تهران با تأیید بازداشت دو فرانسوی آن‌ها را به جاسوسی و شکل‌دهی اعتراضات در ایران متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویری از گزارش صدا و سیمای ایران از بازداشت دو شهروند فرانسوی
تصویری از گزارش صدا و سیمای ایران از بازداشت دو شهروند فرانسوی   -  کپی رایت  تصویری از گزارش تلویزیونی صدا و سیمای ایران

تلویزیون ایران در گزارشی با تأیید بازداشت دو شهروند فرانسوی در ایران، آن‌ها را به «ارتباط‌گیری با فعالان صنفی معلمان و کارگران با هدف ایجاد آشوب در کشور» متهم کرد.

این دو شهروند فرانسه به نام‌های سسیل کوهلر و ژاک پاریس در گزارش تلویزیون ایران و به نقل از وزارت اطلاعات، «دو جاسوس فرانسوی» معرفی شده‌اند که «با شکل‌دهی به اعتراضات صنفی و انحراف آن، قصد ناامنی و ایجاد آشوب در کشور را داشتند.»

وزارت اطلاعات ایران پیشتر از بازداشت دو اروپایی به اتهام «تلاش برای ایجاد آشوب و بی‌ثبات‌سازی در کشور» خبر داده بود.

در واکنش به اطلاعیه وزارت اطلاعات در مورد بازداشت دو اروپایی، فرانسه اعلام کرد که این دو نفر، شهروندان این کشور هستند. پاریس با «بی‌پایه» دانستن بازداشت دو شهروندش در ایران، خواستار آزادی فوری آن‌ها شد.

کریستف لالاند، دبیر تشکل صنفی فدراسیون ملی آموزش و فرهنگ و نیروی کارگری هم در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت که زن بازداشت شده در ایران کارمند این اتحادیه است.

اینک صدا و سیمای ایران دوشنبه شب ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) در گزارش ۳ دقیقه و ۳۴ ثانیه‌ای تصاویر این زن و شوهر ۳۷ و ۶۹ ساله فرانسوی را از زمان ورود به تهران در ۸ فروردین تا زمان بازداشت در ۱۷ اردیبهشت پخش کرد.

سازنندگان این گزارش با انتشار تصاویری مدعی شدند که این دو شهروند فرانسوی با فعالان معلمان و کارگری مانند رضا شهابی، رسول بداقی، مسعود نیکخواه، شعبان محمدی و اسکندر لطفی ملاقات داشته‌اند. در این گزارش همچنین تصویری از آنیشا اسداللهی پخش شد که هفته گزارش به همراه همسرش، کیوان مهتدی بازداشت شده است.

بازداشت این دو شهروند فرانسوی با تجمعات معلمان و کارگران در اعتراض به وضعیت صنفی، معیشتی و حقوقی خود و بازداشت شماری از آنها توسط نهادهای امنیتی و انتظامی همزمان شده است. در اوایل ماه مه، سازمان دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی ۴۰ معلمی شد که در جریان اعتراضات صنفی سراسری معلمان در روز یک مه بازداشت شده بودند.

سندیکای «نیروی کارگران» که یکی از چپ‌گراترین سازمان‌های کارگری در فرانسه به شمار می‌رود چهارم ماه مه، یعنی زمانی که دو عضو آن در ایران به سر می‌بردند در بیانیه‌ای با تاکید بر لزوم همبستگی جهانی نیروی کار اعلام کرد که «انترناسیونالیسم نباید به حرف محدود بماند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین در روزهای گذشته، شهرهای مختلف ایران شاهد برگزاری تجمعات خیابانی در اعتراض به افزایش قیمت مواد غذایی هستند که با شعارهایی علیه علی خامنه‌ای، رهبر ایران و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران همراه شده‌اند.

در هر حال برخی از ناظران سیاسی بر این نظرند که ایران در سال‌های گذشته با بازداشت برخی از شهروندان دو تابعیتی و برخی از شهروندان خارجی از آن‌ها به عنوان ابزار فشار در مذاکرات با کشورهای غربی استفاده می‌کند، بازداشت‌شدگانی که عموما به جاسوسی متهم شده‌اند.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی- فرانسوی و بنژامن بریر، یک شهروند دیگر فرانسوی از جمله افرادی هستند که پس از بازداشت در ایران به زندان محکوم شده‌اند.