عربستان؛ ثبت اولین پروازی که خلبان و کلیه خدمه آن زن بودند

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده  با استفاده از  AFP
خدمه شرکت هواپیمایی طیران ادیل عربستان مربوط به سال ۲۰۱۷
خدمه شرکت هواپیمایی طیران ادیل عربستان مربوط به سال ۲۰۱۷   -  کپی رایت  AMER HILABI / AFP

شرکت هواپیمایی «طیران‌ادیل» Flyadeal روز شنبه ۲۱ ماه مه از انجام نخستین پرواز خود با استفاده صد درصدی از نیروهای زن خود خبر داد.

این شرکت پروازی ارزان قیمت وابسته به خطوط هواپیمایی سعودی است و برای نخستین بار در تاریخ این کشور محافظه کار، پنجشنبه گذشته در مسیر ریاض به جده از خلبان و خدمه پروازی زن استفاده کرده است.

عماد اسکندرانی، سخنگوی شرکت روز شنبه اعلام کرد که هر ۷ خدمه این پرواز زن و به جز خلبان، اهل عربستان بودند. وی به تابعیت خلبان زن این پرواز اشاره‌ای نکرد.

مقامات هواپیمایی سعودی از این اقدام شرکت در حمایت از کادر زن خود، استقبال کردند.

نخستین پرواز سعودی که در آن یک زن بعنوان کمک خلبان حضور داشت به سال ۲۰۱۹ برمی گردد.

از زمان روی کار آمدن محمد بن سلمان، ولیعهد جوان سعودی که عملا از سال ۲۰۱۷ این کشور را اداره می‌کند، اصلاحات اجتماعی متعددی به‌ویژه در زمینه برخورداری زنان این کشور «فوق محافظه کار» از حقوق مدنی و اجتماعی صورت گرفته است.

اوایل ماه مه، عربستان سعودی از تمایل خود برای تبدیل شدن به کانون ترانزیت هوایی منطقه خبر داد. ریاض قصد دارد تا پایان دهه جاری میلادی با ۳ برابر کردن ترافیک هوایی خود، آن را به ۳۳۰ میلیون مسافر در سال برساند.

عربستان همچنین در نظر دارد بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار دیگر تا سال ۲۰۳۰ در این حوزه سرمایه گذاری کند. تاسیس یک فرودگاه فوق مدرن در ریاض و همچنین راه انداختن یک شرکت هواپیمایی ملی دیگر از جمله برنامه‌های طرح سعودی‌ها برای رونق دادن به صنعت ترابری هوایی در این کشور و رقابت با شرکت‌های هواپیمایی مشهوری نظیر «قطر ایرویز» و «امارات» است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید