Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سیاحت در آنگولا؛ سفر گریگوری هاچینسون به سرزمین پدری

سیاحت در آنگولا؛ سفر گریگوری هاچینسون به سرزمین پدری
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Chris BurnsDinamene Cruz
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهر لوآندا قبل از ورود پرتغالی‌ها در سال ۱۵۷۵ میلادی، یک مرکز تجاری مهم برای پادشاهی‌های بزرگ منطقه بود. پنج قرن بعد، این شهر دوباره احیا شد و اکنون امیدوار است با انجام بازسازی‌های گسترده، موقعیتش را به عنوان یکی از تاریخی‌ترین شهرهای قاره آفریقا تثبیت کند.

آگهی

امروز در برنامۀ «سیاحت در آنگولا» به دیدار گریگوری هاچینسون، نوازندۀ مشهور جاز می‌رویم که به شهر تاریخی لوآندا، پایتخت آنگولا سفر کرده است؛ شهری که به زودی چهارصد و پنجاهمین سال تاسیس خود را جشن می‌گیرد.

شهر لوآندا قبل از ورود پرتغالی‌ها در سال ۱۵۷۵ میلادی، یک مرکز تجاری مهم برای پادشاهی‌های بزرگ منطقه از جمله ندونگو بود. پنج قرن بعد، این شهر دوباره احیا شد و اکنون امیدوار است با انجام بازسازی‌های گسترده، موقعیتش را به عنوان یکی از تاریخی‌ترین شهرهای قاره آفریقا تثبیت کند.

یکی از اتفاقات ارزشمندی که در این شهر روی داده، بازگشت گریگوری هاچینسون، درامر آمریکایی به این شهر است؛ نوازنده‌ای که سابقه همکاری با ستارگانی همچون بتی کارتر، وینتون مارسالیس، جو هندرسون و جان اسکافیلد را دارد.

قرار است او کنسرتی در سرزمین اجدادیش برگزار کند.

در طول قرن‌ها، میلیون‌ها تن از ساکنان این سرزمین به عنوان برده به قاره آمریکا فرستاده شدند که حوادث آن دوران همچنین مقاومت‌های مردم این کشور در برابر استعمارگران سپس تلاش‌هایشان برای بازسازی پایتخت و آنگولای امروز، بخش جدا نشدنی از تاریخ این کشور است.

گریگوری هاچینسون می‌گوید: «برای من، آمدن به اینجا و قدم زدن در اطراف و دیدن مناظر، یک رویداد بسیار عالی بود. این کار، شما را از خواب بیدار می‌کند و باعث می‌شود ببینید که چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد.»

هاچینسون از «موزه ملی برده داری» نیز دیدن کرد؛ جایی که آثار به جا مانده از تجارت وحشتناکی را به نمایش می‌گذارد که شمار قربانیان آن فراتر از تصور است. در اینجا آثاری همچون غل و زنجیرهایی به نمایش گذاشته شده که برای مهار بردگان در هنگام انتقال با کشتی استفاده می‌شد.

گریگوری هاچینسون می‌گوید: «برای من این شروع یک سفر است. مثل این است که یک سیلی محکم به صورتم خورده و حالا می‌روم که کارم را انجام دهم.»

کارلوس بومبا، بنیانگذار آژانس مسافرتی «TAC Tour Angola» نیز در این سفر، برای گریگوری هاچینسون تاریخ آنگولا را توضیح می‌دهد.

کارلوس بومبا می‌گوید: «ما در تور خود، به معرفی "مسیر برده داری" می‌پردازیم. لوآندا برای قرن‌ها شاهد تجارت برده، استثمار و تبعید مردم در سراسر اقیانوس اطلس بوده است... بردگان در داخل کشور اسیر می‌شدند و از این مکان به آمریکا منتقل می‌شدند. بنابراین خریداران اینجا بودند.»

او می‌افزاید: «در لوآندا می‌توان آثار و نشانه‌ها و شواهد زیادی را از کوچ اجباری بردگان به سمت آمریکا پیدا کرد. اینکه آنها را از کجا عبور می‌دادند، چگونه به زنجیر می‌کشیدند و کجا آنها را زندانی می‌کردند.»

نباید فراموش کرد که تأثیر پایدار این واقعه تا زمان امروز، حتی در افرادی مانند گریگوری هاچینسون دیده می‌شود.

کارلوس بومبا می‌گوید: «این وقایع نشان می‌دهد که آنگولا نیز به ساختن ملت آمریکا کمک کرده است. همین امروز هم نشانه‌هایی از غذا و زبان آنگولا را می‌توان در فرهنگ آمریکا یافت و رقص‌ها و موسیقی‌های بلوز و جاز نیز آفریقایی هستند.»

یکی از دیگر رویدادهای تاریخی مهم این کشور، مبارزات علیه استعمارگران پرتغالی بوده که توسط مشهورترین ملکۀ آنگولا رهبری شده است.

ملکه نجینگا برای اولین بار در سال ۱۶۲۲ میلادی یعنی ۴۰۰ سال پیش به لوآندا آمد. در آن زمان، برادرش که پادشاه وقت ندونگو یا آنگولای کنونی بود، شاهزاده نجینگا را برای مذاکره با فرماندار پرتغالی منطقه بر سر مساله برده‌داری فرستاده بود. ملکه نجینگا بعد از آن تاریخ، بقیه عمر خود را صرف مقاومت در برابر پرتغالی‌ها کرد.

به همین دلیل است که پائولو فورتادو، مدیر منطقه اینگومبوتا در لوآندا می‌گوید که خیابان «ملکه نجینگا» در این شهر را بعد از بازسازی، به یک جاذبه گردشگری کلیدی شهر لواندا تبدیل می‌کند.

مدیر منطقه اینگومبوتا می‌گوید: «ما در حال حاضر در حال بازسازی خلیج کوچک شهر هستیم تا مردم بتوانند در آنجا پیاده روی کنند و لذت ببرند. فکر می‌کنم که با اجرای این پروژه بتوانیم به این هدف که بازگرداندن مردم به شهر است، دست یابیم.»

گریگوری هاچینسون تجربه‌اش از بازگشت به این شهر را فراموش نشدنی می‌داند. او در پایان می‌گوید: «برای من مثل باز کردن چشم‌ها بود، تجربه‌ای که هرگز فراموش نمی‌کنم.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

میلیون‌ها غربت‌نشین آنگولایی؛ فرصتی برای رونق‌بخشیدن به گردشگری

مرور تاریخ برده‌داری با سفر خانوادهٔ آمریکایی-آنگولایی به سرزمین اجدادی