Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توافق «تاریخی» در فوتبال آمریکا؛ ملی‌پوشان مرد و زن حقوق برابر دریافت می‌کنند

تیم ملی فوتبال زنان آمریکا
تیم ملی فوتبال زنان آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مگان راپینو و جمعی دیگر از اعضای تیم ملی فوتبال زنان آمریکا از سال ۲۰۱۹ جدالی قانونی و حقوقی را علیه فدراسیون فوتبال کشورشان بر سر نابرابری دستمزد مردان و زنان در پیش گرفته بودند.

آگهی

فدراسیون فوتبال آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که با اتحادیه بازیکن‌های فوتبال این کشور به توافقی «تاریخی» بر سر دستمزد برابر دست یافته است.

بنا به این توافق که پیش‌تر انجام شده و روز چهارشنبه رسمیت یافت، قرار است دستمزد بازیکن‌های تیم‌های ملی فوتبال مردان و زنان ایالت متحده از این پس به صورت برابر پرداخت شود.

در بیانیه فدراسیون فوتبال آمریکا آمده است: «دو کنوانسیون جمعی که تا سال ۲۰۲۸ معتبر خواهند بود امکان دستیابی به دستمزدهای برابر از طریق شرایط اقتصادی یکسان را ممکن می‌سازد.»

این بیانیه در حالی صادر می‌شود که فدراسیون فوتبال ایالات متحده ماه فوریه گذشته از توافقی اولیه با جمعی از ملی‌پوشان زن فوتبال این کشور از جمله مگان راپینو، یکی از ستاره‌های این تیم بر سر دستمزد و پاداش برابر با مردان خبر داده بود.

فدراسیون فوتبال آمریکا در حالی به موجب این توافق اولیه متعهد به پرداخت حقوق برابر میان ملی‌پوشان مرد و زن این کشور شده بود که مگان راپینو و جمعی دیگر از اعضای تیم ملی فوتبال زنان آمریکا از سال ۲۰۱۹ جدالی قانونی و حقوقی را علیه این فدراسیون بر سر نابرابری دستمزد مردان و زنان در پیش گرفته بودند.

Seth Wenig/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
الکس مورگان و مگان راپینو، دو ستاره تیم ملی فوتبال زنان آمریکاSeth Wenig/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.

در بیانیه فدراسیون فوتبال آمریکا به نقل از خانم سیندی پارلو کون، رئیس کنونی فدراسیون آمده است: «این واقعاً یک لحظه تاریخی است. این توافق‌ها ورزش را برای همیشه در ایالات متحده تغییر می‌دهند و حتی این پتانسیل را دارند که ورزش را در سراسر جهان دچار تحول کنند.»

بنا به گزارش فرانس‌پرس، بکی ساوربرون، رئیس اتحادیه بازیکنان تیم ملی زنان ایالات متحده آمریکا نیز از این قرارداد استقبال کرده است.

این مدافع ۳۶ ساله که سابقه ۲۰۲ بازی ملی را در کارنامه دارد در این خصوص تاکید کرد: «دستاوردهای این قرارداد جمعی بازتابی از کار و تلاش بازیکنان تیم ملی در داخل و خارج از زمین است.»

تیم ملی فوتبال زنان ایالات متحده با چهار قهرمانی در جام جهانی و کسب همین تعداد مدال طلا در بازی های المپیک، موفق ترین تیم ملی تاریخ مسابقات فوتبال زنان در جهان محسوب می‌شود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکوردشکنی در فوتبال زنان در بازی رئال مادرید و بارسلونا

ناتالی پورتمن و چند ستاره دیگر هالیوود تیم فوتبال زنان شکل می‌دهند

باز شدن پرونده اتهام «آزار جنسی» برای رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا؛ مادر روبیالس اعتصاب غذا کرد