گزارش بدرفتاری با مادران مجرد و مرگ ۹ هزار نوزاد در مراکز کلیساهای ایرلند منتشر شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مجسمه‌های کلیسای کاتولیک در دوبلین
مجسمه‌های کلیسای کاتولیک در دوبلین   -  Copyright  AP Photo

گزارش یک کمیسیون تحقیق قضایی در ایرلند درباره بدرفتاری ها در مراکز نگهداری از مادرانی که خارج از ازدواج در این کشور صاحب فرزند شده بودند روز سه شنبه منتشر شد.

در این گزارش ۲۸۶۵ صفحه ای به موارد زیادی از بدرفتاری و سوءاستفاده از این زنان و فرزندانشان در مراکزی که طی قرن بیستم تحت نظر کلیسای کاتولیک و حکومت ایرلند اداره می شد اشاره شده است. در گزارش کمیسیون تحقیق قضایی آمده است که هزاران کودک متعلق به این زنان جان باختند و در برخی موارد در گورهای دسته جمعی دفن شدند.

اعضای کمیسیون تحقیق قضایی در گزارش خود نوشته اند که نرخ مرگ و میر نوزادانی که در این مراکز مذهبی متولد شدند به مراتب بیشتر از نرخ مرگ و میر نوزادان در سراسر ایرلند بود. در این گزارش آمده است که ۹ هزار نوزاد در ۱۸ مرکز نگهداری از آنها و مادرانشان طی قرن بیستم جان باختند. این رقم به این معنا است که از هر هفت نوزاد متولدشده در این مراکز یک نفر جانش را از دست داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مراکز تحت نظر کلیسای کاتولیک و حکومت ایرلند طی قرن گذشته میزبان زنان بارداری که ازدواج نکرده بودند، فرزندان آنها و کودکان یتیم بود. موضوع سوءمدیریت و بدرفتاری در این مراکز پس از آنکه یک تاریخدان در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد محل دفن نزدیک به ۸۰۰ کودک جان باخته مشخص نیست مورد توجه قرار گرفت. کارآگاهان در نهایت موفق شدند در زیرزمین یکی از این مراکز که توسط راهبه ها اداره می شد یک گور دسته جمعی کشف کنند. این مرکز در سال ۱۹۶۱ میلادی تعطیل شده بود.

آخرین مرکز مشابه در ایرلند در نهایت در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی تعطیل شد. مایکل مارتین، نخست وزیر ایرلند قرار است تا پایان هفته جاری از طرف حکومت این کشور بابت سوءمدیریت ها و بدرفتاری ها در این مراکز عذرخواهی کند.

در گزارش کمیسیون تحقیق قضایی درباره مراکز مذهبی نگهداری از مادران ازدواج نکرده و کودکان یتیم از فرهنگ انگ زنی و رفتارهای ضدزن انتقاد شده است. اعضای کمیسیون به «فرهنگ بی رحمانه ضدزن» که منجر به بدرفتاری ها در این مراکز شد اشاره کرده اند. آنها همچنین مسئولیت پدران کودکانی را که در این مراکز نگهداری می شدند و همچنین خانواده زنانی که ترجیح می دادند برای فرار از «ننگ اجتماعی» تسلیم ارزش های محافظه کار شوند خاطرنشان کرده اند.

با این حال در این گزارش آمده است که کلیسای کاتولیک و کل ساختار حکومت ایرلند نیز با حمایت از فرهنگ انگ زنی و ضدزن به نهادینه شدن آن کمک می کردند.