Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

برای اولین بار در عربستان سعودی زنان راننده قطار می‌شوند

یکی از کارآموزان قطار سریع السیر عربستان در شهر جده
یکی از کارآموزان قطار سریع السیر عربستان در شهر جده Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت اسپانیایی «رنفه» که اپراتور قطارهای تندرو در عربستان سعودی است، در نظر دارد با بررسی سوابق تحصیلی و مهارت‌های زبان انگلیسی از میان واجدین شرایط ۳۰ نفر را بعنوان راننده قطار تندرو خط مکه به مدینه استخدام کند.

آگهی

زنان سعودی بزودی اجازه خواهند یافت تا در این کشور بعنوان راننده قطار مشغول به‌کار شوند. در پی انتشارآگهی استخدام راننده قطار زن، یک شرکت قطار سریع السیر در عربستان، ظرف یک ماه بیش از ۲۸ هزار نفر متقاضی ۲۲ تا ۳۰ ساله برای این شغل ثبت‌نام کرده‌اند.

شرکت اسپانیایی «رنفه» که اپراتور قطارهای تندرو در عربستان سعودی است، در نظر دارد با بررسی سوابق تحصیلی و مهارت‌های زبان انگلیسی از میان واجدین شرایط ۳۰ نفر را بعنوان راننده قطار تندرو خط مکه به مدینه استخدام کند.

قرار بود دوره آموزشی هدایت قطارهای تندرو از ۱۵ فوریه آغاز شود اما به‌دلیل تقاضای زیاد داوطلبان برای احراز این شغل، گزینش نهایی به اواسط ماه مارس موکول شده‌است. قرار است به کارآموزان طی دوره آموزشی که حدود یکسال خواهد بود، مبلغ چهارهزار ریال سعودی بعنوان حق کارآموزی پرداخت شود. زنانی هم که موفق به گذراندن این دوره شوند برای استخدام قطعی مبلغ ماهیانه ۸ هزار ریال سعودی حقوق دریافت خواهند کرد.

این اقدام دولت عربستان برای زنانی که تا سال ۲۰۱۸ حتی اجازه رانندگی در این کشور را هم نداشتند، اقدامی قابل توجه است. در سال‌های اخیر دولت به عنوان بخشی از برنامه توسعه محمدبن‌سلمان، برای اصلاحات و تنوع بخشیدن به اقتصاد نفتی برنامه‌هایی در زمینه اشتغال زنان به اجرا گذاشته است.

از اصلاح قوانین اجتماعی طی سال‌های اخیر که با هدف کاهش محدودیت ها صورت گرفته است، زنان سعودی تا حد زیادی متنفع شده اند. با این حال اصلاحات ولیعهد این پادشاهی که خوانشی رادیکال از اسلام و قوانین شریعت بر روابط اجتماعی و حقوقی آن مسلط است، نیازمند سرعت و شدت بیشتری است.  قوانینی همچون سرپرستی مردان بر زنان و نیاز زنان به کسب اجازه از مردان برای سفر و یا تنها زندگی کردن همواره زنان را  که نزدیک ۴۵ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، دچار مشکلات و محدودیتهایی می‌کرده است.

در گذشته به‌دلیل قوانین سخت‌گیرانه جداسازی جنسیتی، زنان در عربستان سعودی، فرصت‌های شغلی محدودی داشتند. آنها تنها در مشاغلی مانند معلمی و کار در حوزه درمانی و پزشکی اجازه فعالیت داشتند. در حال حاضر و با توجه به اصلاحات اجتماعی محمد‌بن‌سلمان در عربستان سعودی از هر ۳ زن یک نفر شاغل است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک دانشجوی زن سعودی به جرم توییت کردن به نفع اپوزیسیون به ۳۴ سال زندان محکوم شد

واژگونی قطار در بایرنِ آلمان؛ دست کم ۴ نفر کشته و ۳۰ نفر مجروح شدند

تزریق ژل و بوتاکس ده‌ها شتر را از رقابت در جشنواره عربستان محروم کرد