عملیات «ضدتروریستی» در تاجیکستان ۹ کشته و ۲۴ مجروح بر جای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نقشه تاجیکستان
نقشه تاجیکستان   -  Copyright  Canva

وزارت کشور تاجیکستان روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۹ نفر در جریان عملیات «ضدتروریستی» در شرق این کشور کشته شدند. 

به گفته این وزارتخانه در جریان این عملیات همچنین ۲۴ نفر نیز مجروح شدند. بنا به همین گزارش یکی از نظامیان تاجیکستان در جریان حمله به کاروان کمیته ملی امنیت این کشور کشته شد. در این حمله ۱۳ نظامی دیگر نیز مجروح شدند. در مقابل هشت عضو گروهی که وزارت کشور تاجیکستان یک «گروه مسلح غیرقانونی» توصیف کرد کشته شدند و ۱۱ نفر از آنها زخمی شدند. 

بنا به اعلام وزارت کشور تاجیکستان بیش از ۷۰ عضو این «گروه تروریستی» بازداشت شدند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طبق این بیانیه حدود ۲۰۰ نفر از اعضای مسلح این گروه مسیر یک بزرگراه و یک جاده در ولایت خودگردان بدخشان کوهستانی در همسایگی افغانستان را مسدود کرده بودند. 

ولایت خودگردان بدخشان کوهستانی از جنوب با افغانستان همجوار است اما جمعیت زیادی ندارد. تنش‌ها بین دوشنبه و یکی از مسئولان این ولایت طی ماه‌های گذشته رو به افزایش بود. 

به گفته وزارت کشور تاجیکستان عملیات «ضدتروریستی» روز چهارشنبه از سوی نهادهای امنیتی و در راستای «تضمین امنیت شهروندان و نظم اجتماعی» انجام شد. دوشنبه «گروه‌های تروریستی» را متهم می‌کند که تحت حمایت مالی «سازمان‌های افراط گرا و تروریستی خارجی» قرار دارند.

تاجیکستان ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد.