Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گزارش اختصاصی یورونیوز از وضعیت یوزپلنگ ایرانی

کوشکی، یوزپلنگ نر ایرانی
کوشکی، یوزپلنگ نر ایرانی Copyright عکس از صفحه فیس بوک دکتر معماریان
Copyright عکس از صفحه فیس بوک دکتر معماریان
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ویدئویی که از صحنه به هوش آمدن «ایران» در اختیار یورونیوز قرار گرفته، نشان می‌دهد که این توله هشت ماهه پس از بیهوشی و معاینه به دست معماریان و همکاران او، در پارک پردیسان به هوش می‌آید.

آگهی

از روز دوشنبه گذشته که خبر کشف یک توله یوزپلنگ ماده در منزلی در تهران منتشر شد، بار دیگر بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و دوستداران حیات وحش نسبت به خطر انقراض این گونه زیبا و کمیاب جانوری در ایران حساسیت نشان دادند.

توله یوزپلنگ هشت ماهه که نام او را «ایران» گذاشته‌اند، در شهریور ماه گذشته به دست افرادی در طبیعت به دام افتاده و در شرایط نامناسبی نگهداری شده است. «ایران» بلافاصله به دست مأموران یگان حفاظت محیط زیست تهران به پارک پردیسان منتقل شد.

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان

دکتر ایمان معماریان، دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز گفت که اطلاع دقیقی از نیت ربایندگان «ایران» ندارد، اما به اعتقاد او بحث قاچاق این حیوان به خارج از کشور مطرح نبوده است. وی گفت که احتمالا این افراد حیوان را تنها برای نگهداری در منزل خودشان در اختیار داشته‌اند.

ویدئویی که از صحنه به هوش آمدن «ایران» در اختیار یورونیوز قرار گرفته، نشان می‌دهد که این توله هشت ماهه پس از بیهوشی و معاینه به دست دکتر معماریان و همکاران او، در پارک پردیسان به هوش می‌آید.

پارک پردیسان دارای شش جایگاه ویژه مجزاست که در مساحتی حدود دو هکتار قرار دارند. دو قلاده یوزپلنگ ایرانی دیگر، یکی ماده به نام «دلبر» و دیگری نر به نام «کوشکی» در همین منطقه نگهداری می‌شوند. به گفته دکتر معماریان این دو یوزپلنگ که آنها هم در زمان توله‌گی کشف شده‌اند، تنها یوزپلنگ‌های آسیایی هستند که در اسارت و در شرایط کنترل نگهداری می‌شوند.

اسارت و کنترل یوزپلنگ‌ها به دلیل آن است که این حیوانات اگر در توله‌گی از مادر جدا شده باشند، دیگر نمی‌توانند در طبیعت رها شوند. دکتر معماریان در این زمینه می‌گوید: «یوزپلنگ اصولا یک حیوان تکرو است. یک توله یوزپلنگ تنها تا یک سال و نیم یا دو سال با مادرش زندگی می‌کند و بعد از آن فقط برای جفت‌گیری به هم‌نوع خود نزدیک می‌شود. "ایران" در سن خیلی پایین گرفتار شده و قاچاق این حیوان در این سن اتفاق خیلی بدی برای او بود، زیرا پیش از موعد طبیعی از مادرش جدا شده و اکنون در طبیعت رها شود زنده نخواهد ماند، چون فنون شکار و بقا را از مادرش یاد نگرفته است.»

پزشک یوزپلنگ‌های ایرانی در عین حال می‌گوید کشف این حیوان از جهتی مثبت است زیرا کارشناسان می‌توانند او را معاینه کرده و امکان تکثیر او را فراهم کنند. به گفته او یک گروه فرانسوی برای تکثیر و حفظ یوز‌پلنگ‌ها با دامپزشکان ایرانی همکاری می‌کنند.

آقای معماریان در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز در مورد وضعیت کلی یوزپلنگ‌های ایرانی می‌گوید که بر اساس تخمین‌ها و برآوردها، کمتر از ۵۰ قلاده یوزپلنگ در ایران وجود دارند که اگر از آنها مراقبت نشود نسل آنها در خطر انقراض است. به گفته این دامپزشک حیات وحش، بقا نسل این حیوانات که تنها در دو منطقه حفاظت‌شده توران و میاندشت زندگی می‌کنند نیازمند «عزم ملی» است و باید توجه جدی تمام جامعه ایران، یعنی هم مردم و هم مسئولان را به خود جلب کند.

آخرین مورد گزارش شده از مشاهده یوز ایرانی در شهریور ماه گذشته در منطقه میاندشت بود. آقای معماریان از یک مورد مشاهده توله یوزپلنگ در میاندشت خبر می‌دهد که اخیرا سگ‌ها او را دنبال کرده بودند. گویا این توله یوزپلنگ ابتدا به بالای درخت رفته و در نهایت از دست سگ‌ها نجات پیدا کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دومین توله یوزپلنگ آسیایی هم تلف شد؛ کالبدشکافی علت مرگ را مشخص می‌کند

یکی از سه توله « ایران» یوزپلنگ پارک ملی توران تلف شد

کامران شیخه به رغم هشدار عفو بین‌الملل اعدام شد