Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یکی از سه توله « ایران» یوزپلنگ پارک ملی توران تلف شد

تولد سه توله یوزپلنگ ایرانی
تولد سه توله یوزپلنگ ایرانی Copyright @ISNA
Copyright @ISNA
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این توله از زمان تولد ضعیف و در این چهار روز افزایش وزنی نداشت‌ و بعد از کالبدشکافی علت تلف شدن ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه تعیین شد.

آگهی

 روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت سازمان حفاظت محیط‌ زیست به نقل از دکتر بهرنگ اکرامی پزشک معتمد مرکز تکثیر یوز آسیایی از تلف شدن یکی از سه توله ایران،ماده یوزپلنگی که ۱۱ اردیبهشت در توران سزارین شد، خبر داد.

عضو هیات علمی دانشگاه و متخصص مامایی و بیماری‌های تولیدمثل گفت: «این توله از زمان تولد ضعیف و در این چهار روز افزایش وزنی نداشت‌ و بعد از کالبدشکافی علت تلف شدن ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه تعیین شد.»

 گفته شده توله های دوم و سوم از زمان تولد افزایش وزن خوبی داشته‌اند و تیم اجرایی و علمی مرکز تکثیر یوز آسیایی یوز آسیایی بصورت شبانه روزی تمامی رفتار ها و تغذیه توله یوزهای دوم و سوم و یوز ماده را بعد از جراحی رصد می‌کنند.

ماده یوزپلنگ که «ایران» نام دارد، یازدهم اردیبهشت سه فرزند ماده به روش سزارین صحرایی به دنیا آورده بود که حالا یکی از آنها از بین رفته است. علی سلاجقه، رئیس سازمان محیط زیست ایران پیشتر گفته بود:«این نخستین زایمان یوز آسیایی در اسارت است.»

اخیرا فراخوانی برای نامگذاری یوزهای تازه متولد شده داده شده است.

بنابر اعلام سازمان محیط زیست ایران کمتر از ۲۰ قلاده یوز در هفت استان سمنان، کرمان، یزد، خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی به عنوان زیستگاه های اصلی یوز تا به امروز مشاهده‌ شده است.

ایران یکی از آخرین کشورهای جهان است که یوزپلنگ‌های آسیایی در آن زندگی می‌کنند و بر همین اساس در سال ۲۰۰۱ میلادی یک برنامه حفاظتی تحت حمایت سازمان ملل در این کشور راه اندازی شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دامپزشک یوزپلنگ‌های ایرانی: حال محیط زیست بد و حال یوزپلنگ‌ها بدتر است

گزارش اختصاصی یورونیوز از وضعیت یوزپلنگ ایرانی

مقامات تایلند «میمون‌های تهاجمی و دزد» لوپبوری را جمع‌آوری می‌کنند