Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شیر بز و شربت کارو به جای شیر خشک؛ آیا غذای خانگی برای تغذیه نوزاد مناسب است؟

متخصصان به والدین توصیه می‌کنند که غذای خانگی را جایگزین شیرخشک نکنند.
متخصصان به والدین توصیه می‌کنند که غذای خانگی را جایگزین شیرخشک نکنند. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در شبکه‌های اجتماعی مطالبی دست به دست می‌شود و از والدین خواسته می‌شود که به جای شیر خشک غذای خانگی برای نوزادان تهیه کنند اما نظر متخصصان چیست؟

آگهی

 این روزها در شبکه‌های اجتماعی پست‌ها و مطالبی در ارتباط با تغذیه کودکان منتشر می‌شود و به والدینی که نمی‌توانند شیر خشک تهیه کنند توصیه می شود تا خودشان آن را تهیه کنند.

  متخصصان اطفال اما به خبرگزاری فرانسه می‌گویند به بیماران توصیه نمی کنند که از شیر خشک خانگی استفاده کنند و هشدار می دهند که ممکن است غذایی که در خانه تهیه می‌شود فاقد ویتامین ها و مواد مغذی کلیدی برای کمک به رشد و شکوفایی نوزادان باشد.

یک دستور غذایی که گفته می شود مربوط به سال ۱۹۶۰ است، صدها هزار بار در فیس بوک به اشتراک گذاشته شده است و از والدین می‌خواهد که شیر تبخیر شده، آب و شربت ذرت کارو را مخلوط کنند و این غذا را جایگزین شیرخشک کنند.

من به بیمارانم توصیه می‌کنم شیر خشک خانگی برای نوزاد درست نکنند. این نیازهای غذایی ضروری کودک شما را برآورده نمی کند، می تواند برای رشد و تکامل او بسیار خطرناک باشد و حتی می تواند کودک شما را بیمار کند

برخی از والدین در ایالات متحده می گویند محدودیت های خرید و افزایش قیمت ها آنها را به طور فزاینده‌ای ناامید کرده است تا غذای مورد نیاز برای نوزادانی را که از شیر مادر تغذیه نمی کنند به دست آورند. اما آکادمی اطفال آمریکا (AAP) نسبت به فرمول های ساخته شده در خانه هشدار می دهد.

تانیا آلتمن، نویسنده چندین کتاب در خصوص کودکان والدین با این موضوع موافق است. او به خبرگزاری فرانسه گفت: «من به بیمارانم توصیه می‌کنم شیر خشک خانگی برای نوزاد درست نکنند. این نیازهای غذایی ضروری کودک شما را برآورده نمی کند، می تواند برای رشد و تکامل او بسیار خطرناک باشد و حتی کودک شما را بیمار کند.»

آلتمن با نگاهی به دستور العملی که در اینترنت منتشر می شود، گفت که شکر اضافه شده برای نوزادان بی خطر یا سالم نخواهد بود. او گفت: «شربت کارو زمانی برای کمک به کاهش یبوست استفاده می‌شد، اما امروزه توصیه نمی‌شود زیرا مؤثر نیست و حتی می‌تواند حاوی باکتری‌های مضر باشد.»

عزه احمد، دانشیار پرستاری در دانشگاه پردو نیز می‌گوید شیر ​​خشک خانگی می تواند نوزاد را در معرض خطر «آلودگی و عفونت» قرار دهد و اگرچه برخی از والدین به دلیل کمبود مالی، احساس استرس می کنند، شیر خشک هرگز نباید کم شود، زیرا این امر می تواند به سرعت منجر به عدم تعادل در تغذیه شود.

پست‌های شبکه‌های اجتماعی همچنین ادعا می‌کنند که آب پرتقال مخلوط با آب را می‌توان در سه هفتگی به کودک خوراند. اما آکادمی پزشکی شیردهی نیز نسبت به دادن آبمیوه و سایر جایگزین‌های شیر خشک هشدار داد.

در این بیانیه آمده است: «به کودک زیر شش ماه خود آب، چای یا آب میوه ندهید.»

برخی دیگر از پست های فیس بوک توصیه می کنند که والدین شیر بز را جایگزین شیر خشک کنند.

به گفته گابرینا دیکسون از بیمارستان ملی کودکان در واشنگتن دی سی،  شیر بز فاقد مواد مغذی لازم برای نوزاد انسان است. او به کمبود «فولات» و ویتامین ب ۱۲ در آن اشاره کرد که برای جلوگیری از کم خونی یا کاهش تعداد گلبول های قرمز خون ضروری است.

فولات که از ویتامین‌های گروه «ب» و جزو ویتامین‌های محلول در آب است در مواد خوراکی طبیعی وجود دارد. سبزیجات برگی، حبوبات، مغزدانه‌ها، آجیل و میوه‌ها سرشار از ویتامین «۹ب» یا همان فولات هستند. فولات متفاوت از اسید فولیک است که مصنوعی و ساخته‌ دست بشر است. 

کارشناسان می‌گویند که والدین نگران باید با پزشکان اطفال خود در مورد گزینه های تغذیه مشورت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین هواپیمای حامل شیر خشک در آمریکا به زمین نشست

بازوبندی که رونالدو به زمین کوبید چگونه به درمان یک نوزاد صربستانی کمک کرد؟

گزارش بدرفتاری با مادران مجرد و مرگ ۹ هزار نوزاد در مراکز کلیساهای ایرلند منتشر شد