلار گزارش شده است. میلیون‌ها نیروی کار هندی در این کشورها کار می‌کنند و میلیون‌ها دلار حواله ارسالی آنها به کشور یکی از منابع درآمدی مهم خانواده‌های آنها به شمار می‌رود. همچنین ایران و سایر دارندگان منابع نفت و گاز منطقه منابع اصلی تامین انرژی هند هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت روزنامه‌نگار مسلمان منتقد دولت هند خشم عمومی را برانگیخت

انتشار کاریکاتورهای پیامبر ‌مسلمانان در فرانسه؛ آزادی بیان یا توهین؟

اظهارات نخست‌وزیر هند درباره مسلمانان خشم مخالفان دولت مودی را برانگیخت