دومین توله یوزپلنگ آسیایی هم تلف شد؛ کالبدشکافی علت مرگ را مشخص می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
عکس تزیینی است
عکس تزیینی است   -  Copyright  AFP

دومین توله «ایران»، یوزپلنگ آسیایی هم  تلف شد. یکی از معاونان سازمان حفاظت از محیط زیست ایران اعلام کرده که دو توله باقی‌مانده درحال انتقال از سمنان به تهران بودند که یکی از آن‌ها در مسیر تلف می‌شود.

علت مرگ این توله با کالبد شکافی مشخص خواهد شد. این حادثه کمتر از ۲ هفته پس از تلف شدن توله اول «ایران» اتفاق می‌افتد که به علت ناهنجاری و چسبندگی ریه  ۳ روز بعد از تولد جان خود را از دست داده بود.

طی روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر عدم تمایل مادر به شیر دادن به توله‌هایش منتشر شده بود. «ایران» از طریق عمل سزارین این سه توله‌ را به‌دنیا آورده بود و طی روزهای آغازین تولد جنسیت آن‌ها به اشتباه «ماده» اعلام شده بود.

پیش‌تر ایمان معماریان، مشاور دامپزشکی سازمان نجات حیوانات در گفتگو با رسانه‌های داخل ایران گفته بود که ایران، مادر این توله یوزها به‌دلیل اینکه در زمان سزارین توله‌هایش بدون دستکش لمس شده‌‌اند و بوی انسان گرفته‌اند، تمایلی به پذیرفتن فرزندانش ندارد. او درباره مرگ توله دوم معتقد است که به علت نداشتن علم کافی در شیردهی به توله‌ها به صورت وارونه، شیر وارد ریه‌های توله یوز شده و توله تلف شده است.

حسن اکبری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در باره تلف شدن دومین توله گفت: «صبح امروز دامپزشک تیمارگر توله یوزها متوجه تغییر در عادت دفع آنها می‌شود که به فوریت موضوع توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، به دامپزشکان گروه بیماری های دفتر حیات وحش منعکس و با هماهنگی دامپزشک متخصص داخلی دام کوچک از دانشکده دامپزشکی سمنان به محل نگهداری یوزها منتقل شده و پس از معاینه نسبت به درمان آن اقدام می‌کند.»

وی اضافه کرد: «پس از بررسی‌های انجام پذیرفته، با نظر دامپزشک متخصص، تصمیم بر این شد که توله ها، برای بررسی بیشتر و نظارت دامپزشکی به یک بیمارستان تخصصی دامپزشکی در تهران منتقل شوند که متاسفانه یکی از توله‌ها در مسیر انتقال به تهران تلف شد.»

اطلاعات بیشتری در مورد توله سوم و آخر ایران منتشر نشده است. ظاهرا این توله یوز که به بیمارستان تخصصی دامپزشکی در تهران رسیده در این مرکز تحت نظارت‌های دامپزشکی قرار دارد.

یوزپلنگ آسیایی ایران ۱۱ اردیبهشت در مرکز تکثیر یوز آسیایی ۳ توله به دنیا آورده بود. کشور ایران یکی از آخرین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی است و از حدود ۲۰ سال پیش برنامه‌ای حفاظتی برای حراست از این گونه تدوین شده است. با این وجود تعداد یوزهای آسیایی از ۱۰۰ قلاده در اواخر دهه ۸۰ به ۱۲ قلاده در سال ۱۴۰۰ کاهش پیدا کرده است. انجمن یوزپلنگ ایرانی که یک نهاد محیط‌زیستی غیردولتی در واکنش به این آمار می‌گوید این آمار تنها مربوط به یوزهای شناسایی شده است و به‌معنای اندازه دقیق جمعیت این گونه جانوری نمی‌تواند در نظر گرفته شود. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید