Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

حوادث فینال لیگ قهرمانان؛ وزیر ورزش فرانسه: لیورپول هوادارانش را در طبیعت رها کرده بود

فینال لیگ قهرمانان اروپا میان رئال مادرید و لیورپول
فینال لیگ قهرمانان اروپا میان رئال مادرید و لیورپول Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از سوی دیگر مقامات بریتانیایی و مسئولان باشگاه لیورپول برگزار کنندگان فرانسوی این مسابقه را مقصر اصلی جلوه داده و اعلام کردند که تحقیقاتی را برای روشن شدن علت بروز حوادث و مقصران اصلی با حمایت لندن آغاز کرده‌‌اند.

آگهی

اتفاقات تلخ قبل و بعد از مسابقه فینال لیگ قهرمانان اروپا که در نوع خود کم‌سابقه بود کارشناسان ورزشی، رسانه‌‌‌ها و مقام‌های دولت فرانسه را به عنوان میزبان این دیدار به واکنش وا داشته است.

تازه‌ترین واکنش به این حوادث جنجالی را وزیر ورزش دولت امانوئل ماکرون نشان داده که در آن انگشت اتهام به عنوان مقصر اصلی به سوی اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا و باشگاه لیورپول نشانه گرفته شده است.

آملی اودئا کاسترا، وزیر ورزش دولت جدید فرانسه روز دوشنبه در گفتگو با شبکه رادیویی «ار ت ال» ضمن انتقاد شدید از باشگاه لیورپول و متهم کردن این باشگاه به نقش داشتن در حوادث پیش و پس از فینال شنبه شب چمپیونز لیگ در پاریس، یوفا را نیز به دلیل سو‌مدیریت در زمینه هماهنگی فروش بلیط برای این مسابقه مورد نکوهش قرار داد.

خانم اودئا کاسترا همچنین در این گفتگوی رادیویی با استفاده از تعبیری عجیب گفت: «باشگاه لیورپول هواداران خود را در طبیعت رها کرده بود.»

وی همچنین اتفاقات پیش از مسابقه، به‌ویژه استفاده نیروهای امنیتی از گاز اشک آور علیه خانواده‌ها در مقابل «استد دو فرانس» ورزشگاه محل برپایی مسابقه را «تاسف‌‌آور» خواند.

وزیر جدید ورزش فرانسه که دو روز پس از رسوایی صورت گرفته در فینال لیگ قهرمانان در کشورش سخن می‌گفت دست به مقایسه میان مدیریت هواداران از سوی دو باشگاه حاضر در دیدار پایانی زد و مدعی شد که برخلاف لیورپول، باشگاه رئال مادرید تا حدی از پس نظارت بر اعزام هواداران و مسائلی چون تهیه بلیط و ورود افراد به استادیوم برآمده بود.

اشاره وزیر ورزش فرانسه به حوادثی است که به سبب ممانعت از ورود هواداران با بلیط‌های کاغذی جعلی و یا بدون بلیط به استادیوم روی داد و سبب شد تا ماموران انتظامی و امنیتی برای کنترل اوضاع به شلیک گاز اشک‌آور و پاشیدن اسپری فلفل متوسل شوند.

وزیر کشور فرانسه نیز روز دوشنبه در اشاره به حوادث روی داده در فینال لیگ قهرمانان آنچه وی «جعل گسترده و صنعتی بیلط‌های تقلبی» خواند را به شدت محکوم کرد.

این اتفاقات که به تاخیر کم سابقه در برگزاری فینال لیگ قهرمانان اروپا منجر شد واکنش‌های زیادی را در محافل ورزشی جهان به همراه داشت و فرانسه را به عنوان میزبان این مسابقه با انتقادهای زیادی روبرو کرد.

دولت بریتانیا نحوه برخورد با هواداران لیورپول در پاریس را محکوم کرد

از سوی دیگر مسئولان باشگاه لیورپول برگزارکنندگان فرانسوی این مسابقه را مقصر اصلی جلوه داده و اعلام کردند تحقیقاتی را برای روشن شدن علت بروز حوادث و مقصران اصلی با حمایت لندن آغاز کرده‌‌اند.

گری لینه‌کر، ملی‌پوش سابق تیم ملی انگلیس که درحال حاضر از مجریان سرشناس برنامه‌ای ورزشی در بریتانیا است با انتشار توییتی از برگزار کنندگان این مسابقه به شدت انتقاد کرد و نوشت که فکر می‌کند بشود حتی در صورت تلاش رویدادی به این بدی سازمان‌دهی کرد.»

سایمون هیوز خبرنگار The Athletic نیز حضور خودورهای پلیس و انجام بازرسی پس از گذر شمار زیادی از هواداران از درب ورودی اولیه ورزشگاه را در دشوار کردن شرایط تاثیر گذار اعلام کرد.

این در حالیست که سخنگوی دفتر نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه از نحوه برخورد با تماشاگران باشگاه لیورپول در جریان مسابقه فینال لیگ قهرمانان اروپا در پاریس ابراز تاسف کرد و خواستار روشن شدن نتیجه تحقیقات یوفا و مسئولان فرانسوی در این زمینه شد. 

۳۰ تا ۴۰ هزار نفر بدون بلیط یا با بلیط جعلی وارد استادیوم شدند

افسران پلیس لیورپول که در تمام سفرهای اروپایی باشگاه به عنوان ناظر حضور دارند نیز اعلام کرده‌اند که رفتار هواداران بریتانیایی این باشگاه «مثال زدنی» بوده و آنها زودتر به ورزشگاه آمده و در صف‌های ورودی ایستاده بودند.

این در حالیست که وزیر ورزش فرانسه در گفتگوی روز دوشنبه خود شمار تماشاگران بریتانیایی که با بلیط‌های جعلی و یا بدون بلیط وارد ورزشگاه شده بودند را بین ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر اعلام کرده است.

آملی اودئا کاسترا سپس تاکید کرد که باید منشا صدور بلیط‌های جعلی شناسایی شود. وی همچنین این نکته را که یوفا با درخواست باشگاه لیورپول برای عدم استفاده از اپلیکشین‌های تلفن‌ همراه برای دریافت بلیط و استفاده هواداران از بلیط‌های کاغذی موافقت کرده بود، مورد تایید قرار داد.

به گفته مقامات فرانسوی رویکرد استفاده از بلیط‌های کاغذی در این مسابقه مشکل‌ساز بوده و سبب ایجاد صف‌های طویل برای کنترل و بررسی اعتبار بلیط‌ها شده است.

وزیر ورزش فرانسه استفاده از گاز اشک آور در برابر خانواده‌ها و کودکانی که برای تماشای فینال به ورزشگاه آمده بودند را «تاسف‌بارترین» جنبه حوادث پیش از مسابقه توصیف کرد.

آگهی

او به این سوال که آیا نگران رویدادهای آتی چون بازی‌های المپیک نیست که فرانسه قرار است میزبان آن باشد، پاسخ منفی داد و گفت که کشورش تجربیات زیادی در این زمنیه دارد و پیش‌تر رویدادهای بزرگی چون رقابت‌های توردوفرانس و یا مسابقات یورو ۲۰۱۶ را برگزار کرده است.

پیش از این در پایان مسابقه فینال لیگ قهرمانان اروپا که رئال مادرید برای چهاردهمین بار در آن به قهرمانی دست یافت نیز پلیس ضد شورش فرانسه برای متفرق کردن شماری از هواداران لیورپول و جلوگیری از درگیری میان آنها و تماشاگران اسپانیایی مجبور به استفاده از گاز اشک آور و اسپری فلفل شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین جام فصل برای لیورپول؛ شاگردان کلوپ با شکست سیتی، قهرمان جام خیریه انگلستان شدند

یوفا در تغییراتی کم‌سابقه شکل جدید برگزاری لیگ قهرمانان اروپا را معرفی کرد

آیا فینال لیگ قهرمانان اروپا بار دیگر تمام انگلیسی خواهد بود؟