Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حضور رقصندگان سامبا در جیزان عربستان جنجال به پا کرد

عکس آرشیوی از یک رقصنده سامبا در برزیل
عکس آرشیوی از یک رقصنده سامبا در برزیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبکه تلویزیونی دولتی الاخباریه ضمن پوشش خبرهای مربوط به این رویداد، تصاویر ویدیوی جنجالی را با محو کردن زدن زنان جوان رقصنده پخش کرده است.

آگهی

برپایی رویدادی هنری که رقص سامبا محور اصلی آن بوده جنجال‌هایی را در این کشور اسلامی بسیار محافظه‌کار برانگیخته است.

عربستان به خصوص پس از به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور روندی تازه در زمینه اصلاحات اجتماعی و اقتصادی را در پیش گرفته که با برپایی انواع کنسرت‌ها، رویدادهای ورزشی - هنری و فراهم کردن آزادی‌های بیشتر اجتماعی برای زنان همراه بوده است.

این در حالیست که نمایش رقص سامبا در عربستان سعوی، رقص مشهوری که در کارناوال‌های شادی برزیل اجرا می‌شود، طی هفته گذشته به قدری سر و صدا ایجاد کرد که مقامات محلی را به تحقیق و بررسی در خصوص چگونگی برپایی وا داشت.

برنامه‌ها و جشنواره‌های بزرگ هنری و تفریحی که اخیرا بعضا برای نخسین بار تدارک دیده شده به رغم آنکه مورد تایید بخشی از مردم این پادشاهی اسلامی است اما در مقابل خشم و ناراحتی طیف محافظه‌کار ساکن در این کشور را نیز برانگیخته است.

در همین راستا یک گروه تئاتری نوامبر سال ۲۰۱۹ در ریاض هدف حمله چهار فرد مسلح به سلاح سرد قرار گرفت که البته عامل اصلی این حمله آوریل سال ۲۰۲۰ اعدام شد.

انتشار ویدیوهایی از سه رقصنده سامبا در خیابان‌های جیزان، از شهرهای ساحلی کرانهٔ دریای سرخ در جنوب غربی عربستان محرک اصلی بحث‌ها و اظهار نظرهای جنجالی در شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی این کشور شده است.

در این ویدیوها زنانی به تصویر کشیده شده‌اند که لباس نمادین سامبا با پرهای رنگارنگ به تن دارند و پاها، بخش‌های پایین‌تنه و بازوهای آنها کاملا برهنه است.

فرانس‌پرس با پرداختن به این موضوع در گزارشی اعلام کرده که وضعیت پوشش زنان رقصنده سامبا در خیابان‌های جیزان با آنچه در کارناوال ریو شاهد آن هستیم متفاوت‌ است و در این ویدیو زنان با پوشش بیشتری نسبت به رقصندگان کاروانال‌های برزیلی دیده می‌شوند.

شبکه تلویزیونی دولتی الاخباریه ضمن پوشش خبرهای مربوط به این رویداد، تصاویر ویدیوی جنجالی را با محو کردن زدن زنان جوان رقصنده پخش کرده است.

یکی از ساکنان شهر جیزان به شبکه الاخباریه گفته است: «برنامه‌های هنری باید معمولا جنبه سرگرمی داشته باشند اما نباید مغایر با هنجارهای اخلاقی و مذهبی یک جامعه باشند.»

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با همین دیدگاه بسیار خشمگین ظاهر شدند و از مقامات خواستند با برپا کنندگان این رویداد برخورد کنند.

این در حالیست که برای بخشی دیگر از کاربران چنین جنجالی اغراق‌آمیز جلوه کرده و رقصندگان از نگاه آنها چندان هم برهنه نبوده‌‌اند.

شاهزاده جیزان در پی فشار و تحریک محافظه‌کاران سرانجام روز جمعه دستور آغاز تحقیقاتی در خصوص این ماجرا را صادر کرد و بدون توضیحات بیشتر خواستار انجام «اقداماتی برای جلوگیری از هرگونه سواستفاده» شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان؛ ثبت اولین پروازی که خلبان و کلیه خدمه آن زن بودند

افشای واسطه‌گری جرارد پیکه به سود عربستان در مذاکرات با فدراسیون فوتبال اسپانیا

شمار قربانیان مراسم حج در گرمای ۵۱ درجه عربستان از هزار نفر گذشت