Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا: مقامات هندوستان از تعرض علیه اقلیت‌ها حمایت می‌کنند؛ دهلی نو: مردود است

رشاد حسین، سفیر کبیر آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی (سمت راست) و آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا (سمت چپ)
رشاد حسین، سفیر کبیر آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی (سمت راست) و آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا (سمت چپ) Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت «در هند، به‌عنوان بزرگ‌ترین دموکراسی جهان و پایگاه مذاهب متنوع، شاهد افزایش حملات به مردم و عبادتگاه‌ها بوده‌ایم.»

آگهی

در جریان انتشار گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره آزادی مذهبی در جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی، یک مقام آمریکایی گفت که برخی مقامات هندوستان تعرض‌های فزاینده به مردم و اماکن مذهبی در این کشور را نادیده می‌گیرند یا حتی از آنها حمایت می‌کنند.

در این گزارش که اواخر روز پنجشنبه ۱۲ خرداد منتشر شد، آمده است که در طول سال گذشته میلادی در هند تعرض‌های زیادی در قالب قتل، حمله و ارعاب علیه اعضای اقلیت‌های مذهبی صورت گرفته است. 

اغلب این تعرض‌ها از سوی «پارتیزان‌های گاوها» با حمله به غیرهندوها و به اتهام ذبح گاو یا تجارت گوشت گاو انجام صورت گرفته است. 

گاو برای هندوها که حدود ۸۰ درصد از جمعیت یک میلیارد و ۳۵۰ میلیونی هندوستان را تشکیل می‌دهند حیوانی مقدس است. بسیاری از ایالت‌هایی که توسط حزب ملی‌گرای هندو موسوم به «بهاراتیا جاناتا پارتی» به ریاست نخست‌وزیر نارندرا مودی اداره می‌شوند، در خصوص ذبح گاو قوانین تازه وضع کرده‌اند و یا قوانین قدیمی را سخت‌گیرانه‌تر کرده‌اند.

مسلمانان که خوردن گوشت گاو برای آنان حلال است حدود ۱۴ درصد از جمعیت هند را تشکیل می‌دهند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده می‌گوید: «در هند، به‌عنوان بزرگ‌ترین دموکراسی جهان و پایگاه مذاهب متنوع، شاهد افزایش حملات به مردم و عبادتگاه‌ها بوده‌ایم.»

رشاد حسین، سفیر آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی در جهان و مسئول نظارت بر تهیه این گزارش گفت که برخی از مقامات هندی «حملات فزاینده به مردم و عبادتگاه‌ها را نادیده می‌گیرند و یا حتی از آنها حمایت می‌کنند».

آریندام باگچی، سخنگوی وزارت خارجه هند، در بیانیه‌ای که روز جمعه در توییتر خود منتشر کرد، اظهار کرد که اظهارات این مقام آمریکایی «ناآگاهانه» بوده است.

او در ادامه نوشت: «مایه تأسف است که در روابط بین‌الملل هم سیاست رأی فله‌ای اعمال می‌شود. ما خواهان آنیم که از ارزیابی‌های مبتنی بر داده‌های انگیزشی و دیدگاه‌های جانب‌دارانه اجتناب شود.»

هند مکرراً کمیسیون آمریکا در مورد آزادی مذهبی در جهان را محکوم کرده است. این کمیسیون بارها پیشنهاد داده بود که وزارت امور خارجه هند در لیست سیاه قرار گیرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اما وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه نام هند را در فهرست سیاه خود جای نداد و بسیار هم بعید خواهد بود که علیه هندوستان به‌عنوان شریک کلیدی آمریکا در مواجهه با پکن، دست به چنین اقدامی بزند. 

بااین‌حال، دولت و حزب بهاراتیا جاناتا متهم شده هستند که از یک سری اقداماتی حمایت می‌کند که منتقدان آن را تبعیض علیه اقلیت‌های عمدتاً مسلمانان می‌دانند. این حزب این اتهامات را رد می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری‌های مسلمانان و هندوها در جنوب دهلی؛ تعداد کشته‌ها به ۷ نفر رسید

بازداشت روزنامه‌نگار مسلمان منتقد دولت هند خشم عمومی را برانگیخت

درگیری‌ها در اعتراض به سوزاندن قرآن در سوئد ۴۰ زخمی برجای گذاشت