Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازداشت روزنامه‌نگار مسلمان منتقد دولت هند خشم عمومی را برانگیخت

عکسی از صفحه اصلی Alt News، یک وب‌سایت راستی‌آزمایی  در هند،
عکسی از صفحه اصلی Alt News، یک وب‌سایت راستی‌آزمایی در هند، Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از رسانه‌های محلی هند بازداشت وی را مواضع این روزنامه‌نگار منتقد در ارتباط با سخنان یکی از سخنگویان حزب حاکم در مورد پیامبر اسلام ارزیابی می‌کنند که موجی از خشم در بین مسلمانان هند و دیگر کشورهای اسلامی را برانگیخت و موجب تظاهرات و واکنش‌های بین‌المللی متعددی شد.

آگهی

یکی از گردانندگان سایت خبری تحلیلی «آلت‌نیوز» (Alt-News) هند از بازداشت همکار خود توسط پلیس این کشور خبر داد. محمد زبیر که برای ادای توضیحاتی به اداره پلیس فراخوانده شده بود بلافاصله بازداشت شده است.

پراتیک سینها با انتشار پستی توییتری اقدام پلیس دهلی‌نو در بازداشت همکار و گرداننده این سایت «راستی آزمایی» را غیرقانونی توصیف کرده است.

محمد زبیر یکی از منتقدان سرسخت رسانه‌ای نارندرا مودی، نخست وزیر هند و حزب ملی‌گرای بهاراتیا جاناتای این کشور است و به‌طور سیستماتیک سخنان و دیدگاه‌های «نفرت‌پراکن» هندوهای ملی‌گرا علیه اقلیت مسلمان این کشور را برملا و رسانه‌ای می‌کند و طی سالیان اخیر پرونده‌های قضایی متعددی داشته است.

برخی از رسانه‌های محلی هند بازداشت وی را مرتبط با مواضع این روزنامه‌نگار منتقد درباره سخنان یکی از سخنگویان حزب حاکم در مورد پیامبر اسلام ارزیابی می‌کنند که موجی از خشم را در بین مسلمانان هند و دیگر کشورهای اسلامی را برانگیخت و موجب تظاهرات و واکنش‌های بین‌المللی متعددی شد.

برخی از سران و چهره‌های حزب حاکم خواستار تحت تعقیب قرارگرفتن محمد زبیر به‌دلیل تلاش برای متزلزل کردن پایه‌های مذهب‌شان شده بودند و برخی هم در شبکه‌های اجتماعی از ناندرا مودی انتقاد کرده بودند.

با این حال اکثر منتقدان بر این باورند که دستگیری این روزنامه‌نگار در راستای سرکوب آزادی بیان و مدافعان حقوق بشر صورت گرفته که از سال ۲۰۱۴ یعنی زمان به‌قدرت رسیدن آقای مودی در هند دوچندان شده است.

طی سال‌های اخیر فعالیت روزنامه‌نگاران به‌شدت زیر ذره‌بین قرار داشته و بسیاری از آن‌ها به دلیل انتشار مواضع خود در شبکه‌های اجتماعی تحت تعقیب کیفری قرار گرفته‌اند و به درخواست دولت تعداد زیادی از حساب‌های کاربری آن‌ها در توییتر مسدود شده و وبسایت‌های بسیاری تعطیل شده است.

روز دوشنبه و همزمان با بازداشت محمد زبیر تجمعات اعتراضی بسیاری در شهرهای مختلف هند برای احترام به آزادی بیان صورت گرفته و سازمان‌های مدافع حقوق بشر در هند خواستار آزادی این چهره منتقد شده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاستمدار هندی در مورد قرآن و پیامبر اسلام چه گفت که به مسلمانان برخورد؟

آمریکا: مقامات هندوستان از تعرض علیه اقلیت‌ها حمایت می‌کنند؛ دهلی نو: مردود است

دیدار پوتین با مودی در دهلی‌نو؛ تسلیحات و انرژی محورهای اصلی سفر رئیس جمهوری روسیه به هند