Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام؛ نظر شهروندان ایران و فرانسه چیست؟

تصور از ویدیو
تصور از ویدیو Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهروندان مسلمان در ایران و فرانسه درباره انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام و بایکوت کالاهای فرانسوی چه می‌گویند؟

آگهی

شهروندان ایران و فرانسه درباره انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام و بایکوت کالاهای فرانسوی توسط برخی از کشورهای مسلمان چه می‌گویند؟

انتشار دوباره کاریکاتورهای پیامبر اسلام در مجله فکاهی «شارلی ابدو» و به‌ دنبالش سربریده شدن معلم فرانسوی که این کاریکاتورها را در کلاس درس به دانش آموزان نشان داده بود و همچنین سخنان اخیر امانوئل ماکرون در دفاع از آزادی بیان در کشورش، موجی از اعتراض‌ها را در برخی از کشورهای اسلامی برانگیخته است.

مسلمانان فرانسوی می گویند می خواهند این بحران پایان یابد تا زندگی در آرامش داشته باشند. برخی از آنها منتقد منتشر شدن کاریکاتورهای پیامبر اسلام هستند. 

برخی از شهروندان در داخل ایران نیز می‌گویند «باید این رئیس‌جمهور بی‌دین لامذهب [امانوئل ماکرون] را تقبیح کرد» و اینکه «باید ضربه کاری بزنیم تا دیگر از این غلط‌ها نکنند.»

یک مسلمان فرانسوی: باید تلاش کنیم و به بحران پایان دهیم

اسماعیل منیر، معلم و مبلغ مذهبی در فرانسه در همین زمینه می‌گوید: «من طرفدار این نوع روش [فراخوان تحریم] نیستم، چرا که جامعه مسلمان در فرانسه بیشتر در تلاش است تا در آرامش زندگی کند. البته مشکلاتی هم وجود دارد؛ حملات، اختلاف‌ها، سو تفاهم‌ها و تنش‌هایی که در حال افزایش است. من از افرادی که در تلاشند آرامش را بازگردانند استقبال می‌کنم.»

آقای منیر می‌افزاید: «این به موضوع اصل آزادی بیان در فرانسه باز می‌گردد، من علاقه‌ای به آن ندارم اما آزادم که آنها را نادیده بگیرم. وقتی مردم در تلاش برای تحریم هستند در واقع تنش‌ها را افزایش می‌دهند در حالیکه ما مسلمانان و به طور کلی فرانسوی‌ها باید تلاش کنیم بحران را خاتمه دهیم.»

یک شهروند ایران: آنها توهین کنند و ما هم توهین کنیم مشکلی حل نمی‌شود

یک شهروند روحانی در میدان فردوسی تهران می‌گوید: «باید از آن رئیس جمهوری [امانوئل ماکرون] که اهانت را تایید کرده اعلام انزجار کنیم.»

یک روحانی دیگر در تهران می‌گوید: «ما اندیشه‌مان این است که از جهت عملی وارد صحنه بشویم و به این‌ها ضربه کاری بزنیم که اینها دیگر از این غلط‌ها نکنند.»

خانمی در نزدیکی پل کالج در تهران نیز درباره شیوه برخورد مسلمانان با آنچه این روزها در فرانسه رخ داده می‌گوید: «پیامبر ما پیامبر رحمت بود و خوب است که از باب مسالمت‌آمیز در این زمینه برخورد کنیم. اینکه آنها توهین کنند و ما هم توهین کنیم هیچ مشکلی حل نمی‌شود.»

محمد موسوی، رئیس‌ شورای مسلمانان فرانسه گفته است: « در دفاع از منافع کشورمان از مسلمانان فرانسه می‌خواهیم که بسیار محتاط باشند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برنامه دانمارک برای مبارزه با خودسانسوری معلمان: باید درباره کاریکاتورهای محمد و هولوکاست صحبت کرد

اتحادیه اروپا به دنبال ایجاد نهادی برای آموزش امامان جماعت است

دولت فرانسه برای تعطیلی موقت مسجد پانتن مجوز قضایی گرفت